Aktualności

Milion złotych dla gminy Kościerzyna z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Gmina Kościerzyna otrzymała milion zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na remonty w trzech obiektach: Szkole Podstawowej w Kornem, Punkcie Przedszkolnym w Kłobuczynie oraz Szkole Podstawowej w Wielkim Podlesiu.

Założeniem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków jest wsparcie samorządów w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, a tym samym poprawa ich stanu oraz zabezpieczenie przed degradacją i niszczeniem.

Naszej gminie udało się zdobyć dotacje na dwa projekty. Łączna suma dofinansowania wyniesie 1 000 000 zł.

Pierwsza inwestycja obejmuje odbudowę dwóch obiektów zabytkowych. To Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem oraz Punkt Przedszkolny w Kłobuczynie, będący częścią Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich. Budynki są wpisane do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków i stanowią cenne architektonicznie i kulturowo świadectwo minionej epoki będące przykładem typowego budownictwa XIX wiecznego. Dla Gminy Kościerzyna remont tych obiektów jest ważny nie tylko z uwagi na ich zabytkowy charakter, ale także pełnione ważne funkcje użytkowo-społeczne (szkoła,przedszkole). W ramach inwestycji w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem planuje się wymianę pokrycia dachowego. Roboty budowlane obejmą także naprawę elewacji ceglanej oraz wymianę drzwi wejściowych. Zakres prac budowlanych dla obiektu w Kłobuczynie obejmie wymianę pokrycia dachowego na dachówkę typu esówka zgodnie z dawnym wyglądem wraz z niezbędna naprawą elementów więźby dachowej i obróbkami w tym orynnowaniem oraz montażem instalacji odgromowej.

Przedmiotem drugiego wniosku był remont toalet w Szkole Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu. Gmina Kościerzyna chce zadbać, aby zabytek utrzymywał swoją pierwotną, autentyczną formę, jednak został dostosowany do nowych funkcji. Dzięki realizacji inwestycji powstaną nowe rozwiązania sanitarne, a zachowane zostaną kluczowe w konserwacji zabytków dążeniami do zachowania autentyzmu i integralności obiektu.

W ramach RFOD wnioskodawcy mogli starać się o wsparcie w jednej z trzech kategorii: do 150 tys. zł, do 500 tys. zł oraz do 3,5 mln zł. Dofinansowanie z programu mogło wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji.

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej