Aktualności

Piknik  rodzinny  nad  Jeziorem  Garczyn

W dniu 1 października 2022 roku w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie odbył się Piknik Rodzinny, który jednocześnie stanowił podsumowanie realizacji projektu „Kaszubskie Żagle Wiedzy”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie-uczestnicy projektu wraz z rodzinami, dyrektorzy  i nauczyciele ze szkół objętych projektem, instruktorzy z UKS Wodniacy Garczyn oraz zespół koordynacyjny projektu. Projekt Kaszubskie Żagle Wiedzy realizowany był przez Gminę Kościerzyna w partnerstwie z Powiatem Kościerskim i Gminą Lipusz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

W projekcie brały udział szkoły:

Z Gminy Kościerzyna:

 • Zespół Szkół w Skorzewie,
 • Zespół Kształcenia w Łubianie,
 • Szkoła Podstawowa w Kornem,
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Klinczu,
 • Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu,

Z Gminy Lipusz:

 • Zespół Szkół w Lipuszu.

W ramach projektu realizowane było wsparcie dla uczniów poprzez:

 • zajęcia pozalekcyjne z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej;
 • warsztaty z doradztwa zawodowego;
 • wyjazdy edukacyjne,
 • zajęcia żeglarskie na przystani w Garczynie
 • obozy żeglarskie.

W efekcie projektu 12 uczniów i 7 nauczycieli zdało egzamin i zdobyło patent żaglarza jachtowego, 1 nauczyciel zdobył uprawnienia ratownika wodnego, 1 nauczycielka zdobyła uprawnienia sternika motorowodnego i 1 nauczyciel uzyskał uprawnienia instruktora żeglarstwa.

W czasie pikniku jego uczestnicy brali udział  w zajęciach na przystani wodnej oraz korzystali z atrakcji survivalowych. Każdy chętny uczestnik projektu wraz ze swoją rodziną mógł udać się w krótki rejs żaglówką, pod opieką instruktora. Zorganizowano również wyścigi kajakowe oraz konkurs rzutu rzutką ratowniczą do celu. W zawodach brali udział zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Wszyscy zawodnicy z wielkim poświęceniem walczyli o jak najwyższe lokaty.

Wyniki konkursów

 • wyścig kajakowy nr 1:

I miejsce: Alan Zblewski, Marcin Błaszkowski

II miejsce: Zuzanna Felskowska, Ryszard Felskowski

III miejsce: Kuba Mejer, Zdzisław Mejer

 • wyścig kajakowy nr 2:

I miejsce:  Kinga Narloch, Eugeniusz Narloch

II miejsce:  Arkadiusz Markiewicz, Grzegorz Tuszkowski

III miejsce: Kuba Hefta, Daniel Hefta

 • rzut rzutką

I miejsce: Justyna Mikołajczyk

II miejsce: Ryszard Felskowski

III miejsce: Benedykt Skwierawski

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dodatkowe atrakcje w postaci ścianki wspinaczkowej, wyścigu na skrzynkach czy zjazdu tyrolką.

W samo południe rozpoczęła się uroczystość oficjalnego zakończenie projektu. W imprezie uczestniczyli zaproszeni gości reprezentujący Partnerów Projektu w osobach:

 • Grzegorz Piechowski – Wójt Gminy Kościerzyna,
 • Mirosław Ebertowski – Wójt Gminy Lipusz,
 • Grzegorz Świtała – Zastępca Wójta Gminy Kościerzyna,
 • Wiesław Baryła – Dyrektor PCM Garczyn.

Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania przygotowanej przez młodzież szanty „Ballada o Jakubie”.  Na scenie drobnymi upominkami uhonorowano reprezentację Gminy Kościerzyna w I Regatach o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, które odbyły się 23 września br. na Jeziorze Wdzydzkim. Załoga płynęła w składzie: Agata Marcinkowska (sternik), Zuzanna Felskowska, Kinga Narloch, Malwina Zimmermann oraz Maksymilian Meier i zajęła III miejsce w swojej kategorii. Wszyscy uczniowie-uczestnicy projektu, nauczyciele i instruktorzy  otrzymali z rąk Panów Wójtów pamiątkowe gadżety. Dyrektorzy szkół, które uczestniczyły w projekcie, otrzymali bony upominkowe na zakupy dla swoich placówek. Następnie Panowie Wójtowie wręczyli nagrody laureatom poszczególnych konkursów piknikowych.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy obecni dalej korzystali z przygotowanych atrakcji oraz piknikowego zaplecza cateringowego. Całej imprezie sprzyjała cudowna pogoda i przemiła atmosfera.

Aktualności

Kolonie dla dzieci rolników

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. Teresy Kras organizuje kolonie dla dzieci rolników dofinansowanych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Koszt kolonii wynosi 1800zł., z tego dofinansowanie FSUSR wynosi 1200 zł. Różnica wynikająca z kosztów wypoczynku i dofinansowania FSUSR, tj. 600 zł. do dopłaty przez rodzica.

Więcej

Telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej

Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Kościerzynie informuje, iż w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje „Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej” o numerze abonenckim 800 120 226. Telefon Zaufania funkcjonuje w dni robocze w godzinach 09.30 – 15.30.

Więcej

Dziewczyny z Ceramika zapraszają na swój mecz

Po niedzielnej wygranej w Malborku z Pomezanią 4:5, nasze dziewczyny zostały samodzielnymi liderkami tabeli. Prowadzą w swojej grupie ligowej Młodzików D2 Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W najbliższy piątek o godzinie 17.00 na stadionie w Łubianie rozegrają swój ostatni mecz ligowy w rundzie wiosennej. Nasze dziewczyny podejmą chłopaków z Brdy Rytel.

Więcej