Aktualności

Dwie kobiety w chustach na głowach siedzą w muzealnej chacie. Mroczne pomieszczenie oświetla zawieszona na belce sufitowej lampa naftowa oraz stojąca na stole świeca. W tle są otwarte na oścież drewniane drzwi oraz rozwieszony na sznurku biały materiał.

Noc Muzeów już w ten weekend! Jakie atrakcje przygotowało muzeum we Wdzydzach?

Europejska Noc Muzeów to jedyna w swoim rodzaju okazja do zwiedzania wdzydzkiego muzeum po zmroku.

W sobotę 14 maja, od godz. 20:00 do 24:00, spacerując z przewodnikiem odwiedzicie wiejską karczmę z muzyką na żywo, weźmiecie udział w „swatach” i wstąpicie do kościoła, a przez okna będziecie mogli podglądać między innymi kołodzieja, szewca, wiejskiego nauczyciela i życie rodzinne w czasie okupacji. W karczmie wystąpi Teater Zymk i zagra Kapela Begebenheit.

Tej nocy zwiedzicie również wystawy:
„ZORZE” – przybliża odbiorcom działalność muzeum jako instytucji badającej i dokumentującej wszelkie przejawy kaszubskiej kultury – od początków istnienia instytucji aż po czasy współczesne, a zaprezentowane na niej eksponaty tworzą bogaty zbiór przedmiotów: zarówno tych, które uważano za kaszubskie na początku XX wieku, jak i tych, które mianem kaszubskich określa się obecnie.

„MUZEUM DO ZABAWY?” – w atrakcyjny, przystępny i nowoczesny sposób opowiada o historii powstania Kaszubskiego Parku Etnograficznego, umożliwia zrozumienie istoty powstawania kolekcji i pracy etnologów, antropologów oraz etnografów, a także sprawia, że dziecięca publiczność muzealna może czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę.

Przewodnicy będą oprowadzać grupy maks. 20-osobowe, co 20 minut, od godziny 20:00 do 23:20. Wstęp: 1 zł

Plakat informujący o Nocy Muzeów w Muzeum - Wdzydzkim Parku Etnograficznym.

Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej