Aktualności

uczestnicy Biesiady Seniorów

V BIESIADA SENIORÓW Gminy Kościerzyna w Loryńcu

W środę, 10 sierpnia 2022 r. w Loryńcu miała miejsce jubileuszowa, bo piąta już z kolei Biesiada Seniorów Gminy Kościerzyna. Udaną imprezę pod patronatem wójta Grzegorza Piechowskiego zorganizowali: Zakład Sportu, Kultury i Turystyki z dyrektorem Grzegorzem Daszkowskim, Rada Seniorów z przewodniczącą Elżbietą Brzezińską oraz wiceprzewodniczącą Ewą Nowak,  Koło Gospodyń Wiejskich z prezes i sołtys Bernardą Pellowską. Oprócz wyżej wymienionych uczestników V Biesiady wspierali zawsze życzliwa seniorom sekretarz Katarzyna Knopik i zastępca wójta Grzegorz Świtała. O rozmachu imprezy świadczy wielka ilość osób przybyłych do Loryńca, bo ponad 300 seniorów.

Spotkanie rozpoczęło się przed godz. 11.00 i zakończyło po godz. 15.00. Każdy uczestnik otrzymał identyfikator z wypisanym na odwrocie numerem losu loterii fantowej. Tym zajmowała się Agnieszka Czaja, pracownica Urzędu Gminy, która witała gości i poprawiała im humory pięknym uśmiechem. Organizatorzy zapewnili seniorom wszystko, co najlepsze: pyszny poczęstunek, dobrą muzykę, słoneczną pogodę, bardzo dobre humory, urozmaicone rozgrywki sportowe, m.in. turnieje gry w boule, turniej gier planszowych w tym warcaby, ekscytującą loterię fantową, w której większość losów wygrywała wartościowe nagrody.

Dla wzmocnienia sił witalnych uczestników pikniku zaserwowano rewelacyjne posiłki. Do wyśmienitej kawy podano doskonałą drożdżówkę. Kuchnia przygotowała zarówno tradycyjną grochówkę jak i staropolski żurek. Ponieważ smacznej zupy ugotowano za dużo, więc aby nie dopuścić do zmarnowania darów Bożych, niektórzy seniorzy z najwyższym poświęceniem i wielkim apetytem skonsumowali po kilka porcji. Jednak zgodnie z sugestią znakomitego konferansjera G. Daszkowskiego, który słusznie zachęcał, że nadmiar kalorii trzeba spalać, ruszyliśmy do rehabilitacji przez taniec. Do pląsów na świeżym powietrzu porywała orkiestra „CZTERY ASY” w składzie: kierownik Andrzej Wencki (saksofon), Stanisław Kozikowski (akordeon), Grzegorz Ćwikałowski (perkusja) i Grzegorz Daszkowski (gitara). Potem na scenie pojawił się kwartet wokalno-muzyczny z Teatru Muzycznego „HALS”, którego występy też z entuzjazmem pobudzały wszystkich obecnych do tańca.   

Zapewniono również konkursy, gry i zabawy rekreacyjne. Turniej gry w boule przechodził przez ćwierćfinał, półfinał aż do finału. Drużyna z Wielkiego Klincza w składzie Marian Knuth, Jerzy Preis i Zdzisław Jan Brzeziński dostała się do półfinału. Lepszymi zawodnikami w rzucaniu boulami okazały się dwie reprezentacje ze Skorzewa, którymi dowodziły dwie wyjątkowe Ewy. Szczególną zręcznością wykazała się Ewa Nowak, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów, która objawiła niezwykłą celność i precyzję. Pierwsze miejsce w tej dyscyplinie zdobyła jednak drużyna Ewy Darżnik ze Skorzewa, która okazał się jeszcze lepsza. W drugiej turze wygrali też seniorzy z Kalisk – Kaliska Lejdis. Tutaj należą się wyrazy uznania dla Marcina Helty, który z ramienia Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki prowadził niezwykle sprawnie, obiektywnie i sprawiedliwie wszystkie etapy zawodów. Trzeba podkreślić, że pan Marcin miał sporo pracy, bo w dwóch turniejach w boule uczestniczyło aż 16 trzyosobowych drużyn senioralnych. W turniejach w warcaby najlepsi okazali się seniorzy ze Skorzewa: Gabriela Meyer i Ryszard Krystoforski.

Całą konferansjerkę kilkugodzinnego pikniku niebanalnie i dowcipnie prowadził Grzegorz Daszkowski, dyrektor Zakładu Sportu, człowiek wielu talentów, dźwigający główny ciężar organizacyjny spektakularnej imprezy. W kolejnych częściach Biesiady organizatorzy przeprowadzili losowanie nagród w loterii fantowej, w tym nagród głównych. To były bardzo emocjonujące momenty, dlatego, że większość losów wygrywała. Trzeba zaznaczyć, że zwycięzcy otrzymali naprawdę cenne trofea. Radości było co niemiara. Cieszyliśmy się jak dzieci. Dziękujemy sponsorom i fundatorom, którymi byli m.in. Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” S.A w Łubianie, Dom Wczasowy „Helena” we  Wdzydzach, Kino REMUS w Kościerzynie, Przystań ,,U Grzegorza” we Wdzydzach i inni.

Władzom Gminy Kościerzyna należą się wyrazy podziękowania za zorganizowanie i sfinansowanie V Biesiady Seniorów. Zresztą podobnych imprez integracyjnych na terenie naszej Gminy jest z każdym rokiem coraz więcej. Pan Wójt zapowiedział, że w tym roku tradycyjne Dni Seniora odbędą się już we wrześniu, czyli wcześniej niż w latach ubiegłych, ponieważ nie ma pewności, co może się później wydarzyć. Można śmiało powiedzieć, że Gmina Kościerzyna traktuje osoby starsze z należną troską i szacunkiem. Byłoby dobrze, gdyby inne samorządy postępowały podobnie.

Relację zredagowali Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy, uczestnicy pikniku

Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej