Aktualności

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece w Wielkim Klinczu i w Skorzewie

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne.  29 września w bibliotece w Wielkim Klinczu oraz w Skorzewie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W Wielkim Klinczu udział wzięli uczniowie klas III z wychowawcami, natomiast w Skorzewie słuchaczami były dzieci z przedszkola.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

W Wielkim Klinczu do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono uczennice klasy 8, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Julię Grosz i wolontariuszkę biblioteki Blankę Czapiewską. Organizatorzy jako lekturę do czytania  wybrali  fragmenty książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, by zachęcić wszystkich uczniów do przeczytania lektury. Zadbano o odpowiedni wystrój i oprawę muzyczną. Uczniowie kl. 3b zaśpiewali piosenki „Nie wychodząc z domu” i „Kto książki czyta” związane tematycznie z uroczystością.

W Skorzewie lektorami były uczennice klasy ósmej: Liliana Jarzębińska, Nikola Keler, Olga Tomaczkowska oraz organizatorka Wiesława Głodowska. Przeczytano głośno i omówiono pouczające opowiadania pt. „Dziękuję”, „Proszę”, „Przepraszam” i „Wybacz mi”. Akcja tak spodobała się przedszkolakom, jak i ich starszym koleżankom, że będzie kontynuowana każdego 29 dnia miesiąca.

Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 20 minut, będzie to duży sukces.

Organizatorzy w Wielkim Klinczu: Renata Abramowska, Marta Browarczyk

Organizatorzy w Skorzewie: Wiesława Głodowska, Adriana Koniuszek

Aktualności

Kolonie dla dzieci rolników

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. Teresy Kras organizuje kolonie dla dzieci rolników dofinansowanych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Koszt kolonii wynosi 1800zł., z tego dofinansowanie FSUSR wynosi 1200 zł. Różnica wynikająca z kosztów wypoczynku i dofinansowania FSUSR, tj. 600 zł. do dopłaty przez rodzica.

Więcej

Telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej

Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Kościerzynie informuje, iż w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje „Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej” o numerze abonenckim 800 120 226. Telefon Zaufania funkcjonuje w dni robocze w godzinach 09.30 – 15.30.

Więcej

Dziewczyny z Ceramika zapraszają na swój mecz

Po niedzielnej wygranej w Malborku z Pomezanią 4:5, nasze dziewczyny zostały samodzielnymi liderkami tabeli. Prowadzą w swojej grupie ligowej Młodzików D2 Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W najbliższy piątek o godzinie 17.00 na stadionie w Łubianie rozegrają swój ostatni mecz ligowy w rundzie wiosennej. Nasze dziewczyny podejmą chłopaków z Brdy Rytel.

Więcej