Aktualności

Przygoda z żaglami trwa!

Młodzież biorąca udział w projekcie „Kaszubskie Żagle Wiedzy” cały czas poszerza swoje umiejętności żeglarskie. Obecnie na jeziorze Garczyn trwają zajęcia szkoleniowe, które pozwolą wykorzystać nabytą dotychczas wiedzę.

W trakcie realizacji projektów edukacyjnych dotyczących m.in. teorii żeglowania, budowy łodzi, ratownictwa wodnego, nawigacji i biologii wód uczniowie zapoznali się z niezbędną teorią. „Pierwsze kroki” na wodzie stawiali w czasie biwaków edukacyjnych. Teraz pod czujnym okiem instruktorów UKS Wodniacy Garczyn nabywają niezbędnych umiejętności praktycznych.

Realizacja zajęć dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnicy projektu mają przyjemność, jako jedni z pierwszych, szkolić się i pływać na nowo zakupionych przez gminę Kościerzyna łodziach żaglowych Mariner 19. To pięcioosobowe jachty żaglowe o długości 5,80 m, szerokości 2,08 m oraz powierzchni żagli 15,85 m2 ). Żaglówki zostały zakupione w ramach inicjatywy „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem” i już są wykorzystywane przez naszych młodych mieszkańców do nauki żeglarstwa. Łodzie noszą nazwy miejscowości, z których szkoły biorą udział w gminnym projekcie związanym z nauką żeglarska – „Kaszubskie Żagle Wiedzy”, tj. : „Skorzewo”, „Łubiana”, „Nowy Klincz”, „Wielki Klincz”, „Korne” i „Wdzydze”. W trakcie zajęć młodzi adepci żeglarstwa nabywają umiejętności praktycznych, takich jak: praca załogi i bezpieczna eksploatacja jachtu, manewry pod żaglami, czy prace bosmańskie, a przy tym świetnie bawią się nad wodą!

Aktualności

V BIESIADA SENIORÓW Gminy Kościerzyna w Loryńcu

W środę, 10 sierpnia 2022 r. w Loryńcu miała miejsce jubileuszowa, bo piąta już z kolei Biesiada Seniorów Gminy Kościerzyna. Udaną imprezę pod patronatem wójta Grzegorza Piechowskiego zorganizowali: Zakład Sportu, Kultury i Turystyki z dyrektorem Grzegorzem Daszkowskim, Rada Seniorów z przewodniczącą Elżbietą Brzezińską oraz wiceprzewodniczącą Ewą Nowak, Koło Gospodyń Wiejskich z prezes i sołtys Bernardą Pellowską. Oprócz wyżej wymienionych uczestników V Biesiady wspierali zawsze życzliwa seniorom sekretarz Katarzyna Knopik i zastępca wójta Grzegorz Świtała. O rozmachu imprezy świadczy wielka ilość osób przybyłych do Loryńca, bo ponad 300 seniorów.

Więcej

Za nami 1 PORCELANOWY BIEG dla dzieci

Uśmiech na twarzach dzieci i duma w sercach rodziców, tak można najprościej podsumować 1 PORCELANOWY BIEG dla dzieci, który odbył się w dniu 11 sierpnia na stadionie sportowym w Łubianie.

Więcej

Rodzinne Spływy Kajakowe w Sołectwie Czarlina

Na przełomie lipca i sierpnia, jak co roku w ramach wspólnej integracji oraz aktywnego niedzielnego wypoczynku, z inicjatywy sołtysa Czarliny organizowany jest spływ kajakowy na terenie kompleksów wodnych gminy Kościerzyna. Tegoroczny ze względu na dużą ilość chętnych rozłożono na dwa dni w odstępie dwutygodniowym.

Więcej