Aktualności

Radosny Dzień Seniora w Garczynie

                W piątek, 8 października 2021 r. w Ośrodku Hotelowo-Wypoczynkowym PSS „Społem” w Garczynie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Seniora , które zorganizował Zarząd Rejonowy PZERI w Kościerzynie przy olbrzymim wkładzie pracy przewodniczącego Zbigniewa Stencla.

W tym roku spotkaliśmy się po dwóch latach przerwy, ponieważ w 2020 r. przeszkodziła nam groźna pandemia koronawirusa COVID-19. Z zachowaniem stosownych przepisów bezpieczeństwa seniorzy z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyli w swoim święcie.

W spotkaniu wzięli udział członkowie PZERI z Kościerzyny, Osowa, Skorzewa, Starego Barkoczyna, Wielkiego Klincza.

Przew. Zb. Stencel powitał gorąco wszystkich obecnych, składając im najserdeczniejsze życzenia i dziękując za wkład pracy w działalność społeczną na rzecz seniorów. Władze okręgowe i rejonowe nagrodziły Złotymi Odznakami Honorowymi PZERI i Dyplomami Uznania zasłużonych działaczy z poszczególnych kół, które wręczał Zb. Stencel, przew. ZR PZERI w Kościerzynie.

Na podkreślenie zasługuje uhonorowanie Złotymi Odznakami Honorowymi PZERI pani Katarzyny Knopik – sekretarz Gminy Kościerzyny oraz radnego Mariana Seydy za wysiłki mające na celu poszanowanie praw seniorów do zrzeszania się i ochronę godności osób starszych.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele miejscowych władz samorządowych: Michał Majewski – burmistrz Miasta Kościerzyna, Grzegorz Piechowski – wójt Gminy Kościerzyna i Adam Sosnowski – reprezentujący PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), którzy na ręce przew. Zb. Stencla złożyli wiązanki kwiatów i upominki, a pan Adam S. odśpiewał uczestnikom spotkana gromkie STO LAT! W swoich wystąpieniach goście podkreślali znaczenie aktywności osób starszych dla lokalnej społeczności.

Część oficjalna zakończyło wystąpienie Elżbiety Brzezińskiej – przewodniczącej Rady Seniorów Gminy Kościerzyna i przew. Koła PZERI w Wielkim Klinczu, która podziękowała bardzo serdecznie głównemu organizatorowi przew. Zb. Stenclowi, jego małżonce Elżbiecie oraz członkom zarządu i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie niezapomnianej imprezy. Poinformowała, że po 5-ciu latach starań Rada Seniorów Gminy Kościerzyna jest trzecią demokratycznie wybraną w tym roku reprezentacją osób starszych po R.S. Miasta Kościerzyna i R.S. Gminy Karsin. Podkreśliła również, że przedstawiciele osób w wieku 60+ z Gminy Kościerzyna od kilku lat biorą aktywny udział w corocznych sesjach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie, gdzie zgłaszają konkretne wnioski legislacyjne w celu optymalizacji oraz nowelizacji istniejących ustaw dotyczących ludzi w podeszłym wieku, którzy stanowią 25 procent polskiego społeczeństwa. W tym roku nasz reprezentant podczas VII Sesji OPS mającej miejsce w poniedziałek, 4 października w Senacie zgłosił wniosek o umieszczeniu w Ustawie z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych zapisu o obligatoryjnym finasowaniu działalności gminnych Rad Seniorów.

W imieniu wyróżnionych przewodniczące kół PZERI złożyły podziękowania i życzenia wszystkim uczestniczącym w spotkaniu seniorów.

Najważniejszym punktem programu była niecierpliwie oczekiwana rehabilitacja przez taniec przy żywiołowych rytmach wspaniałego duetu  – Zespołu Muzycznego TAMIR. Każdy zapomniał o chorobach, zmartwieniach, a całym sercem oddał się czarowi beztroskiej zabawy i bliskości z drugim człowiekiem, do której tak bardzo tęskniliśmy w okresie dokuczliwej pandemii.

Punktem kulminacyjnym okazała się loteria fantowa, którą starannie przygotował i dowcipnie prowadził przew. Zb. Stencel oraz członkowie zarządu. Ku ogólnej euforii, prawie wszystkie losy wygrywały i co trzeba podkreślić, wygrane w większości były zaskakująco bogate, jak na konwencję zabawowej loterii. Doskonały showman potrafił wynagrodzić błyskotliwym humorem nielicznym zawiedzionym pechowcom braku wygranej. Wśród zdobytych fantów prawdziwym hitem wieczoru były rewelacyjne nakrycia głowy, wszelkich fasonów i kolorów, w większości ciepłe czapki uszatki z nausznikami, które mogą okazać się bardzo przydatne w obliczu zbliżającej się szybkimi krokami zimowej pory roku.

Na dobry nastrój uczestników zabawy bardzo pozytywnie wpływały wyśmienite potrawy przygotowane przez prof. Genowefę Gierszewską z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, którzy tradycyjnie od lat wspierają nas swoją pracą, kunsztem kulinarnym fachową obsługą oraz życzliwością i uśmiechem. Seniorzy nagrodzili wspaniałą młodzież i ich mistrzynię G. Gierszewską gromkimi brawami. Organizatorzy wręczyli jej Dyplom Uznania i bukiet kwiatów, a młodzieży pamiątkowe upominki. Wyrazy wdzięczności należą się państwu Alicji i Władysławowi Sulewskim – gospodarzom gościnnego Ośrodka w Garczynie za życzliwość i serdeczność.

Czas spędzony w Garczynie był słonecznym promykiem radości i nadziei na to, że nawet w okresie wciąż jeszcze trwającej pandemii można przeżywać miłe chwile, spotkać przyjaznych ludzi, zapomnieć o kłopotach.

Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a szczególnie państwu Elżbiecie i Zbigniewowi Stenclom, empatycznym, godnym podziwu i szacunku mieszkańcom Ziemi Kościerskiej.    

Relację przygotowała Elżbieta Brzezińska (uczestniczka spotkania)

Aktualności

Kolonie dla dzieci rolników

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. Teresy Kras organizuje kolonie dla dzieci rolników dofinansowanych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Koszt kolonii wynosi 1800zł., z tego dofinansowanie FSUSR wynosi 1200 zł. Różnica wynikająca z kosztów wypoczynku i dofinansowania FSUSR, tj. 600 zł. do dopłaty przez rodzica.

Więcej

Telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej

Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Kościerzynie informuje, iż w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje „Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej” o numerze abonenckim 800 120 226. Telefon Zaufania funkcjonuje w dni robocze w godzinach 09.30 – 15.30.

Więcej

Dziewczyny z Ceramika zapraszają na swój mecz

Po niedzielnej wygranej w Malborku z Pomezanią 4:5, nasze dziewczyny zostały samodzielnymi liderkami tabeli. Prowadzą w swojej grupie ligowej Młodzików D2 Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W najbliższy piątek o godzinie 17.00 na stadionie w Łubianie rozegrają swój ostatni mecz ligowy w rundzie wiosennej. Nasze dziewczyny podejmą chłopaków z Brdy Rytel.

Więcej