Aktualności

Przygoda z żaglami trwa!

Młodzież biorąca udział w projekcie „Kaszubskie Żagle Wiedzy” cały czas poszerza swoje umiejętności żeglarskie. Obecnie na jeziorze Garczyn trwają zajęcia szkoleniowe, które pozwolą wykorzystać nabytą dotychczas wiedzę.

W trakcie realizacji projektów edukacyjnych dotyczących m.in. teorii żeglowania, budowy łodzi, ratownictwa wodnego, nawigacji i biologii wód uczniowie zapoznali się z niezbędną teorią. „Pierwsze kroki” na wodzie stawiali w czasie biwaków edukacyjnych. Teraz pod czujnym okiem instruktorów UKS Wodniacy Garczyn nabywają niezbędnych umiejętności praktycznych.

Realizacja zajęć dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczestnicy projektu mają przyjemność, jako jedni z pierwszych, szkolić się i pływać na nowo zakupionych przez gminę Kościerzyna łodziach żaglowych Mariner 19. To pięcioosobowe jachty żaglowe o długości 5,80 m, szerokości 2,08 m oraz powierzchni żagli 15,85 m2 ). Żaglówki zostały zakupione w ramach inicjatywy „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem” i już są wykorzystywane przez naszych młodych mieszkańców do nauki żeglarstwa. Łodzie noszą nazwy miejscowości, z których szkoły biorą udział w gminnym projekcie związanym z nauką żeglarska – „Kaszubskie Żagle Wiedzy”, tj. : „Skorzewo”, „Łubiana”, „Nowy Klincz”, „Wielki Klincz”, „Korne” i „Wdzydze”. W trakcie zajęć młodzi adepci żeglarstwa nabywają umiejętności praktycznych, takich jak: praca załogi i bezpieczna eksploatacja jachtu, manewry pod żaglami, czy prace bosmańskie, a przy tym świetnie bawią się nad wodą!

Aktualności

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej