Aktualności

Ponad 100 seniorów spotkało się w Wąglikowicach!

W Wąglikowicach zainaugurowane zostały gminne Dni Seniora. Do końca września będą odbywały się spotkania, na które zaproszeni zostali mieszkańcy w wieku 60+. To przede wszystkim okazja do rozmowy w miłej atmosferze i dobrej zabawy, ale również uhonorowania bardzo ważnych członków naszych społeczności.

Pierwszy tegoroczny Dzień Seniora odbył się 20 września w Wąglikowicach. Świętowanie rozpoczęło się mszą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy spotkali się w miejscowej szkole. Frekwencja była znakomita: ponad 100 seniorów z sześciu sołectw: Wąglikowic, Loryńca, Czarliny, Wdzydz, Grzybowa i Sycowej Huty. Gości powitali: wójt Grzegorz Piechowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bławat, dyrektor Zespołu Szkół w Wąglikowicach Sławomir Grzyb oraz sołtysi sołectw. Zgodnie z tradycją gospodarze poszczególnych miejscowości przygotowali bukiety kwiatów dla najstarszych mieszkańców sołectw.

Wszystkie Dni Seniora będą odbywały się w szkołach lub przy ich zaangażowaniu. Uczniowie z Wąglikowic przygotowali na tę okazję program artystyczny – wystąpił zespół „Mali Kaszubi”. Następnie goście zjedli wspólny posiłek i wypili kawę w miłym towarzystwie. Wszyscy podkreślali, że takie spotkania są nie tylko przyjemne, ale też bardzo ważne i potrzebne, zwłaszcza po pandemicznym lockdownie.

Harmonogram kolejnych Dni Seniora:

· 21 września o godzinie. 13.00 w Sali wiejskiej (remiza OSP) w Kornem – spotkanie dla seniorów z sołectwa Korne;

· 22 września o godzinie 13.00 w Zespole Kształcenia w Łubianie – spotkanie dla seniorów z sołectw: Łubiana, Szarlota;

· 23 września o godzinie 13.00 w Sli wiejskiej w Niedamowie – spotkanie dla seniorów z sołectw: Niedamowo, Dębogó·  26 września o godzinie 13.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Klinczu – spotkanie dla seniorów z sołectw: Nowy Klincz, Mały Klincz;

· 27 września o godzinie 13.00 w Sali wiejskiej w Skorzewie – spotkanie dla seniorów z sołectw: Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie, Częstkowo, Gostomie, Wieprznica;

· 28 września o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej w Kaliskach – spotkanie dla seniorów z sołectw: Kaliska Kościerskie, Nowa Wieś Kościerska, Dobrogoszcz, Kościerska Huta, Kłobuczyno;

· 29 września o godzinie 13.00 w Sali wiejskiej w Wielkim Klinczu – spotkanie dla seniorów z sołectw: Wielki Klincz, Zielenin, Puc;

· 30 września o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej w Wielkim Podlesiu – spotkanie dla seniorów z sołectw: Wielki Podleś, Mały Podleś, Nowy Podleś, Stawiska, Sarnowy, Małe Stawiska, Juszki, Szenajda, Rotembark, Nowa Kiszewa.


Relacja sołtysa sołectwa Czarlina:

Dzień Seniora 2022 w Wąglikowicach

W dniu 20 września 2022 r. po dwuletniej przewie w Zespole Szkół Wąglikowice odbyło się uroczyste spotkanie Wójta Gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego z seniorami sołectw: Czarlina, Grzybowo, Loryniec, Sycowa Huta, Wąglikowice i Wdzydze Kiszewskie. W spotkaniu z okazji Dnia Seniora uczestniczyło około 100 seniorów. 

Uroczyste spotkanie poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Wąglikowicach którą odprawił ks. proboszcz Stanisław Wieliński.

Po zakończonym nabożeństwie kościelnym seniorzy udali się do Sali Gimnastycznej Zespołu Szkół w Wąglikowicach gdzie przybyłych powitał Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski składając serdeczne życzenia seniorom. Zwyczajem poprzednich spotkań Sołtysi wraz z Wójtem Grzegorzem Piechowskim i radnym Krzysztofem Bławatem wręczyli najstarszym obecnym na spotkaniu seniorom sołectw bukiety kwiatów wraz z gorącymi życzeniami długich lat życia w zdrowiu. W części artystycznej swoje wykonanie prezentował szkolny zespół folklorystyczny „Môłi Kaszëbi” – którego repertuar został nagrodzony gromkimi brawami z sali.  

Po części oficjalnej seniorzy wraz z gośćmi przy nastrojowej muzyce akordeonowej zasiedli do stołów, gdzie zaserwowano obiad oraz kawę z drożdżówką. W trakcie kilkugodzinnego spotkania przebiegającego w miłej atmosferze dominowały wspólne rozmowy i wspomnienia.

Spotkanie z okazji Dnia Seniora w Wąglikowicach rozpoczęło cykl spotkań pana Wójta z seniorami naszej Gminy.

Sołtysi wraz z seniorami biorącymi udział w spotkaniu składają serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tak miłego spotkania:

– księdzu proboszczowi Stanisławowi Wielińskiemu,

– Wójtowi Gminy Kościerzyna p.  Grzegorzowi Piechowskiemu,

–  Gminnemu  Ośrodkowi  Pomocy Społecznej w Kościerzynie, 

– Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Wąglikowicach p. Sławomirowi Grzybowi,

– Szkolnemu Zespołowi Folklorystycznemu „Môłi Kaszëbi” w Wąglikowicach  wraz z opiekunami zespołu paniami Bernadetą Basendowską i Dorotą Kuttela-Burcon oraz akordeoniście p. Janowi Werze,

– Kołu Gospodyń Wiejskich Wąglikowice.

Opracował J. Landowski

Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej