Studenci etnofilologii kaszubskiej z Uniwersytetu Gdańskiego przyglądają się lekcjom języka kaszubskiego w szkole w Łubianie. Wizytacje odbywają się w ramach praktyki dydaktycznej, która obowiązuje studentów II roku.
Sześciu adeptów nauczania języka kaszubskiego przysłuchuje i przygląda się lekcjom prowadzonym przez szkólną Annę Cupę w połączonej grupie klas VII i VIII. – Ùczbë òdbiwają sã ònlajn, tej je to nowô, jinô lëżnosc do pòznaniô robòtë szkólnégò. Mëszlã, że je to dlô sztudérów czekawé – mówi Anna Cupa.
Dzięki lekcjom przez Internet studenci mogą zobaczyć nową formę ćwiczeń i zadań przygotowywanych dla uczniów. Ta forma stawia również wymogi dotyczące RODO, czyli ochrony danych osobowych. – Zorganizowaliśmy wszystko zgodnie z tymi przepisami, aby uczniowie byli chronieni. Dlatego pani Ania pracuje na dwóch różnych urządzeniach. Uczniowie mogą spokojnie uczestniczyć w lekcji, a studenci z innego urządzenia spoglądają na prowadzone lekcje – tłumaczy Mirosław Pepliński, dyrektor Zespołu Kształcenia w Łubianie.
Współpracę ze szkołą w Łubianie chwali koordynatorka kierunku etnofilologia kaszubska na UG dr Justyna Pomierska. – Cieszymy się, że udało się zorganizować te praktyki w tak trudnym czasie pandemii. Szkoła w Łubianie realizuje wzorcowo zajęcia z języka kaszubskiego, więc studenci mogą się naprawdę wiele nauczyć – podkreśla dr Pomierska. Pierwsze zajęcia, z udziałem studentów odbyły się 24 listopada i potrwają do końca roku szkolnego.