Aktualności

„Powiatowy Konkurs Poezji Polskiej – Edycja 2023” oraz 68.OKR. Eliminacje powiatowe  za nami

Był to wyjątkowy czas przeżywania poezji po kilkuletniej przerwie. Organizatorzy: Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie oraz Kościerski Dom Kultury nie kryli satysfakcji z powrotu do organizacji tak pięknego i wzruszającego wydarzenia!

Oficjalnego otwarcia dokonała Starosta Powiatu Kościerskiego Pani Alicja Żurawska, która wskazała mnóstwo wartości płynących z rozwijania tego niezwykłego talentu jakim jest recytacja.

Ukazane zostały walory piękna mowy ojczystej, którą na co dzień się posługujemy oraz możliwości wykorzystania tego niezwykłego daru być może w karierze zawodowej.

Ogólnie celem konkursów jest rozwijanie u dzieci i młodzieży  zainteresowań pięknem polskiej literatury i kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, ale również promowanie młodych talentów.

Wyjątkowym Gościem i zarazem członkiem Jury była aktorka, była uczennica szkół powiatu kościerskiego i wielokrotna laureatka edycji na szczeblach ogólnopolskich – Malwina Laska-Eichmann. Swoja obecnością sprawiła niezwykłe poruszenie wśród młodzieży, która po Konkursie oblegała Gościa aby dopytać o uwagi na temat swojego występu.

Konkurs podzielony został na dwa dni:

18 kwietnia odbyły się przesłuchania w kategorii klas 1-3  oraz klas 4-6.

Natomiast 19 kwietnia przesłuchania w kategorii klas 7 -8 , „Poezji Śpiewanej” oraz 68.Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim dla szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych.

Jury dokonało przesłuchania 62 uczestników obu Powiatowych Konkursów Recytatorskich Poezji Polskiej  w wyniku,  których   postanowiło  przyznać następujące miejsca i wyróżnienia.

KATEGORIA  KLAS  I – III

I  MIEJSCE:      Aleksander  Lipski – Szkoła Podstawowa im. dr Aleksandra Majkowskiego

                          w Nowej Karczmie

II  MIEJSCE:    Maja Żuchlińska  –  Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Dr. Bernarda Sychty w Kościerzynie

                        Marcelina  Narloch – Szkoła Podstawowa im. Wincentego Rogali  w  Karsinie

III MIEJSCE:    Agata  Grzywińska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Polaszkach

WYRÓŻNIENIE:  Estera  Modrzejewska – Zespół Szkół w Lipuszu

KATEGORIA KLAS IV – VI

I  MIEJSCE:  Igor  Dąbrowski – Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem

II  MIEJSCE:  Marcelina  Lipska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościerzynie

III MIEJSCE:  Kinga  Bielawska – Prywatna Szkoła „Prymus” w Kościerzynie

WYRÓŻNIENIE:  Zofia  Drewczyńska – Zespół Szkół w Skorzewie                              

KATEGORIA  KLAS  VII – VIII

I  MIEJSCE:  Konstancja Brzoskowska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Polaszkach

II  MIEJSCE:  Marianna  Biela – Szkoła Podstawowa im. Braci Czarlińskich w Lubaniu

III MIEJSCE:  Zuzanna  Pałasz – Prywatna Szkoła Podstawowa „Prymus” w Kościerzynie

WYRÓŻNIENIE:  Julia  Grosz – Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu

KATEGORIA  POEZJI  ŚPIEWANEJ

I  MIEJSCE:  Aleksandra  Krut –  Szkoła Podstawowa im. Wincentego Rogali  w  Karsinie

WYRÓŻNIENIE:  Maria  Majewska –  Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie

                             Antonia Bielawa – Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie                                        

KATEGORIA  „RECYTACJA”

I  MIEJSCE:  Marlena Machola – I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie

II  MIEJSCE:  Olga Brzeska –  I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie

III MIEJSCE: Julia Cieplińska   – Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Kościerzynie

KATEGORIA „WYWIEDZIONE  ZE  SŁOWA”

I  MIEJSCE:  Szczepan Makurat –  I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie

Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz  bony do wykorzystania w Empiku .

Laureatom gratulujemy sukcesu i zachęcamy do dalszego rozwijania talentów, Opiekunom i Rodzicom dziękujemy za wspieranie talentów młodych artystów.

Dyrektor PCM w Garczynie:                                                 Dyrektor KDK w Kościerzynie:
Wiesław Baryła                                                                                               Jan Dietrich

Aktualności

Objazd na drodze wojewódzkiej nr 221 dla pojazdów pow. 12 t

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku informuje, że w związku z kolejnym etapem robót przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 221, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak również bezpieczeństwa realizowanych robót, dnia 14 lipca 2025 r. zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Będzie ona polegała na ograniczeniu ruchu pojazdów powyżej 12 t na odcinku drogi wojewódzkiej nr 221 od Kowal do Kościerzyny.

Więcej

Stypendia pomostowe dla maturzystów

Rozpoczęła się XXIV edycja  programu stypendialnego,  ponownie współfinansowana  przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stolem. Serdecznie zapraszamy tegorocznych maturzystów, którzy dostaną się na studia dzienne I stopnia realizowane w polskich uczelniach publicznych mających uprawnienia magisterskie lub jednolite studia magisterskie realizowane w polskich uczelniach publicznych,  do składania wniosków o rekomendację LGD Stolem do uzyskania stypendium.

Więcej