Aktualności

Swiãto Kaszëbsczi Fanë

18 sierpnia obchodzimy Święto Kaszubskiej Flagi. Z tej okazji zachęcamy do wywieszenia naszego czarno-żółtego regionalnego symbolu i przypominamy jego symbolikę.

Dlaczego 18 sierpnia? Tego właśnie dnia w 1929 roku flaga kaszubska została po raz pierwszy wystawiona publicznie. Odbyło się to podczas pierwszego Zjazdu Kaszubów w Kartuzach, który organizowało Zrzeszenie Nauczycieli Kaszubskich. Władze nie były przychylne, ale udało się je udobruchać wywieszając biało-czerwoną flagę obok kaszubskiego sztandaru. Dzięki temu flaga kaszubska nie została zwinięta.

Kaszubska flaga posiada dwa poziome pasy: czarny oraz żółty. Wzięła się od kaszubskiego herbu: czarnego gryfa na złotym tle. Czerń symbolizuje rozwagę, pokorę i męstwo, a żółty: szlachectwo, wiarę i godność.

18 sierpnia wywieśmy kaszubską flagę przy naszych domach, by okazać dumę z korzeni i przywiązanie do regionalnej tradycji!

Aktualności

Wotum zaufania i absolutorium dla Wójta Gminy Kościerzyna

czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2025 roku. Przy 12 głosach „za” i 2 „wstrzymujących” Wójtowi Grzegorzowi Piechowskiemu udzielono zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej