Aktualności

Mural w Łubianie jako znak przyjaźni polsko-niemieckiej

W maju 2021 roku współpraca partnerska między Kościerzyną i Cölbe obchodzi 30 rocznicę istnienia. Dla uczczenia tego jubileuszu postanowiono, że wyjątkową pamiątką będzie tzw. mural, który ma powstać nie tylko w gminie i w mieście Kościerzyna, ale także na terenie gminy Cölbe.

Po konsultacjach ze stowarzyszeniem partnerskim z Cölbe, który był pomysłodawcą „partnerskiego muralu” oraz jego bliźniaczym klubem z Kościerzyny gmina wybrała na wykonanie tego projektu blok przy ul. Krótkiej w Łubianie.    

Mural przedstawia dziewczynkę i chłopca, trzymających w ręku baloniki o barwach narodowych obu krajów. Obejmując się, siedzą na huśtawce i patrzą razem w przyszłość.

Celem projektu jest rozpowszechnienie polsko-niemieckiego partnerstwa pośród młodzieży, nawiązanie dalszego dialogu i uwiecznienie naszej długoletniej współpracy.

„Ten ogromny projekt mogliśmy zrealizować – tylko i wyłącznie – dzięki wsparciu nie tylko Gminy Kościerzyna, aktywności obu naszych klubów partnerskich, akceptacji spółdzielni mieszkaniowej oraz życzliwości sponsorów, ale przede wszystkim dzięki rzutkości naszego artysty Pawła Bruskiego, któremu bardzo serdecznie chcę podziękować za to „partnerskie dzieło”, podkreśla Agnieszka Sauerwald.

Mural wykonał pan Paweł Bruski, który od wielu lat realizuje różnorodne prace: od portretu na płótnie lub na ciężarówce, przez graffiti, kończąc na wielkoformatowym muralu.

„Bardzo się cieszę, że mamy na terenie gminy Kościerzyna pierwszy mural  i mam nadzieję, że zostanie on dobrze przyjęty przez wszystkich mieszkańców” – mówi wójt Grzegorz Piechowski. Uroczystości związane z naszym partnerskim jubileuszem są zaplanowane na połowę lipca – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja pandemiczna.

Wykonanie murala zostało dofinansowane w konkursie dla organizacji pozarządowych, organizowanym corocznie przez Urząd Gminy Kościerzyna.

Aktualności

Zarząd gminnego ZOSP spotkał się na zebraniu sprawozdawczym

18 stycznia w sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna odbyło się zebranie sprawozdawcze Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kościerzynie. Było ono okazją do dokonania analizy rocznych działań strażackich stowarzyszeń, zebrania informacji oraz sporządzenia planu dalszej działalności.

Więcej

Własna firma w Sercu Kaszub

Masz pomysł na własną firmę? Spełniasz podstawowe kryteria uczestnictwa w projekcie, tzn. jesteś osobą fizyczną, która zamieszkuje na terenie jednej z gmin wiejskich Powiatu Kościerskiego i masz ukończone 30 lat, a do tego znajdujesz się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy? Złóż dokumenty rekrutacyjne do projektu pn.: „Własna firma w Sercu Kaszub”, w ramach rozpoczętej w dniu 17.01.2022 r. procedury IV naboru rekrutacyjnego.

Więcej

Świadczenie wychowawcze 500+ od 2022 roku

Od 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500+, co oznacza że od dnia 1 stycznia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych został zobowiązany do obsługi dwóch świadczeń: świadczenia wychowawczego 500+ (500+), rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO)

Więcej

Jest umowa na przebudowę ul. Rzemieślniczej w Wielkim Klinczu

Po przeprowadzonej procedurze zmówienia publicznego wyłoniona została firma drogowa z powiatu kościerskiego, spełniająca kryteria oraz proponująca najniższą cenę na wykonanie nawierzchni asfaltowej na ulicy Rzemieślniczej w Wielki Klinczu. Projekt zakłada budowę 1,65 km asfaltowej jezdni o szerokości 5 metrów oraz poboczy.

Więcej