Aktualności

Ponad 100 seniorów spotkało się w Wąglikowicach!

W Wąglikowicach zainaugurowane zostały gminne Dni Seniora. Do końca września będą odbywały się spotkania, na które zaproszeni zostali mieszkańcy w wieku 60+. To przede wszystkim okazja do rozmowy w miłej atmosferze i dobrej zabawy, ale również uhonorowania bardzo ważnych członków naszych społeczności.

Pierwszy tegoroczny Dzień Seniora odbył się 20 września w Wąglikowicach. Świętowanie rozpoczęło się mszą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy spotkali się w miejscowej szkole. Frekwencja była znakomita: ponad 100 seniorów z sześciu sołectw: Wąglikowic, Loryńca, Czarliny, Wdzydz, Grzybowa i Sycowej Huty. Gości powitali: wójt Grzegorz Piechowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bławat, dyrektor Zespołu Szkół w Wąglikowicach Sławomir Grzyb oraz sołtysi sołectw. Zgodnie z tradycją gospodarze poszczególnych miejscowości przygotowali bukiety kwiatów dla najstarszych mieszkańców sołectw.

Wszystkie Dni Seniora będą odbywały się w szkołach lub przy ich zaangażowaniu. Uczniowie z Wąglikowic przygotowali na tę okazję program artystyczny – wystąpił zespół „Mali Kaszubi”. Następnie goście zjedli wspólny posiłek i wypili kawę w miłym towarzystwie. Wszyscy podkreślali, że takie spotkania są nie tylko przyjemne, ale też bardzo ważne i potrzebne, zwłaszcza po pandemicznym lockdownie.

Harmonogram kolejnych Dni Seniora:

· 21 września o godzinie. 13.00 w Sali wiejskiej (remiza OSP) w Kornem – spotkanie dla seniorów z sołectwa Korne;

· 22 września o godzinie 13.00 w Zespole Kształcenia w Łubianie – spotkanie dla seniorów z sołectw: Łubiana, Szarlota;

· 23 września o godzinie 13.00 w Sli wiejskiej w Niedamowie – spotkanie dla seniorów z sołectw: Niedamowo, Dębogó·  26 września o godzinie 13.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Klinczu – spotkanie dla seniorów z sołectw: Nowy Klincz, Mały Klincz;

· 27 września o godzinie 13.00 w Sali wiejskiej w Skorzewie – spotkanie dla seniorów z sołectw: Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie, Częstkowo, Gostomie, Wieprznica;

· 28 września o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej w Kaliskach – spotkanie dla seniorów z sołectw: Kaliska Kościerskie, Nowa Wieś Kościerska, Dobrogoszcz, Kościerska Huta, Kłobuczyno;

· 29 września o godzinie 13.00 w Sali wiejskiej w Wielkim Klinczu – spotkanie dla seniorów z sołectw: Wielki Klincz, Zielenin, Puc;

· 30 września o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej w Wielkim Podlesiu – spotkanie dla seniorów z sołectw: Wielki Podleś, Mały Podleś, Nowy Podleś, Stawiska, Sarnowy, Małe Stawiska, Juszki, Szenajda, Rotembark, Nowa Kiszewa.


Relacja sołtysa sołectwa Czarlina:

Dzień Seniora 2022 w Wąglikowicach

W dniu 20 września 2022 r. po dwuletniej przewie w Zespole Szkół Wąglikowice odbyło się uroczyste spotkanie Wójta Gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego z seniorami sołectw: Czarlina, Grzybowo, Loryniec, Sycowa Huta, Wąglikowice i Wdzydze Kiszewskie. W spotkaniu z okazji Dnia Seniora uczestniczyło około 100 seniorów. 

Uroczyste spotkanie poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Wąglikowicach którą odprawił ks. proboszcz Stanisław Wieliński.

Po zakończonym nabożeństwie kościelnym seniorzy udali się do Sali Gimnastycznej Zespołu Szkół w Wąglikowicach gdzie przybyłych powitał Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski składając serdeczne życzenia seniorom. Zwyczajem poprzednich spotkań Sołtysi wraz z Wójtem Grzegorzem Piechowskim i radnym Krzysztofem Bławatem wręczyli najstarszym obecnym na spotkaniu seniorom sołectw bukiety kwiatów wraz z gorącymi życzeniami długich lat życia w zdrowiu. W części artystycznej swoje wykonanie prezentował szkolny zespół folklorystyczny „Môłi Kaszëbi” – którego repertuar został nagrodzony gromkimi brawami z sali.  

Po części oficjalnej seniorzy wraz z gośćmi przy nastrojowej muzyce akordeonowej zasiedli do stołów, gdzie zaserwowano obiad oraz kawę z drożdżówką. W trakcie kilkugodzinnego spotkania przebiegającego w miłej atmosferze dominowały wspólne rozmowy i wspomnienia.

Spotkanie z okazji Dnia Seniora w Wąglikowicach rozpoczęło cykl spotkań pana Wójta z seniorami naszej Gminy.

Sołtysi wraz z seniorami biorącymi udział w spotkaniu składają serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tak miłego spotkania:

– księdzu proboszczowi Stanisławowi Wielińskiemu,

– Wójtowi Gminy Kościerzyna p.  Grzegorzowi Piechowskiemu,

–  Gminnemu  Ośrodkowi  Pomocy Społecznej w Kościerzynie, 

– Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Wąglikowicach p. Sławomirowi Grzybowi,

– Szkolnemu Zespołowi Folklorystycznemu „Môłi Kaszëbi” w Wąglikowicach  wraz z opiekunami zespołu paniami Bernadetą Basendowską i Dorotą Kuttela-Burcon oraz akordeoniście p. Janowi Werze,

– Kołu Gospodyń Wiejskich Wąglikowice.

Opracował J. Landowski

Aktualności

Wójt otrzymał wotum zaufania i absolutorium

7 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2022 roku, udzielając Grzegorzowi Piechowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej

Rotembark ma nowego sołtysa

Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg.

Więcej

Pożyczka inwestycyjna dla mikro i małych przedsiębiorstw

Informujemy przedsiębiorców o możliwości uzyskania pożyczki na inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego, które będą związane z: poprawą potencjału konkurencyjnego; poprawą zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi; zwiększeniem produktywności; koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do ograniczeń w utrzymywaniu kontaktów bezpośrednich.

Więcej