Aktualności

Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!

Mieszkańcy województwa pomorskiego mają dodatkowe pół roku, aby zadbać o swoje zdrowie! Projekt pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, który wg planu powinien zakończyć się 31.12.2020 r., został przedłużony o kolejne 6 miesięcy i realizowany będzie do końca czerwca 2021 r.

Ze względu na pandemię opracowane zostały niezbędne procedury sanitarne, dzięki czemu badania wykonywane są w sposób bezpieczny zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego.

Dodatkowo w ramach projektu realizowany jest konkurs dla pomorskich pracodawców, dla których ważne jest zdrowie pracowników! Dzięki zgłoszeniu się do konkursu, pracownicy danej Firmy będą mogli bezpłatnie, w szybkim czasie wykonać badanie profilaktyczne – kolonoskopię.

Więcej informacji na stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/konkurs/

– Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie, dlatego zależało nam, aby projekt został przedłużony o kolejne pół roku wyjaśnia Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

Rak jelita grubego nadal jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce.

Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu profilaktycznemu – kolonoskopii – odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, możemy zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Od 2000 r. w Polsce realizowany jest program badań przesiewowych raka jelita grubego, w którym udział wzięło już ponad milion osób. Liczba Polaków wykonujących badania z roku na rok się zwiększa, jednak nadal jest ich 3-krotnie mniej niż np. w Belgii lub Szwecji. Tam aż 60% obywateli wykonuje profilaktyczną kolonoskopię. Według konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii, prof. Jarosława Reguły, badania przesiewowe z użyciem kolonoskopu uchroniły przed rakiem jelita grubego już około 10 tys. Polaków.

Jak przebiega badanie?

Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest do oczyszczonego jelita grubego, co umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Jeśli podczas badania wykryte zostaną polipy, lekarz ma możliwość bezbolesnego ich usunięcia. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki lub ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dla większości osób badanie jest bezbolesne i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Kolonoskopię można również wykonać w znieczuleniu ogólnym, po spełnieniu odpowiednich kryteriów.  Badanie trwa około 15-30 minut. 

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn, mieszkańców woj. pomorskiego:

· w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego

· w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego  

· osób w wieku 25-65 lat, pochodzących z rodziny z zespołami genetycznymi, które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat.

Na badanie można umówić się przez Formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej projektu:  https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/  lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30. Z aktualnymi procedurami obowiązującymi podczas wykonywania badania kolonoskopowego możecie się Państwo zapoznać na naszej stronie: https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/aktualnosci/wznowienie-badan-i-spotkan-informacyjnych/

Do 30 listopada 2020 r. odbyło się 5436 spotkań edukacyjnych, natomiast z badania skorzystało 4549 osób z województwa pomorskiego.

Lista ośrodków w województwie pomorskim wykonujących profilaktyczną kolonoskopię w ramach projektu:

COPERNICUS PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika

Nowe Ogrody 1-6, 80-803 Gdańsk tel. (58) 764 05 25  

COPERNICUS PL Sp. z o.o. św. Wojciecha Jana Pawła II 50, 80-462 Gdańsk tel. (58) 768 43 83

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna tel. 887 780 281

Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A. Jana Pawła II 5, 83-200 Starogard Gdański tel. (58) 56 240 18

Medical Medycyna Sp. z o.o.
Wojska Polskiego 5A, 83-110 Tczew
tel. 600 430 493  

Głównym realizatorem projektu jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej