Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. 29 września w bibliotece w Wielkim Klinczu oraz w Skorzewie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W Wielkim Klinczu udział wzięli uczniowie klas III z wychowawcami, natomiast w Skorzewie słuchaczami były dzieci z przedszkola.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.
W Wielkim Klinczu do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono uczennice klasy 8, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Julię Grosz i wolontariuszkę biblioteki Blankę Czapiewską. Organizatorzy jako lekturę do czytania wybrali fragmenty książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, by zachęcić wszystkich uczniów do przeczytania lektury. Zadbano o odpowiedni wystrój i oprawę muzyczną. Uczniowie kl. 3b zaśpiewali piosenki „Nie wychodząc z domu” i „Kto książki czyta” związane tematycznie z uroczystością.
W Skorzewie lektorami były uczennice klasy ósmej: Liliana Jarzębińska, Nikola Keler, Olga Tomaczkowska oraz organizatorka Wiesława Głodowska. Przeczytano głośno i omówiono pouczające opowiadania pt. „Dziękuję”, „Proszę”, „Przepraszam” i „Wybacz mi”. Akcja tak spodobała się przedszkolakom, jak i ich starszym koleżankom, że będzie kontynuowana każdego 29 dnia miesiąca.
Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 20 minut, będzie to duży sukces.
Organizatorzy w Wielkim Klinczu: Renata Abramowska, Marta Browarczyk
Organizatorzy w Skorzewie: Wiesława Głodowska, Adriana Koniuszek