Aktualności

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w bibliotece w Wielkim Klinczu oraz w Skorzewie

29 września w bibliotece w Wielkim Klinczu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Spotkanie odbyło się w zawężonym gronie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas I szkoły podstawowej z wychowawcami oraz dyrektor szkoły pani Iwona Kuśmierczuk  i wicedyrektor pani Anna Wołoszyk.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, a także nabywanie przyjemności z czytania i słuchania oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Organizatorzy zadbali o odpowiedni wystrój, oprawę muzyczną. Do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono przedstawicieli lokalnej społeczności panią sołtys Wielkiego Klincza Bernadetę Hamerską i przedstawicielkę Rady Rodziców panią Natalię Jakusz Gostomską. Jako lekturę do czytania  wybrano „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej i „Nie płacz Koziołku” Siergieja Michałkowa.  Czytanie bajek wzbudziło zaciekawienie i zachwyt u uczniów.

Pomiędzy czytanymi bajkami uczniowie zaśpiewali piosenkę „Podróż z  książką” oraz uczeń kl. 1a Kornel Woźny wyrecytował wiersz związany tematycznie z uroczystością.

Zachęcamy wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie. 

Renata Abramowska i Maria Plata

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania świętowano również w szkole w Skorzewie. Uczennice klasy VII b – Olga Tomaczkowska, Liliana Jarzębińska oraz Agata Wika tego dnia czytały bajki przedszolakom. Wśród wybranych tytułów maluchom najbardziej przypadły do gustu „Przygody psiego patrolu”. Prócz nich dzieci wysłuchały jeszcze baśni „Roszpunka” oraz „Wilk i siedem koźlątek”.

 Akcja tak spodobała się zarówno maluchom, jak i ich starszym koleżankom, że będzie kontynuowana każdego 29 dnia miesiąca.

Organizatorkami akcji w Skorzewie były panie: Adriana Koniuszek i Wiesława Głodowska.

Na zdjęciach: uczestnicy akcji ogólnopolskiego dnia głośnego czytania

Aktualności

Nabór uzupełniający na powietrzne pompy ciepła

Przypominamy, że trwa nabór uzupełniający mieszkańców zainteresowanych montażem instalacji powietrznej pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 10.3.1. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Więcej

Dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W Gminie Kościerzyna, tak jak w całej Polsce, trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy spełnili swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w spisie. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że nie spisali się nieliczni – obowiązku dopełniło 99% mieszkańców naszej gminy.

Więcej

Konferencja Metodyczna Skorzewo 2021

Dnia 26 września 2021 roku w Centrum Sportu i Rekreacji w Skorzewie odbyła się konferencja metodyczna dla trenerów piłki nożnej. Konferencja zorganizowana została przez Zakład Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna oraz firmę EmSport. Patronat na wydarzeniem objął Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Więcej