Aktualności

Projekcja filmu pt. „Pałac” w Łubianie

12 maja 2023 r. w Zespole Kształcenia w Łubianie odbyła się premiera filmu „Pałac”. Ekranizacja upamiętnia partyzantów Gryfa Pomorskiego oddziału „Cis”.

Fabuła obrazuje historię 9-osobowej grupy partyzantów, która 21 marca 1944 r. stoczyła bój z wojskiem niemieckim, broniąc bunkra „Zielony Pałac” pod Męcikałem. Zginęło wówczas siedmiu partyzantów: Józef Dorawa, Edmund Kroplewski, Franciszek Lesman, Józef Mrozik, Stanisław Przytarski, Leon Szutenberg i Wojciech „Jan” Wirkus. Film fabularyzuje przebieg stoczonego boju, ale mówi również o patriotyzmie, przyjaźni, zdradzie, Kaszubach i trudach II wojny światowej. W ekranizacji wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis” Męcikał, na czele z prezesem organizacji Wojciechem Derewieckim. Obraz wyreżyserowali i napisali scenariusz Piotr Pastalenc i Adam Hebel.

Premiera filmu w Łubianie zgromadziła szerokie grono odbiorców. Projekcja odbyła się dzięki Urzędowi Gminy Kościerzyna, Sołectwu Łubiana, ZKP oddział w Łubianie i łubiańskiej szkole. Po projekcji filmu widzowie zadawali pytania jednej z aktorek Ewie Nowickiej, związane z historią tej bitwy oraz jak powstawał film. Na zakończenie prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Łubianie Irena Marszewska oraz Karolina Bober z Lipusza podziękowały w imieniu widzów przedstawicielce aktorów występujących w filmie pani Ewie.

Nadesłane: Piotr Kwidziński

Aktualności

Konkurs plastyczny w Wielkim Klinczu „Mój wymarzony prezent pod choinkę”

W związku ze zbliżającym się świętami Bożego Narodzenia na przełomie miesięcy listopad – grudzień Biblioteka w Wielkim Klinczu zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem: „Mój wymarzony prezent pod choinkę”. Do konkursu mogli przystąpić uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Celem konkursu było wprowadzenie uczniów  w atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie umiejętności plastycznych i aktywności twórczej.

Więcej

Korne. Tydzień Szczęścia w szkole

Od 27 listopada do 01 grudnia w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Konem odbył się TYDZIEŃ SZCZĘŚCIA W SZKOLE, w ramach zapewniania dobrostanu (well-being) dla całej społeczności szkolnej. J

Więcej