Aktualności

Ukraińcy ze Skorzewa odwiedzili Trójmiasto

Grupa Ukraińców, która przebywa w hotelowcu w Skorzewie miała okazję zwiedzić Gdańsk oraz Sopot. Wycieczkę zorganizowała dnia 3 maja gmina Kościerzyna, a koordynatorką wyjazdu i opiekunką grupy była Anna Cupa, którą wspierała Weronika Jarzębińska.

Pierwszym punktem postoju w Gdańsku była cerkiew prawosławna św. Mikołaja. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w nabożeństwie, w którym szczególnie modlili się o pokój na Ukrainie. Na twarzach wielu widać było łzy wzruszenia i szczęście, że mogli pomodlić się w swojej cerkwi. Następnym punktem wyjazdu było Europejskie Centrum Solidarności, które oferuje gościom z Ukrainy darmowe bilety wstępu oraz audioprzewodniki w języku ukraińskim. Uczestnicy byli pod wrażeniem nowoczesności muzeum i z uwagą poznali współczesną historię Polaków, którzy przeszli długą drogę w wywalczeniu wolności i niepodległości. Po zwiedzaniu najmłodsi Ukraińcy mogli skorzystać z sali zabaw w Centrum, która dostarczyła dużej dawki radości i uśmiechu. Nie mniej radości na twarzach najmłodszych przysporzyła wizyta w McDonaldzie, gdzie nasi ukraińscy goście zatrzymali się na posiłek. Był on możliwy dzięki finansowemu wsparciu mieszkańców naszej partnerskiej gminy Colbe w Niemczech (środki na wsparcie uchodźców przekazało Stowarzyszenie Colbe-Kościerzyna z przewodniczącą Agnieszką Sauerwald). Na zakończenie dnia goście z Ukrainy odwiedzili Sopot i, mimo deszczowej pogody, pospacerowali na sopockim molo.

Wszyscy wspólnie podkreślali, że był to dzień pełen wrażeń i radości. Tego typu wydarzenia dają odskocznię od trosk i smutku o ojczyznę i bliskich, jaki co dzień towarzyszy naszym uchodźcom z Ukrainy. Uczestnicy szczególnie dziękują gminie Kościerzyna oraz partnerom z gminy Colbe w Niemczech za finansowe wsparcie i możliwość spędzenia tak ciekawego dnia.

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej