Aktualności

Ukraińcy ze Skorzewa odwiedzili Trójmiasto

Grupa Ukraińców, która przebywa w hotelowcu w Skorzewie miała okazję zwiedzić Gdańsk oraz Sopot. Wycieczkę zorganizowała dnia 3 maja gmina Kościerzyna, a koordynatorką wyjazdu i opiekunką grupy była Anna Cupa, którą wspierała Weronika Jarzębińska.

Pierwszym punktem postoju w Gdańsku była cerkiew prawosławna św. Mikołaja. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w nabożeństwie, w którym szczególnie modlili się o pokój na Ukrainie. Na twarzach wielu widać było łzy wzruszenia i szczęście, że mogli pomodlić się w swojej cerkwi. Następnym punktem wyjazdu było Europejskie Centrum Solidarności, które oferuje gościom z Ukrainy darmowe bilety wstępu oraz audioprzewodniki w języku ukraińskim. Uczestnicy byli pod wrażeniem nowoczesności muzeum i z uwagą poznali współczesną historię Polaków, którzy przeszli długą drogę w wywalczeniu wolności i niepodległości. Po zwiedzaniu najmłodsi Ukraińcy mogli skorzystać z sali zabaw w Centrum, która dostarczyła dużej dawki radości i uśmiechu. Nie mniej radości na twarzach najmłodszych przysporzyła wizyta w McDonaldzie, gdzie nasi ukraińscy goście zatrzymali się na posiłek. Był on możliwy dzięki finansowemu wsparciu mieszkańców naszej partnerskiej gminy Colbe w Niemczech (środki na wsparcie uchodźców przekazało Stowarzyszenie Colbe-Kościerzyna z przewodniczącą Agnieszką Sauerwald). Na zakończenie dnia goście z Ukrainy odwiedzili Sopot i, mimo deszczowej pogody, pospacerowali na sopockim molo.

Wszyscy wspólnie podkreślali, że był to dzień pełen wrażeń i radości. Tego typu wydarzenia dają odskocznię od trosk i smutku o ojczyznę i bliskich, jaki co dzień towarzyszy naszym uchodźcom z Ukrainy. Uczestnicy szczególnie dziękują gminie Kościerzyna oraz partnerom z gminy Colbe w Niemczech za finansowe wsparcie i możliwość spędzenia tak ciekawego dnia.

Aktualności

Siła kobiecości

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie przygotował i zrealizował projekt socjalny pt. „Siła kobiecości”.  Autorami projektu byli pracownicy socjalni: Joanna Czapla, Aleksandra Gierłachowska i Joanna Turzyńska. Projekt obejmował zorganizowanie dwóch spotkań dla kobiet z terenu Naszej Gminy.

Więcej

Informacja GOPS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U 2024 poz.854 ), w której został wykreślony art.13 na podstawie, którego przyznawane było świadczenie pieniężne dla osób, rodzin, które przyjęły do swoich domów obywateli Ukrainy.

Więcej