Aktualności

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w bibliotece w Wielkim Klinczu oraz w Skorzewie

29 września w bibliotece w Wielkim Klinczu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Spotkanie odbyło się w zawężonym gronie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas I szkoły podstawowej z wychowawcami oraz dyrektor szkoły pani Iwona Kuśmierczuk  i wicedyrektor pani Anna Wołoszyk.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, a także nabywanie przyjemności z czytania i słuchania oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Organizatorzy zadbali o odpowiedni wystrój, oprawę muzyczną. Do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono przedstawicieli lokalnej społeczności panią sołtys Wielkiego Klincza Bernadetę Hamerską i przedstawicielkę Rady Rodziców panią Natalię Jakusz Gostomską. Jako lekturę do czytania  wybrano „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej i „Nie płacz Koziołku” Siergieja Michałkowa.  Czytanie bajek wzbudziło zaciekawienie i zachwyt u uczniów.

Pomiędzy czytanymi bajkami uczniowie zaśpiewali piosenkę „Podróż z  książką” oraz uczeń kl. 1a Kornel Woźny wyrecytował wiersz związany tematycznie z uroczystością.

Zachęcamy wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie. 

Renata Abramowska i Maria Plata

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania świętowano również w szkole w Skorzewie. Uczennice klasy VII b – Olga Tomaczkowska, Liliana Jarzębińska oraz Agata Wika tego dnia czytały bajki przedszolakom. Wśród wybranych tytułów maluchom najbardziej przypadły do gustu „Przygody psiego patrolu”. Prócz nich dzieci wysłuchały jeszcze baśni „Roszpunka” oraz „Wilk i siedem koźlątek”.

 Akcja tak spodobała się zarówno maluchom, jak i ich starszym koleżankom, że będzie kontynuowana każdego 29 dnia miesiąca.

Organizatorkami akcji w Skorzewie były panie: Adriana Koniuszek i Wiesława Głodowska.

Na zdjęciach: uczestnicy akcji ogólnopolskiego dnia głośnego czytania

Aktualności

Wręczenie stypendiów edukacyjnych

Informujemy, że wręczenie Stypendiów Edukacyjnych Gminy Kościerzyna – Edycja 2022 odbędzie się w środę – 30 listopada br. na sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna w Kościerzynie, ul. Strzelecka 9.

Więcej

Kaszubskie warsztaty w Skorzewie

Zakończyły się warsztaty w ramach projektu ,,Wspólnie i wesoło wśród kaszubskich barw” przygotowanego przez Stowarzyszenie „Aktywni Kaszubi”- Skorzewo, a finansowanego przez Gminę Kościerzyna.

Więcej

Zgłoś swój projekt do Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyna

Gmina Kościerzyna i Miasto Kościerzyna ogłaszają nabór przedsięwzięć o kluczowym znaczeniu dla rozwoju miasta i gminy. Celem tego działania jest identyfikacja potrzeb oraz pomysłów prorozwojowych, które mogą być uwzględnione w „Strategii terytorialnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny”. Dokument ten jest niezbędny do realizacji tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) przy pomocy funduszy Unii Europejskiej w najbliższej perspektywie finansowej 2021-2027.

Więcej