Aktualności

Po świadczenie wspierające do ZUSu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie wobec wielu zapytań informuje, iż postępowanie w sprawie świadczenia wspierającego prowadzi oraz wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 Od 1 stycznia 2024 r. istnieje możliwość skorzystania z tego nowego świadczenia adresowanego do osób z niepełnosprawnością.

Przysługuje ono osobie w wieku od 18 roku życia posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na podstawie przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wysokość świadczenia wspierającego jest powiązana z kwotą aktualnie obowiązującej renty socjalnej, tzn. przysługuje w określonym stosunku procentowym w zależności od poziomu potrzeby wsparcia określonego we wspomnianej decyzji.

Osoba w tym celu powinna:

  • mieć status osoby z niepełnosprawnością,
  • uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu wsparcia,
  • złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego.

Wniosek do ZUS będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:

  • platformę Usług Elektroniczną (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia  lub bankowość elektroniczną.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, ale nie ma profilu na PUE ZUS, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy jej taki profil automatycznie, na podstawie danych z wniosku.

Więcej informacji: Świadczenie wspierające i świadczenie pielęgnacyjne – informacje – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Świadczenie wspierające – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Aktualności

Wdzydze witają pięknym napisem

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich Wdzydzanki we Wdzydzach ustawiony został napis witający mieszkańców i turystów. W pięknej scenerii nad jeziorem, w pobliżu Centrum Usług Turystycznych można zrobić sobie pamiątkowe zdjęciem na tle napisu „♥ WDZYDZE”.

Więcej

30-lecie Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu

24 maja 2024 r. Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu świętowała jubileusz 30-lecia działalności. Uroczyste spotkanie, które zorganizowała społeczność szkolna było okazją do wspomnień, poznania historii placówki i sylwetki patrona oraz podziwiania talentów artystycznych uczniów.

Więcej

Zapraszamy na rajd rowerowy

Klub Rowerowy Stolemy wraz z harcerzami Hufca ZHP Kościerzyna zaprasza w dniu 31 maja br. na Rodzinny Rajd Rowerowy trasą: Kościerzyna – Łubiana – Lipusz – Stare Karpno – Korne – Kościerzyna

Więcej