Aktualności

Oficjalne otwarcie ścieżki rowerowej z Wielkiego Klincza do Kościerzyny

29 września 2021 r. uroczyście otwarto nową ścieżkę rowerową łączącą gminę Kościerzyna i miasto Kościerzyna. Trasa pieszo-rowerowa między miastem Kościerzyna a Wielkim Klinczem w gminie Kościerzyna to ponad 4,4 km (miasto 2 km, a gmina 2,2 km) jezdni asfaltowej o szerokości od 2,55 do 3,0 m, która biegnie w większości po szlaku dawnej linii kolejowej Skarszewy-Kościerzyna, przez co posiada znikome nachylanie i  jej pokonanie nie wymaga dużego wysiłku.

Z tego też powodu przygotowanie ścieżki trwało trochę dłużej, gdyż trzeba było poczekać na niedawno zakończoną przebudowę mostu kolejowego nad rzeką Wierzyca. Były most kolejowy, pochodzący z 1949 roku to teraz przyjemny dla oka, pierwszy w Powiecie Kościerskim tak duży obiekt przeznaczony wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Przebudowa mostu to wielki ukłon w stronę promocji bezemisyjnego transportu.

Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski: Cieszę się, że oddajemy dziś do użytku tak piękną i funkcjonalną ścieżkę rowerową. Wykorzystanie starego nasypu kolejowego dało dobry efekt i już dzisiaj widać, że nowa trasa pieszo-rowerowa będzie bardzo uczęszczana przez mieszkańców. Wszystkim rowerzystom i pieszym życzymy przyjemnego korzystania ze ścieżki!

Koszt wybudowania tego odcinka drogi pieszo-rowerowej to po stronie miasta Kościerzyna 1,65 mln zł, a po stronie gminy Kościerzyna to 2,2 mln zł, z czego uzyskane dofinansowanie wynosi 85% i pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ścieżka powstała jako element projektu pt. „Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Na zdjęciach: uczestnicy uroczystości otwarcia ścieżki rowerowej

Aktualności

Nie wypalaj traw!

Wiosna to czas, w którym wiele osób w naszym regionie decyduje się na wypalanie traw na nieużytkach rolnych, łąkach czy przydrożnych pasach. Choć dla niektórych może to wydawać się szybkim i tanim sposobem na oczyszczenie terenów, w rzeczywistości wypalanie traw to bardzo niebezpieczna praktyka, która niesie za sobą liczne negatywne skutki zarówno dla środowiska, jak i dla bezpieczeństwa ludzi. W tym roku strażacy na terenie powiatu kościerskiego interweniowali już przy 5 pożarach traw i lasów.

Więcej