Aktualności

Święto seniorów w Garczynie

We wtorek, 18 października 2022 r. seniorzy obchodzili swoje święto w Ośrodku Hotelowo – Wypoczynkowym PSS „Społem” w Garczynie. W spotkaniu integracyjnym wzięło udział aż 165 osób z Karsina, Osowa, Wiela, Kościerzyny, Starego Barkoczyna, Wielkiego Klincza. Całość starannie przygotowali i pieczołowicie zrealizowali członkowie Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kościerzynie. Organizatorzy z rzadko spotykanym rozmachem zapewnili uczestnikom bogaty program zarówno dla ducha jak i dla ciała.

Władze samorządowe każdego roku wspierają finansowo działalność Kół i Stowarzyszeń emerytów. Uczestniczą też w uroczystych spotkaniach, imprezach i Dniach Seniora. W tym roku w Garczynie zaszczycili swoją obecnością: Jan Dittrich (przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Kościerskiego, reprezentujący Alicję Żurawską, starostę powiatu kościerskiego), Tomasz Nadolny (Zastępca Burmistrza Kościerzyny), Andrzej Pollak (wójt Gminy Nowa Karczma), Grzegorz Świtała (Zastępca Wójta Gminy Kościerzyna). Przedstawiciele władz samorządowych złożyli seniorom najlepsze życzenia z okazji ich święta, deklarując dalsze wspieranie ich działalności.

W części oficjalnej władze PZERI: Eugeniusz Podolak (przewodniczący Zarządu Okręgowego w Gdańsk) oraz Zbigniew Stencel (przewodniczący Z.R. i Rady Seniorów Miasta Kościerzyna) oraz Kazimierz Szuta (zasłużony Honorowy Przewodniczący ZR PZERI) wręczyli wyróżnienia najbardziej aktywnym działaczom.

Wielką Złotą Odznakę Honorową  przyznano Urszuli Wenckiej, Genowefie Wlaźlak (obie panie działają w Wielkim Klinczu). Złotą Odznakę Honorową wręczono także Bernadecie Hamerskiej i Jerzemu Dąbkiewiczowi. Bernadeta Hamerska pełni m.in. funkcję sołtysa Wielkiego Klincza  i zawsze z  wielkim zaangażowaniem wspiera osoby starsze. W ostatnich latach dała się poznać jako jedna z wybitniejszych osobistości  powiatu kościerskiego i województwa pomorskiego. Oprócz wyżej wymienionych Z. H. Odznakami i Dyplomami Uznania wyróżniono aktywnych członków kół PZERI z Karsina, Osowa, Wiela, Kościerzyny, Skorzewa i Starego Barkoczyna. Dyplomy wręczono m.in. państwu Henryce i Ryszardowi Romanowskim oraz Janowi Zaborowskiemu z Wielkiego Klincza.

Głos zabrały też szefowe organizacji osób starszych: Elżbieta Brzezińska (przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Kościerzyna i Zarządu Koła PZERI w Wielkim Klinczu), Ewa Nowak (wiceprzewodnicząca RS GK i prze-ca ZK PZERI w Skorzewie), Elżbieta Sabisz (prze-ca ZK PZERI w Starym Barkoczynie) i Bernadeta Hamerska (sołtys Wielkiego Klincza). Wymienione panie złożyły obecnym serdeczne życzenia i podkreślały konieczność jeszcze większego wsparcia ze strony samorządów dla spełniania podstawowych potrzeb seniorów.

Po części oficjalnej zaserwowano wyśmienity kilkudaniowy obiad podany sprawnie, zgrabnie i powabnie na pięknie udekorowane stoły przez śliczne i uprzejme kelnerki – uczennice z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Kościerzynie pod kierunkiem zasłużonej prof. Genowefy Gierszewskiej i pana Sebastiana Kuklińskiego. Zresztą wykwintne potrawy donoszono do stołów przez cały czas trwania doskonałej zabawy.

Spotkaniu towarzyszyła wspaniała muzyka i światowe przeboje w wykonaniu znakomitego didżeja i solisty Piotra Brezy. Na parkiecie wirowały eleganckie pary w wytwornych garniturach i szałowych kreacjach. Wśród finezyjnych tancerzy wyróżniał się pełen wyszukanej gracji duet Jadwigi Treder i Jana Zwary – ich tańcami mogłaby się zachwycać szersza publiczność. W przyszłości telewizja powinna transmitować na żywo ekskluzywny Bal w Garczynie.

W czasie przerw na krótki odpoczynek organizatorzy prowadzili kolejne części emocjonującej  Wielkiej Loterii Fantowej. Większość losów wygrywała atrakcyjne nagrody. Nikt nie ukrywał radości z wygranych zdobyczy. W tym miejscu należą się podziękowania zarówno dla organizatorów jak i sponsorów – lokalnych samorządów oraz Zakładów Porcelany Stołowej w Łubianie i innych.

Największe wyrazy wdzięczności należy złożyć Zbigniewowi Stenclowi, przewodniczącemu ZR PZERI za udaną pod każdym względem wielką imprezę oraz paniom z Zarządu: Elżbiecie Stencel, Danucie Wiśniewskiej (skarbnik), Marii Kwas (sekretarz), Krystynie Białk (członkini) i innym osobom zaangażowanym w przygotowaniu spotkania, także panu Zbigniewowi Kluthowi. Zachwyceni  seniorzy już teraz myślą o podobnym spotkaniu w przyszłym roku.

Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy (uczestnicy wspaniałej imprezy)

Aktualności

Płukanie sieci wodociągowej

Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna zawiadamia, że w dniu 12.07.2024 r. od godz. 9.00 do godz. 13.00 w miejscowościach: Grzybowo, Sycowa Huta, Rotembark, Rybaki odbędzie się płukanie sieci wodociągowej.

Więcej