Aktualności

Skorzewo – Wieczór autorski dr Krzysztofa Jażdżewskiego

19 listopada 2021 r. w sali wiejskiej w Skorzewie odbył się wieczór autorski dr Krzysztofa Jażdżewskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie, autora  książki ,,Skorzewo. Zarys dziejów kaszubskiej wsi”.

Wydarzenie było podsumowaniem całego Projektu ,,JESIENNY WIECZÓR Z KASZUBSKIM”, chwilą wspomnień oraz okazją do złożenia podziękowań autorowi książki. Wydarzenie uświetniły wystąpienia autora oraz przybyłych gości m.in. Wójta Grzegorza Piechowskiego, Dyrektor z ZS w Skorzewie Marii Czekaj, pani Małgorzaty Paluszyńskiej (z domu Zdrojewskiej), mieszkanki spokrewnionej z bohaterami książki, pana Ryszarda De Janauis Święćkowskiego oraz radnego Mariana Seydy, inicjatora książki, którzy zobrazowali swoje pochodzenie, wspomnienia, wydarzenia i anegdoty z życia codziennego. Gościliśmy również Księdza Aleksandra Dziadowicza – Proboszcza naszej parafii oraz Sołtysa Skorzewa Sebastiana Kiełpina.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i mieszkańcom Skorzewa oraz uczniom naszej szkoły uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego za piękne występy, które wprowadziły nas w sentymentalny nastrój.

Warto wspominać i wracać do dawnych chwil, bo historia Skorzewa jest niezwykle ciekawa i wyjątkowo silnie związana z dziejami Kaszub. Pisana była właśnie przez 

mieszkańców, którzy swymi czynami niejednokrotnie wykraczali poza codzienność. Stąd między innymi wywodzili się nasi kaszubscy Drzymalici A. i F.Peplińscy i na trasie Skorzewo-Wieprznica-Częstkowo-Skorzewo w 2016r. utworzono pieszo-rowerowy szlak Kaszubskich Drzymalitów, na którym co roku odbywa się Rajd. Stąd też wywodzi się gen. A.Zdrojewski, komendant Polskiej Organizacji Walki o Niepodległość we Francji. Tragiczne dzieje w czasie okupacji i wiele innych wydarzeń, poświęceń i czynów wspaniałych mieszkańców, którzy tworzyli naszą historię również poprzez zaangażowanie w rozwój wsi. Jest o czym pisać i być może dojdzie do publikacji II tomu dziejów ciekawej, patriotycznej, zapisanej w historii Polski miejscowości. Jest apel do mieszkańców o udostępnianie pamiątek i fotografii.

Całe wydarzenie odbyło się w ramach Projektu przygotowanego przez Aktywnych Kaszubów, a finansowanego przez Gminę Kościerzyna. Projekt ten składał się z 6 spotkań – warsztatów, poczynając od 23 września br., a kończąc 19 listopada br. podczas opisywanego spotkania z mieszkańcami. Projekt był kierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, co przyczyniło się do zacieśnienia relacji między uczestnikami wielu pokoleń. Warsztaty były zróżnicowane, ale związane tematycznie z naszym kaszubskim regionem, jego tradycjami i historią. Zajęcia prowadzone były pod okiem naszych członków stowarzyszenia. Wykonywano na nich rękodzieło artystyczne (haft, malowanie na szkle, drewnie i płótnie) uczono się krawiectwa oraz pieczenia kaszubskich ciast, a zwieńczeniem warsztatów była wystawa tych prac.

Nadesłane: Stowarzyszenie ,,AKTYWNI KASZUBI”-Skorzewo”

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej