Aktualności

Młodzież w Wąglikowicach pamięta o tradycji

Mija już 786 lat, od kiedy papież Grzegorz IX nazwał w swojej bulli Gryfitę Bogusława „Dux Casubiae”, czyli „Książe Kaszubów”. Na pamiątkę tego wydarzenia, będącego pierwszą wzmianką historyczną o Kaszubach, obchodzimy od 20 lat Dzień Jedności Kaszubów.

Patronem tego dnia jest św. Józef. Zgodnie z powiedzeniem „na św. Józwa idzie w pole bruzda”, dawniej rolnicy rozpoczynali swoje wiosenne prace w polu.

Młodzież Zespołu Szkół w Wąglikowicach wraz z kadrą pedagogiczną uczciła święto. Wystąpił szkolny zespół „ Môłi Kaszëbi”. Uczniowie przedstawili historię Dnia Jedności, odśpiewali hymn Kaszubów. Zaprezentowali też w swoim programie folklorystycznym znane pieśni, tańce i zabawy kaszubskie oraz czytali bajki w języku kaszubskim. Radosną atmosferę tego dnia rozgrzała rywalizacja sportowa, gdzie uczniowie mierzyli się w różnych konkurencjach, m.in. chodzenie na szczudłach, czy kulanie kręgów.

Główne nagrody Dyrektora Szkoły w Wąglikowicach, za wykazanie się największą kreatywnością w tworzeniu kostiumów, nawiązujących do postaci z bajek, zdobyły klasy VI i VII. GRATULUJEMY!

Najmłodsze dzieci zaprezentowały swoje talenty projektując suknię „ Pani Wiosny” z wzorami haftu kaszubskiego.

Dzień Jedności Kaszubów wciąż łączy młodych, którzy poprzez sztukę i zabawę pielęgnują tradycje regionu, sprawiając, że są one wciąż żywe w Naszej Małej Ojczyźnie. Wspominając słowa Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży wychowanie”, takie coroczne świętowanie w Naszej Szkole może napawać nas dumą i optymizmem.

Mat. nadesłane

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej