Wiosna jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Do Pierwszego Dnia Wiosny dzieci przygotowywały się bardzo ochoczo dekorując swoje sale, ucząc się wierszyków i piosenek o wiośnie oraz zakładając kąciki przyrodnicze. Dla wszystkich jest to kolorowy i radosny czas.
We wtorek 21 marca dzieci zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały wiosnę idąc w kolorowym przemarszu pełnym transparentów oraz innych wiosennych atrybutów.
Towarzyszem dzieci podczas pierwszego wiosennego spaceru była wcześniej przygotowana Marzanna, którą pożegnano donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”. Topienie marzanny bądź jej palenie to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, kultywowany do dziś, jednak pamiętając o środowisku Zimowa Panna wspólnie z dziećmi wróciła do przedszkola po to, aby ukryć ją głęboko w sali przed wiosną. Wszystkie dzieci wraz ze swoimi nauczycielami mają nadzieję, że wiosna zostanie już z nami ogrzewając wszystkich słońcem i ciesząc oczy budzącą się do życia przyrodą.
Od 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa pierwszy dzień wiosny to także „Dzień Kolorowej Skarpetki” symbolizujący solidaryzowanie się z osobami z Zespołem Downa. Święto to w 2012 roku swoim patronatem objęło ONZ. Data 21.03 nie jest przypadkiem, bowiem nawiązuje do obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów u osób z trisomią.
Tego kolorowego dnia wszyscy uczniowie jak i nauczyciele założyli najróżniejsze kolorowe skarpetki, dodatkowo nie do pary! Ten wyjątkowy dzień ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na promowanie praw osób z zespołem Downa oraz ich potrzeby uczestniczenia w życiu społecznym a kolorowe skarpetki mają wyrażać świadomość, tolerancję i radość.
Wiele rozmów, filmów edukacyjnych, prac plastycznych jakie miały miejsce tego dnia podczas akcji przyczyniły się do zwiększenia świadomości i tolerancji wśród dzieci i młodzieży w Łubianie na temat zespołu wad wrodzonych, spowodowanego obecnością dodatkowego chromosomu.
Justyna Peek
Źródło: ZK Łubiana