Aktualności

Uchodźcy z Ukrainy goszczeni w gminie Kościerzyna

Wyobraźmy sobie, że musimy uciekać przed wojną, przed rakietami, przed czołgami, przed wojskiem wroga… Wyobraźmy sobie, że do walizki, siatki, plecaka zabraliśmy tylko to, co byliśmy w stanie unieść, co było prawie pod ręką… Oni jeszcze miesiąc temu normalnie żyli. Tak jak my chodzili do pracy, dzieci do szkoły czy przedszkola, robili zakupy, ćwiczyli na siłowni i modlili się w kościele lub cerkwi. Właśnie takich ludzi z Ukrainy, takich samych jak my, dzisiaj gościmy, tylko nazywamy ich Uchodźcami. Przyjmujemy ich na terenie gminy Kościerzyna, dajemy schronienie, często ciepło domowe i dach nad głową.

Najważniejsze, że mamy na naszym terenie Rodziny otwarte na potrzebujących, które chcą podzielić się swoim domem, swoją prywatnością, ale i wszystkim co mają i zaufać potrzebującym.

Od kilkunastu dni przyjmujemy w prywatnych domach, mieszkaniach gminnych, pokojach hotelowych tych, którzy potrzebują pomocy.

I trzeba tę postawę, szczególnie tych, którzy prywatne domy użyczają dla Uchodźców, nazwać wielką Solidarnością Narodów. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcają swój czas i środki na pomoc dla ofiar wojny! Dziękujemy osobom wielkiego serca, którzy zgłosili się przed zagwarantowanym finansowaniem… To wszystko, co zrobiliśmy, bez rządowego wsparcia, było tylko i wyłącznie odruchem otwartych serc.

Jako Gmina w odpowiedzi na apel Wojewody Pomorskiego o zabezpieczenie kolejnych miejsc dla Uchodźców Wojennych z Ukrainy w swoich obiektach przygotowaliśmy ponad 100 miejsc noclegowych w Hotelowcu w Skorzewie, jak również w hali sportowej w Wielkim Klinczu, pozyskując niezbędne wyposażenie od Wojewody Pomorskiego z Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Mocą strażaków z OSP Wielki Klincz i pracowników Gminy Kościerzyna te miejsca noclegowe są już wypełnione potrzebującymi pomocy.

Szczególne podziękowania kierujemy do rodzin, które zgłosiły się do GOPS oraz tym, z którymi współpracę nawiązaliśmy poprzez Osadę Burego Misia na Wętfiach. DZIĘKUJEMY!

Są też tłumacze języka ukraińskiego, które bezinteresownie stawiają się do pomocy naszym gościom z Ukrainy: Olek, Alona, Witek i wielu innych.

Są lekarze: Radek, Juliusz, Maciej, Zosia, Asia i inni. Dentysta: Maciej. I wielu innych, którzy w czasie wolnym przychodzą z pomocą dla potrzebujących.

Są aptekarze dzielący się bezpłatnie lekami, są optycy którzy pomagają bezinteresownie dorabiając potrzebne okulary.

Są nauczyciele języka polskiego, który w ramach wolontariatu uczą Uchodźców z Ukrainy języka polskiego.

Również firmy z terenu gminy: Unibud, ZPS Lubiana, MajkowskiBau, pomagają naszym gościom.

Szczególnie podziękowania kierujemy do pracowników Zakładu Sportu Kultury i Turystyki, bo to w ich obiektach przebywają przyjmowani przez gminę osoby i to oni otaczają Uchodźców opieką.

Tym wszystkim dobroczyńcom bardzo dziękujemy!

Musimy wiedzieć, że w związku z postępami działań wojennych pojawią się zapewne kolejne osoby potrzebujące dachu nad głową, kolejne osoby uciekające z Ukrainy.

Aby jak najlepiej ich przyjąć nadal zachęcamy Państwa do zgłaszania się z chęcią goszczenia Uchodźców w swoich domach. Zaoferowanie noclegu i wyżywienia dla uchodźców – prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej pod adres e-mail: gops@koscierzyna.pl lub numer telefonu: 58 686-65-57 albo 725 331 220 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00

Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej