W dniu 11 grudnia 2017r. Wójt Gminy Kościerzyna jako Lider projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą przez Kaszuby na Kociewie” podpisał umowę o dofinansowanie w imieniu samorządów Miasta Kościerzyna, Gmina Kościerzyna, Gminy Stara Kiszewa i Miasta i Gminy Skarszewy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Zakres rzeczowy projektu:
Gmina Miejska Kościerzyna:
- Przystań kajakowa nad jez. Wierzysko
Gmina Kościerzyna:
- Przystań kajakowa nad. Jez. Zagnanie w Wielkim Podlesiu
- Przenoska kajakowa w Stawiskach
- Przenoska Kajakowa w Nowej Kiszewie
- Przystań kajakowa w Nowej Kiszewie
Gmina Stara Kiszewa:
- Przenoska kajakowa w Starym Bukowcu
- Przenoska kajakowa w Rudzie
- Przystań kajakowa w Bartoszymlesie
- Przenoska i przystań kajakowa w Zamku Kiszewskim
- Przystań kajakowa w Górze
Gmina Skarszewy:
- Przystań kajakowa w Pogódkach
- Przyssań kajakowa w Jaroszewach
- Przystań w Czarnocinie
- Przenoska i przystań w Czarnocińskich Piecach
- Przystań kajakowa w Skarszewach
- Przystań kajakowa w Skarszewach (Młyn)
Cel Projektu:
Celem głównym projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej pogranicza Kaszub i Kociewia poprzez kompleksowe zagospodarowanie i promocję produktu turystyki aktywnej – szlaku kajakowego górnej Wierzycy i Wietcisy. Cel zostanie osiągnięty dzięki realizacji celów szczegółowych:
- Ograniczenie uciążliwości szlaku poprzez budowę infrastruktury pozwalającej na wygodne przenoszenie kajaków przez 100% przeszkód na szlaku
- Zapewnienie wystarczającego poziomu komfortu i wygody kajakarzy na szlaku poprzez budowę i zagospodarowanie turystyczne oraz oznakowanie 100% kluczowych miejsc rozpoczynania i kończenia spływów oraz punktów etapowych
- Przeprowadzenie kompleksowej, skutecznej kampanii promocyjnej produktu turystycznego w postaci spływów kajakowych rzeką Wierzycą i Wietcisą, zakładającej współpracę pomiędzy partnerami projektu oraz innymi partnerstwami projektowymi, realizującymi RPS. Projekt w pełni wpisuje się w RPS „Pomorskie Szlaki Kajakowe” i cele, założenia i zakres przedmiotowy Dz. 8.4 w ramach RPO WP 2014-2020 z uwagi na partnerski charakter, tworzenie wspólnego, sieciowego produktu turystycznego., wykorzystanie infrastruktury w standardzie regionalnym i wykonanej w rekomendowanych lokalizacjach, uzupełnionych o kompleksową i wspólną kampanię promocyjną.
Jego realizacja stanowi odpowiedź na zidentyfikowane w RPO i RPS wyzwania i przyczynia się wprost do osiągnięcia celu szczegółowego Dz. 8.4, jakim jest zwiększona atrakcyjność turystyczna miejsc o szczególnych walorach kulturowych i przyrodniczych. Pozwoli na osiągnięcie rezultatów Dz. 8.4. tj. wzrostu liczby osób korzystających z bazy noclegowej Pomorza (dzięki wzrostowi liczby turystów/kajakarzy na szlaku).
Produktami projektu będą:
– Długość szlaków turystycznych: 65 km,
– Liczba obiektów publicznej infrastruktury turystycznej objętych wsparciem: 16 szt.
– Liczba kompleksowych kampanii promocyjnych produktu turystycznego – 1 szt.,
Rezultatem projektu będzie wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturowego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne o 3500 odwiedzin/rocznie.
Projekt przyczyni się do korzyści ekonomicznych i społecznych. Poprawi konkurencyjność lokalnych operatorów turystycznych, którzy uzyskają możliwość sprzedaży atrakcyjnych spływów kajakowych. Kwaterodawcy nad rzeką pozyskają większe grono klientów. Lokalna społeczność otrzyma atrakcyjne możliwości rekreacji.
Wartość projektu i wkład EFRR:
Wartość projektu ogółem: 3.757.486,91 zł
Wydatki kwalifikowalne: 3.651.482,41 zł
Dofinansowanie: 3.103.760,03 zł
Poziom dofinansowania: 85,00%