Aktualności

Nowa wystawa i świąteczne warsztaty. Wdzydzkie Muzeum zaprasza!

OTWARCIE WYSTAWY
dr Katarzyna Kulikowska
dyrektor Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego
im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach
zaprasza na otwarcie wystawy
URATOWANE OD NIEISTNIENIA – POMORSKIE POJAZDY KONNE
poniedziałek, 14 listopada 2022 r., godz. 12:00,
stodoła z Grabówka / zagroda z Pogódek nr 31.

Na wystawie zobaczymy osiem pojazdów konnych, które w ciągu ostatnich dwóch lat poddano konserwacji dzięki umowie nr 08713/21/FPK/NIMOZ między Muzeum – Kaszubskim Parkiem Etnograficznym im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach a Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Umowa ta dotyczyła dofinansowania zadania konserwacji ośmiu pojazdów konnych z k. XIX i pocz. XX w. pochodzących z terenu Pomorza w ramach programu „Wspieranie Działań Muzealnych”.

W zbiorze pojazdów wytypowanych do konserwacji znalazły się: sanie wyjazdowe o nadsaniu z plecionki, jadwagen – pomorska bryka myśliwska, dwukołowa polówka, sanie pomorskie wyjazdowe z koziołkiem tylnym tzw. Vis a vis, sanie wyjazdowe czteroosobowe z koziołkiem tylnym, dwie bryki pomorskie zwane wolantami oraz bryczka wasągowa pomorska. Niektóre z nich są związane ze znaną i sławną, nie tylko na Pomorzu, Wytwórnią Pojazdów Konnych Stefana i Albina Przewoskich ze Starogardu Gdańskiego (1885-1952). To właśnie tam zostały zaprojektowane i wykonane dwa wolanty, bryczka wasągowa pomorska i sanie wyjazdowe.

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

W listopadzie i grudniu zapraszamy też na warsztaty „Boże Narodzenie na Kaszubach”, podczas których poznacie dawne świąteczne obrzędy i zwyczaje, dowiecie się skąd przywędrowała na Kaszuby choinka, a także nauczycie się własnoręcznie wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe.    
Zajęcia organizujemy od poniedziałku do piątku, od godz. 10:00 do 15:00. Prosimy o rezerwowanie terminu z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.    
Polecamy też pozostałe WARSZTATY.

ZMIANA GODZIN OTWARCIA    

Od listopada do marca zapraszamy od godz. 10:00 do 15:00, od poniedziałku do soboty. W tym okresie możecie zwiedzać muzeum z przewodnikiem, którego usługa jest wliczona w cenę biletu. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od poniedziałku do piątku o każdej pełnej godzinie – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.

Do zobaczenia we Wdzydzach!

Aktualności

Płukanie sieci wodociągowej

Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna zawiadamia, że w dniu 12.07.2024 r. od godz. 9.00 do godz. 13.00 w miejscowościach: Grzybowo, Sycowa Huta, Rotembark, Rybaki odbędzie się płukanie sieci wodociągowej.

Więcej