Aktualności

Przedstawiciel Gminy Kościerzyna uczestnikiem Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie

W czwartek 1 października 2020 r. w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej w Warszawie miało miejsce doniosłe wydarzenie – odbyła się VI sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W obradach uczestniczyło około stu delegatów z całej Polski, w tym jeden z powiatu kościerskiego z Gminy Kościerzyna – Zdzisław Jan Brzeziński, sekretarz Koła PZERI w Wielkim Klinczu.

W sesji wzięli również udział zaproszeni goście, a wśród nich ważni politycy – posłowie i senatorowie. Uczestników powitał gospodarz miejsca i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Oprócz marszałka przemawiali m.in. wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł Michał Szczerba, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i inni. Miałem powody do radości, bo jako jeden z nielicznych, uzyskałem wcześniej zgodę pani przewodniczącej Krystyny Lewkowicz na zabranie głosu. Zwracałem się do parlamentarzystów i ludzi dobrej woli o konkretne zagwarantowanie seniorom należnych praw w drodze nowelizacji odpowiednich ustaw decydujących o sprawach osób starszych. Udało mi się wręczyć naszą petycję (Zarządu Koła PZERI) w formie pisemnej dziesięciu parlamentarzystom, którzy kurtuazyjnie deklarowali skierowanie jej na ścieżkę legislacyjną.

Plonem obrad i dyskusji w trakcie posiedzenia było przyjęcie ważnego dokumentu – Deklaracji Programowej VI sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów „SENIORZY I PRZYSZŁOŚĆ POLSKI”. Na wstępie deklaracji OPS wyraża głęboką wdzięczność i uznanie dla Senatu RP za umożliwienie zorganizowania oraz wsparcie logistyczne obrad VI sesji plenarnej OPS w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Cały czterostronicowy dokument poświęca sporo uwagi problematyce zdrowia seniorów w czasach pandemii. Przeznacza też dużo miejsca aktualnej sytuacji osób starszych i ich organizacjom oraz wskazuje konkretne sposoby rozwiązywania palących problemów. Postuluje niezbędne inicjatywy legislacyjne, m.in. nowelizację ustawy o osobach starszych, wdrożenie Narodowego Planu Alzheimerowskiego, w tym opracowanie i wdrożenie standardów dotyczących wczesnego wykrywania symptomów choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych oraz standardów postępowania leczniczego i opiekuńczego wobec chorych. Deklaracja uwzględnia także problemy sytuacji ekonomicznej seniorów. W części końcowej dokument podkreśla: Trudny czas pandemii stawia przed społeczeństwem i władzami publicznymi potrzebę szczególnej solidarności, zainteresowania sytuacją starszych osób w najbliższym otoczeniu oraz udzielenia pomocy, gdy jest potrzebna.

Pełna deklaracja będzie wkrótce do wglądu na stronie  http://parlamentseniorow.pl/ Obszerne sprawozdanie można przejrzeć na stronie Senatu RP: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,13070,vi-sesja-plenarna-obywatelskiego-parlamentu-seniorow.html

Informację przygotował Zdzisław Jan Brzeziński, uczestnik obrad VI Sesji OPS w Warszawie

Na zdjęciach: obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Aktualności

Jesienny wieczór z kaszubskim

W miniony czwartek 23 września w Skorzewie w sali wiejskiej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów (plastycznych, rękodzieło, kulinarnych) pt. ,,JESIENNY WIECZÓR Z KASZUBSKIM” związanych tematycznie z naszym regionem.

Więcej

O nauce kaszubskiego w Łubianie na Uniwersytecie Gdańskim

Przedstawiciele szkoły w Łubianie mieli niezwykły zaszczyt przedstawić doświadczenia nauki języka kaszubskiego podczas Konferencji naukowo-dydaktycznej „Gôdóm i piszã pò kaszëbskù. Od szkoły podstawowej do matury”. Spotkanie odbyło się 21 września na Uniwersytecie Gdańskim.

Więcej