Aktualności

Dwie kobiety w chustach na głowach siedzą w muzealnej chacie. Mroczne pomieszczenie oświetla zawieszona na belce sufitowej lampa naftowa oraz stojąca na stole świeca. W tle są otwarte na oścież drewniane drzwi oraz rozwieszony na sznurku biały materiał.

Noc Muzeów już w ten weekend! Jakie atrakcje przygotowało muzeum we Wdzydzach?

Europejska Noc Muzeów to jedyna w swoim rodzaju okazja do zwiedzania wdzydzkiego muzeum po zmroku.

W sobotę 14 maja, od godz. 20:00 do 24:00, spacerując z przewodnikiem odwiedzicie wiejską karczmę z muzyką na żywo, weźmiecie udział w „swatach” i wstąpicie do kościoła, a przez okna będziecie mogli podglądać między innymi kołodzieja, szewca, wiejskiego nauczyciela i życie rodzinne w czasie okupacji. W karczmie wystąpi Teater Zymk i zagra Kapela Begebenheit.

Tej nocy zwiedzicie również wystawy:
„ZORZE” – przybliża odbiorcom działalność muzeum jako instytucji badającej i dokumentującej wszelkie przejawy kaszubskiej kultury – od początków istnienia instytucji aż po czasy współczesne, a zaprezentowane na niej eksponaty tworzą bogaty zbiór przedmiotów: zarówno tych, które uważano za kaszubskie na początku XX wieku, jak i tych, które mianem kaszubskich określa się obecnie.

„MUZEUM DO ZABAWY?” – w atrakcyjny, przystępny i nowoczesny sposób opowiada o historii powstania Kaszubskiego Parku Etnograficznego, umożliwia zrozumienie istoty powstawania kolekcji i pracy etnologów, antropologów oraz etnografów, a także sprawia, że dziecięca publiczność muzealna może czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę.

Przewodnicy będą oprowadzać grupy maks. 20-osobowe, co 20 minut, od godziny 20:00 do 23:20. Wstęp: 1 zł

Plakat informujący o Nocy Muzeów w Muzeum - Wdzydzkim Parku Etnograficznym.

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej