Aktualności

Umowa na przebudowę drogi wojewódzkiej 221 na odcinku Nowa Karczma-Kościerzyna podpisana

Około 167 mln zł będzie kosztować przebudowa drogi wojewódzkiej 221 pomiędzy Nową Karczmą a Kościerzyną. To strategiczna dla Pomorza inwestycja drogowa. Dzięki temu kierujący pojazdami zyskają bardziej komfortowy przejazd, a piesi bezpieczne przejścia. Prace potrwają 18 miesięcy.

Umowa została podpisana 11 października 2024 r. przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku oraz wykonawcę prac – firmę PORR. W wydarzeniu, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, wzięli udział marszałkowie Mieczysław Struk i Leszek Bonna oraz samorządowcy z powiatu kościerskiego.

Kolejny odcinek

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 221 została podzielona na kilka odcinków. We wrześniu podpisana została umowa na prace budowlane na odcinku „C” pomiędzy Przywidzem a Nową Karczmą.

– Dziś podpisujemy z wykonawcą robót umowę na odcinek D, czyli pomiędzy Nową Karczmą a obwodnicą Kościerzyny – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Ta droga jest niezmiernie ważna dla mieszkańców naszego regionu, ale nie tylko. Korzystają z niej także turyści odwiedzający piękne rejony Kaszub. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Warto tu dodać, że inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze środków Unii Europejskiej – dodał marszałek.

Przebudowane będzie około 12 km drogi. Wartość prac budowlanych to około 125 mln zł, a całego projektu to ponad 167 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie ok. 120 mln zł.  Prace, które wykonywać będzie firma PORR, potrwają 18 miesięcy.

Zakres prac

Prace, jakie będą prowadzone na odcinku „D” są takie same, jak na wcześniejszym, odcinku „C”. Oznacza to, że wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni. Poprawiona będzie geometria łuków. Przebudowane zostaną skrzyżowania i zjazdy. Na odcinkach w terenie zabudowanym powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Pasażerowie autobusów będą mieli do dyspozycji bezpieczne przystanki wyposażone w zatoki. Bezpieczeństwo zwiększa spowalniacze na wjazdach do miejscowości oraz azyle na przejściach dla pieszych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Fot. Jacek Sowa/UMWP

Aktualności

IX Rajd Kaszubskich Drzymalitów i Rodzinny Festyn Sportowy w Skorzewie

Już 21 czerwca 2026 roku mieszkańcy Skorzewa oraz goście z regionu będą mogli wziąć udział w IX Rajdzie Kaszubskich Drzymalitów połączonym z Rodzinnym Festynem Sportowym. Wydarzenie odbędzie się na terenie za halą sportową w Skorzewie i będzie okazją do aktywnego spędzenia czasu, poznania lokalnej historii oraz integracji mieszkańców.

Więcej

Przekazanie sprzętu i umundurowania na cele Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz podział dotacji dla OSP

10 czerwca w Urzędzie Gminy Kościerzyna odbyło się spotkanie, podczas którego zostały podpisane umowy użyczenia na sprzęt zakupiony w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Na realizację zadania Wojewoda Pomorski przeznaczył dla 9 jednostek OSP (OSP Łubiana, OSP Skorzewo, OSP Wielki Klincz, OSP Dobrogoszcz, OSP Gostomie, OSP Kaliska Kościerskie, OSP Kłobuczyno, OSP Korne oraz OSP Wąglikowice) środki w wysokości 144 900,00 zł.

Więcej

Wyjątkowe spotkanie z literaturą w szkolnej bibliotece

8 czerwca w szkolnej bibliotece Zespołu Kształcenia w Łubianie odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – cenioną pisarką, malarką, tłumaczką języka angielskiego oraz absolwentką filologii angielskiej. Autorka od wielu lat zachwyca czytelników swoją wrażliwością, umiejętnością obserwacji świata oraz niezwykłym talentem do opowiadania historii. Na swoim koncie ma już imponującą liczbę 128 książek.

Więcej

Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla mieszkańców powiatu kościerskiego w wieku 65+

Powiat Kościerski informuje o ponownej możliwości skorzystania z bezpłatnego programu szczepień przeciwko krztuścowi, skierowanego do mieszkańców w wieku powyżej 65. roku życia z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Inicjatywa ta stanowi kolejną okazję do udziału w programie profilaktycznym, którego celem jest poprawa stanu zdrowia i zwiększenie ochrony osób szczególnie narażonych na cięższy przebieg chorób zakaźnych.

Więcej