Aktualności

Przywracanie tradycji bibułkarstwa na Kaszubach

W 2020 roku po raz pierwszy Kółko Rolnicze Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna „MISTRZ TRADYCJI”. Zajęcia z bibułkarstwa prowadzone były w sali wiejskiej w Kłobuczynie przez Mistrza w tej dziedzinie panią Bogumiłę Bednarek.

W trakcie 120 godzin zajęć 15 uczestników odkrywało niezwykłe możliwości, jakie niesie ze sobą papierowa bibuła. Poznali historię papierowych kwiatów na Kaszubach, tradycje związane z dekorowaniem kwiatami domów, kościołów. Szeroki program zajęć umożliwił poznanie różnych technik bibułkarstwa jak wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie, becikowanie, a także zabezpieczanie przed szkodliwymi oddziaływaniami pogodowymi poprzez woskowanie gotowych kwiatów. Uczestnicy przygotowali dekorację kapliczki w centrum wsi.

Bibułkarstwo jest jedną ze starszych tradycji kaszubskich. Kiedyś – gdy nie było całorocznego dostępu do świeżych kwiatów – gospodynie dekorowały domy kwiatami suszonymi lub papierowymi.

Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Długie i mroźne zimowe wieczory sprzyjały spotkaniom lokalnych gospodyń, które za pomocą kwiatów z bibuły chciały nadać barwy pomieszczeniom.

W dawnych czasach wykonywane kwiaty były w odwzorowaniu kwiatów polnych i ogrodowych, takich jak maki, stokrotki, chabry, malwy.  W późniejszym czasie doszły róże, a obecnie wiele innych nowoczesnych wzorów jak hortensje, magnolie, lawenda. W domach były dekorowane święte obrazki, ołtarzyki, na zewnątrz przydrożne kapliczki i cmentarze. Stroiki na cmentarz na słomianym podkładzie, poza zielonym ustrajane były kwiatami maczanymi w wosku pszczelim, na tyle miękkim, że się nie kruszył i na tyle twardym, że nie poddawał się aurze pogodowej.

Na zakończenie warsztatów powstanie kolorowa wystawa prezentująca umiejętności uczestników złożona z wszelkiego rodzaju kompozycji słoneczników, stokrotek, maków, róż, chabrów, dzwonków, malw, lilii, dzwonków i wielu innych.

Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności skutecznie pomogą w zachowaniu od zapomnienia i przekazaniu umiejętności tworzenia kwiatów z bibuły.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna „MISTRZ TRADYCJI”.

Partnerzy: Kaszubski Instytut Rozwoju, Gmina Kościerzyna

Na zdjęciach: warsztaty bibułkarstwa w Kłobuczynie

Aktualności

Nowy wóz strażacki dla OSP Gostomie

Z przyjemnością informujemy, że Gmina dokonała zakupu używanego wozu strażackiego, który zasili jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej Gostomie.  Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy to znaczne wzmocnienie możliwości w zakresie ratownictwa i ochrony mieszkańców.

Więcej

Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży

W dniu 23 kwietnia 2025 r. uczniowie Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu w ramach  Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży wyruszyli do Wolfsburga. Wieczorem młodzież została przyjęta przez rodziny goszczące, a następnie udała się do miejsc swojego pobytu.

Więcej

Światowy Dzień Zdrowia 2025 w Kościerzynie

W dniu 25 kwietnia 2025 roku na kościerskim rynku odbyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Zdrowe początki – pełna nadziei przyszłość”. To piękna okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie od najmłodszych lat i jak wielką rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna.

Więcej