Aktualności

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w bibliotece w Wielkim Klinczu oraz w Skorzewie

29 września w bibliotece w Wielkim Klinczu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Spotkanie odbyło się w zawężonym gronie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas I szkoły podstawowej z wychowawcami oraz dyrektor szkoły pani Iwona Kuśmierczuk  i wicedyrektor pani Anna Wołoszyk.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, a także nabywanie przyjemności z czytania i słuchania oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Organizatorzy zadbali o odpowiedni wystrój, oprawę muzyczną. Do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono przedstawicieli lokalnej społeczności panią sołtys Wielkiego Klincza Bernadetę Hamerską i przedstawicielkę Rady Rodziców panią Natalię Jakusz Gostomską. Jako lekturę do czytania  wybrano „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej i „Nie płacz Koziołku” Siergieja Michałkowa.  Czytanie bajek wzbudziło zaciekawienie i zachwyt u uczniów.

Pomiędzy czytanymi bajkami uczniowie zaśpiewali piosenkę „Podróż z  książką” oraz uczeń kl. 1a Kornel Woźny wyrecytował wiersz związany tematycznie z uroczystością.

Zachęcamy wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie. 

Renata Abramowska i Maria Plata

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania świętowano również w szkole w Skorzewie. Uczennice klasy VII b – Olga Tomaczkowska, Liliana Jarzębińska oraz Agata Wika tego dnia czytały bajki przedszolakom. Wśród wybranych tytułów maluchom najbardziej przypadły do gustu „Przygody psiego patrolu”. Prócz nich dzieci wysłuchały jeszcze baśni „Roszpunka” oraz „Wilk i siedem koźlątek”.

 Akcja tak spodobała się zarówno maluchom, jak i ich starszym koleżankom, że będzie kontynuowana każdego 29 dnia miesiąca.

Organizatorkami akcji w Skorzewie były panie: Adriana Koniuszek i Wiesława Głodowska.

Na zdjęciach: uczestnicy akcji ogólnopolskiego dnia głośnego czytania

Aktualności

Badania ankietowe GUS

Główny Urząd Statyczny informuje, że w dniach 15-31 lipca prowadzi badania ankietowe „Koniunktura w gospodarstwach rolnych AK-R”.

Więcej

Zamknięta droga w Kaliskach Kościerskich

Zakład Komunalny informuje, że w dniach 22.07-14.08 planowana jest przebudowa nawierzchni gruntowej drogi dz. 58/1 i 230/2 obręb Kaliska Kościerskie. Droga ta będzie nieprzejezdna na odcinku 700 m od granicy gminy Stężyca (Sikorzyno) w kierunku Kalisk Kościerskich.

Więcej