Aktualności

Projekcja filmu pt. „Pałac” w Łubianie

12 maja 2023 r. w Zespole Kształcenia w Łubianie odbyła się premiera filmu „Pałac”. Ekranizacja upamiętnia partyzantów Gryfa Pomorskiego oddziału „Cis”.

Fabuła obrazuje historię 9-osobowej grupy partyzantów, która 21 marca 1944 r. stoczyła bój z wojskiem niemieckim, broniąc bunkra „Zielony Pałac” pod Męcikałem. Zginęło wówczas siedmiu partyzantów: Józef Dorawa, Edmund Kroplewski, Franciszek Lesman, Józef Mrozik, Stanisław Przytarski, Leon Szutenberg i Wojciech „Jan” Wirkus. Film fabularyzuje przebieg stoczonego boju, ale mówi również o patriotyzmie, przyjaźni, zdradzie, Kaszubach i trudach II wojny światowej. W ekranizacji wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis” Męcikał, na czele z prezesem organizacji Wojciechem Derewieckim. Obraz wyreżyserowali i napisali scenariusz Piotr Pastalenc i Adam Hebel.

Premiera filmu w Łubianie zgromadziła szerokie grono odbiorców. Projekcja odbyła się dzięki Urzędowi Gminy Kościerzyna, Sołectwu Łubiana, ZKP oddział w Łubianie i łubiańskiej szkole. Po projekcji filmu widzowie zadawali pytania jednej z aktorek Ewie Nowickiej, związane z historią tej bitwy oraz jak powstawał film. Na zakończenie prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Łubianie Irena Marszewska oraz Karolina Bober z Lipusza podziękowały w imieniu widzów przedstawicielce aktorów występujących w filmie pani Ewie.

Nadesłane: Piotr Kwidziński

Aktualności

Nagrody dla sportowców

24 maja wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za osiągnięte wyniki sportowe i podnoszenie kultury fizycznej w gminie Kościerzyna za rok 2022.

Więcej