Aktualności

na zdjęciu uroczystości dożynkowe w Skorzewie

Podziękowanie za tegoroczne plony za nami – w Skorzewie odbyły się Dożynki Gminne

Urocza miejscowość Skorzewo była w tym roku gospodarzem Dożynek Gminy Kościerzyna. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą Św. w kościele parafialnym, odprawioną w intencji rolników, w tym również starostów  dożynkowych Pani Teresy i Stanisława Szulfer, obchodzących w tym wyjątkowym dniu 34 rocznicę ślubu. O oprawę muzyczną Mszy Św. zadbał Zespół Folklorystyczny „Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza. 

Dalsze uroczystości przeniosły się na plac dożynkowy, gdzie tradycyjnie nastąpiło podzielenie chleba, jak również odznaczenie Odznaką Ministra Rolnictwa oraz uhonorowanie Nagrodą Wójta Gminy Kościerzyna rolników, którzy na co dzień swoją ciężką pracą dbają o to, by chleba nam nie zabrakło.

Nagrodą Ministra Rolnictwa uhonorowani zostali:

 1. Stanisław Szulfer
 2. Andrzej Lemka
 3. Józef Jakubek
 4. Roman Chrapkowski
 5. Jan Eron
 6. Jerzy Bogdan
 7. Zenon Wanta
 8. Celina Wanta

Na wniosek Rady Sołeckiej Skorzewa Wójt Gminy Kościerzyna nagrodził następujących rolników:

 1. Wojciech Klaman
 2. Tadeusz Plata
 3. Piotr Gruchała
 4. Witold Nakielski
 5. Władysław Makurat
 6. Wojciech Łangowski
 7. Irena i Czesław Pobłoccy
 8. Agnieszka Ramczykowska
 9. Jan Zdrojewski
 10. Wojciech Formela

Odbył się również konkurs wieńców dożynkowych. Najpiękniejsze zdaniem komisji wieńce wykonały sołectwa:

 1. Kaliska Kościerskie
 2. Kłobuczyno
 3. Loryniec

Ponadto do konkursu wieńce zgłosiły sołectwa: Czarlina, Grzybowo, Wielki Podleś, Skorzewo, Nowa Wieś Kościerska i Wąglikowice.

Jak na każdym festynie nie mogło zabraknąć atrakcji. Odbyła się loteria fantowa zorganizowana przez Zespół Szkół w Skorzewie, Kościerskie Bractwo Kurkowe przeprowadziło zawody strzeleckie, a zebrana licznie publiczność mogła podziwiać występy artystyczne w wykonaniu lokalnej społeczności oraz zaproszonych gwiazd wieczoru.

Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Dożynek. Do zobaczenia za rok!

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej