Aktualności

„Mistrzowie Ilustracji” w Wąglikowicach

W miesiącu maju obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek, i w tym to okresie inicjuje się  różnego rodzaju spotkania i  wydarzenia, które uświetniają pracę  i aktywnie integrują środowisko czytelnicze. Na ten czas nasza biblioteka skorzystała m.in. z propozycji Wydawnictwa Dwie Siostry i przygotowała wystawę czytelniczą pt. „Mistrzowie Ilustracji”.

Ekspozycja rozstawiona na holu w Szkole Podstawowej w Wąglikowicach to kolekcja 33 plakatów,  prezentująca prace ośmiorga ilustratorów, którzy współtworzyli polską grafikę książkową dla dzieci. Autorzy obrazów, które znajdujemy w popularnych pozycjach literatury dziecięcej, zapisali się  na stałe, w pamięci wielu pokoleń młodych czytelników. Do dziś pewne książki tworzą całość tylko z danymi ilustracjami. Na wystawionych tablicach  można zobaczyć z przymrużeniem oka, liczne ciekawe historie związane z postaciami ilustratorów, wyeksponowano mistrzowskie rysunki, tak bardzo charakterystyczne dla każdego z osobna, oraz zastosowano odpowiednie cytaty i opisy z najbardziej znanych książek.

Zajęcia integracyjne i warsztaty plastyczne, które odbywały się w trakcie trwania wystawy sprzyjały większemu zainteresowaniu działalnością biblioteki jak i też czytaniu książek. W gronie bohaterów wystawy znaleźli się : Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik.

Lucyna Czaja

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej