Aktualności

Przekazanie sprzętu i umundurowania strażackiego dla jednostek OSP Gminy Kościerzyna.

Podobnie jak w roku ubiegłym z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną związaną z COVID-19 nie udało się zorganizować pikniku strażackiego, który był cyklicznie organizowany w minionych latach w dniu Święta Patrona Strażaków św. Floriana. Piknik zawsze był okazją, żeby podziękować Druhom za działania jakie czynią poprzez niesienie pomocy, ratowanie życia i mienia naszym mieszkańcom, przedsiębiorcom i przebywającym turystom. Dlatego w dniu 8 listopada 2021 roku na parkingu przy Urzędzie Gminy, Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski przekazując nowo pozyskany sprzęt i umundurowanie jednostkom OSP Gminy Kościerzyna wyraził podziękowanie i docenił trud naszych strażaków. Przekazane zostały: węże tłoczne, ubrania koszarowe i bojowe, buty specjalne, ocieplacze do butów, latarki nasobne i nahełmowe, hełmy strażackie, rękawice strażackie, szelki asekuracyjne do pracy na wysokościach, kominiarki strażackie, kamizelki strażackie, kombinezon na szerszenie, pilarki ratownicze, prądownica wysokociśnieniowa, prądownice turbo, tłumice teleskopowe do gaszenia traw, lance gaśnicze kominowe, gaśnice, opryskiwacz spalinowy, parawan ratowniczy oraz tablet z oprogramowaniem. Całość zakupu kosztowała 113.500zł. COVD-owa sytuacja i rosnący popyt na pozyskiwanie sprzętu i umundurowania strażackiego w całej Polsce oraz szereg dotacji i dofinansowań dla OSP spowodowały braki na rynku produkcyjnym, wobec powyższego finalne pozyskanie sprzętu i umundurowania przez Gminę doczekało się realizacji dopiero w listopadzie. Przekazany sprzęt i umundurowanie nie należą do tanich rzeczy, gdyż muszą posiadać niezbędne atesty p.poż. Tegoroczne zakupy były nakierowane na zapewnieniu wymogu spełnienia norm bezpieczeństwa naszych strażaków. Aby strażak mógł bezpiecznie brać udział w akcji musi mieć przeprowadzone badania lekarskie, szkolenie BHP, kurs podstawowy oraz kursy specjalistyczne uwzględniające specyfikę działania oraz winien być wyposażony w stosowne umundurowanie i sprzęt posiadające niezbędne certyfikaty. To wszystko w myśl przepisów o samorządzie gminnym finansuje Urząd Gminy Kościerzyna, w tym miejscu specjalne podziękowania dla Rady Gminy Kościerzyna zapewniającej odpowiednie środki w budżecie gminy, która zawsze wspiera działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa tak mieszkańców gminy jak i samych strażaków ochotników. Za organizację i realizację tych zadań bezpośrednio odpowiada Wójt, który jednocześnie jest Prezesem Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Aktualności

Bitwa Regionów, czyli kulinarna rywalizacja KGW

Osiem Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w kulinarnej Bitwie Regionów, która odbyła się w minioną sobotę we Wdzydzach. Panie przygotowały i zaprezentowały tradycyjne potrawy regionalne, a stawką tej rywalizacji był awans do półfinału ogólnopolskiego konkursu.

Więcej

Wdzydze. Odbyły się I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego

Za nami pierwsze regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego! Było to wielkie święto żeglarstwa. 23 września we Wdzydzach spotkali się uczniowie z całego województwa biorący udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Sprawdzili nabyte w trakcie obozów i warsztatów umiejętności oraz przetestowali jachty kupione w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z Morzem”.

Więcej

Widoczne postępy w rozbudowie oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu

Trwają intensywne prace na oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu. Inwestycja warta ponad 6,35 mln zł powinna zostać zakończona do końca grudnia 2022 roku. Oczyszczalnia ta na dzień dzisiejszy obsługuje aglomerację ściekową o nazwie „Wielki Klincz”, obejmującą następujące miejscowości: Niedamowo, Dębogóry, Wielki Podleś, Kaliska Kościerskie, Kościerska Huta, Dobrogoszcz, Mały Klincz, Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie, Nowa Wieś Kościerska, Nowy Klincz i Wielki Klincz.

Więcej