Aktualności

„Mistrzowie Ilustracji” w Wąglikowicach

W miesiącu maju obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek, i w tym to okresie inicjuje się  różnego rodzaju spotkania i  wydarzenia, które uświetniają pracę  i aktywnie integrują środowisko czytelnicze. Na ten czas nasza biblioteka skorzystała m.in. z propozycji Wydawnictwa Dwie Siostry i przygotowała wystawę czytelniczą pt. „Mistrzowie Ilustracji”.

Ekspozycja rozstawiona na holu w Szkole Podstawowej w Wąglikowicach to kolekcja 33 plakatów,  prezentująca prace ośmiorga ilustratorów, którzy współtworzyli polską grafikę książkową dla dzieci. Autorzy obrazów, które znajdujemy w popularnych pozycjach literatury dziecięcej, zapisali się  na stałe, w pamięci wielu pokoleń młodych czytelników. Do dziś pewne książki tworzą całość tylko z danymi ilustracjami. Na wystawionych tablicach  można zobaczyć z przymrużeniem oka, liczne ciekawe historie związane z postaciami ilustratorów, wyeksponowano mistrzowskie rysunki, tak bardzo charakterystyczne dla każdego z osobna, oraz zastosowano odpowiednie cytaty i opisy z najbardziej znanych książek.

Zajęcia integracyjne i warsztaty plastyczne, które odbywały się w trakcie trwania wystawy sprzyjały większemu zainteresowaniu działalnością biblioteki jak i też czytaniu książek. W gronie bohaterów wystawy znaleźli się : Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik.

Lucyna Czaja

Aktualności

Nagrody dla sportowców

24 maja wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za osiągnięte wyniki sportowe i podnoszenie kultury fizycznej w gminie Kościerzyna za rok 2022.

Więcej