Aktualności

Nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji grozi karą

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym właściciele posesji zobowiązani są do zagospodarowania wód deszczowych tak, by ich odpływ nie naruszał stosunków wodnych na działkach przylegających, czyli sąsiadów oraz dróg dojazdowych. Nielegalne jest również odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji deszczowej lub sanitarnej.

Zagospodarowanie wody deszczowej należy zapewnić w obrębie swojej działki. To obowiązek, o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają. Spływ deszczówki z posesji nie może być skierowany na sąsiednie działki, ani na drogi gminne. Woda opadowa powinna zostać zagospodarowana na własnym terenie nieutwardzonym lub do studni chłonnych lub zbiorników retencyjnych zlokalizowanych na terenie własnej nieruchomości.

Należy pamiętać, że kanalizacja sanitarna w gminie Kościerzyna jest siecią, do której nie wolno wprowadzać wód opadowych ani roztopowych, ponieważ zakłócają one proces odprowadzania i oczyszczania ścieków, a podczas długotrwałych, intensywnych opadów deszczu powodują podtopienia urządzeń i prowadzą do poważnych awarii oczyszczalni ścieków. Przepustowość sieci kanalizacyjnej jest obliczona tylko na ścieki sanitarne, wody opadowe mogą ją przepełniać, przez co ścieki z wodami opadowymi mogą wylewać się na ulice i sąsiednie nieruchomości.

Nielegalne odprowadzanie wód opadowych lub gruntowych do kanalizacji sanitarnej zagrożone jest karą grzywny do 10 tys. zł. Do odpowiedzialności można zostać pociągniętym również za odprowadzanie wody deszczowej na drogę publiczną. Właściciele działek w każdej chwili mogą spodziewać się kontroli posesji pod kątem nielegalnych połączeń lub zagospodarowania wód deszczowych.

Zatrzymywanie i zagospodarowywanie wody deszczowej wspierał program „Moja Woda” prowadzony przez Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umożliwiał właścicielom budynków jednorodzinnych otrzymanie dofinansowania na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji umożliwiających zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Do dwóch naborów w latach 2020-2021 złożono łącznie ponad 55 tysięcy wniosków.

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają prace nad kolejną edycją programu. Jego budżet i kształt nie zostały jeszcze określone. Rzecznik NFOŚiGW potwierdza, że kolejna edycja odbędzie się w 2023 r. O ogłoszonym konkursie będziemy Państwa informować.

Aktualności

Nie wypalaj traw!

Wiosna to czas, w którym wiele osób w naszym regionie decyduje się na wypalanie traw na nieużytkach rolnych, łąkach czy przydrożnych pasach. Choć dla niektórych może to wydawać się szybkim i tanim sposobem na oczyszczenie terenów, w rzeczywistości wypalanie traw to bardzo niebezpieczna praktyka, która niesie za sobą liczne negatywne skutki zarówno dla środowiska, jak i dla bezpieczeństwa ludzi. W tym roku strażacy na terenie powiatu kościerskiego interweniowali już przy 5 pożarach traw i lasów.

Więcej

Łubiana: ćwiczenia ratownicze i zamknięta droga krajowa

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie informuje, że 18 marca 2025 roku na terenie powiatu kościerskiego- w pobliżu Rozlewni Gazu Łubiana realizowane będą ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze, których głównym celem będzie sprawdzenie realizacji wewnętrznego i zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego dla zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej Rozlewnia Gazu Łubiana.

Więcej

Zapraszamy na wybory sołeckie

W niedzielę 16 marca 2025 roku w 15 sołectwach Gminy Kościerzyna odbędą się wybory. Mieszkańcy będą wybierać Sołtysów i dodatkowo w 7 sołectwach Rady Sołeckie. Głosować można w wyznaczonych lokalach wyborczych w godzinach 9.00-15.00.

Więcej