Aktualności

Uroczysty apel w szkole w Kaliskach

10 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Kaliskach odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Przybyłych gości przywitał dyrektor szkoły Tomasz Dargacz. Nawiązał do cytatów Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II o wolności, która nie jest dana raz na zawsze”. Podkreślił, iż Dzień Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych, w którym Polacy celebrują swoją niepodległość i upamiętniają bohaterów, którzy walczyli o wolność kraju. A proces odzyskiwania wolności był tragiczny dla wielu pokoleń Polaków. Odzyskanie wolności zajęło Polakom od 123 do 148 lat.

Następnie głos zabrał  Wójt Gminy Grzegorz Piechowski, który zwrócił uwagę na to, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków. Nawiązał do tematycznego hasła „BYŁA, JEST I BĘDZIE”, gdyż POLSKA jest  troską, a jednocześnie zadaniem dla nas Polaków.

Następnie klasa „0” pod opieką pani Alicji Ulatowskiej wykonała taniec – „Serce biało…”. Klasa III zaprezentowała taniec „Niepodległość 1” oraz „Niepodległość 2”, którą przygotowała p. Małgorzata Dobek.  Uczniowie klasy V i VIII pod opieką moją i przygotowali inscenizację pt. „Jak to dobrze, że żyjemy w wolnym kraju”. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę.

Pani Danuta Pilarska przygotowała układy taneczno – muzyczne, które wykonali uczniowie klasy V – Flagi -„Widziałam orła cień”, uczniowie kl. VI „Mazur” oraz uczniowie klasy VIII  „Bad Style …”. Śpiewane pieśni patriotycznych podkreślały nastrój lat walki i zmagań Polaków z zaborcami. W tym dniu czuliśmy niezwykle podniosłą chwilę, która udzieliła się całej społeczności szkolnej.

Teresa Richert

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej