Aktualności

V Wielki Spływ Kajakowy rzeką Wdą

Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z partnerami, tj. Powiatem kościerski, Miastem Kościerzyna, Gminą Kościerzyna, Gminą Dziemiany, Gminą Lipusz, Nadleśnictwem Kościerzyna, Nadleśnictwem Lipusz oraz Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych zapraszają do udziału w V Wielkim Spływie Kajakowym, który odbędzie się na Wdzie dnia 4 września 2021r.

Kajakowa przygoda rozpocznie się na terenie Centrum Usług Turystycznych we Wdzydzach,  skąd uczestnicy zostaną przewiezieni na miejsce startu tj. teren Zielonej Szkoły przy WPK w Schodnie. Trasa spływu rozpocznie się na Jeziorze Schodno i przebiegnie aż do Jeziora Jelenie, do nowo wybudowanej przystani kajakowej we Wdzydzach.

Na zakończenie około 10-kilometrowej trasy na wszystkich uczestników wydarzenia  przygotowany będzie zasłużony poczęstunek oraz atrakcje z muzyką na żywo w tle.

Na terenie Województwa Pomorskiego znajduje się niezwykle gęsta i urozmaicona sieć rzeczna, dlatego też corocznie organizowane wydarzenie jest doskonałą okazją do odkrywania walorów każdej z rzek Pomorza. Po spływie Wisłą, Radunią, Brdą i Nogatem w tym roku kajakarze rozkoszować się będą walorami Rzeki Wdy. Trasa spływu biegnie na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, włączonego do Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” zawierającego cenne zasoby przyrodnicze w tym naturalne ekosystemy.

Wydarzenie realizowane jest w oparciu o kluczowe przedsięwzięcie pn. Pomorskie Szlaki Kajakowe, w ramach którego Samorząd Województwa wraz z partnerami samorządowymi i prywatnymi realizuje inwestycje mające na celu rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej, nakierowanej na zapewnienie kajakarzom większego bezpieczeństwa. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają nowe, a istniejące zostają zmodernizowane, miejsca wodowania i wyjmowania kajaków, przenoski przy przeszkodach na szlakach kajakowych, pola biwakowe oraz punkty etapowe. Ponadto tworzone są kompleksowe oznakowania szlaków oraz dojazdów do przystani. Wszystkie zrealizowane inwestycje znacznie poprawią wygodę użytkowania i dostępność szlaków wodnych dla kajakarzy.

Wydarzenie jest znakomitą okazją do popularyzacji, brakującej w czasie pandemii aktywności fizycznej, spędzenia czasu na łonie natury i oderwania się od rzeczywistości.

Spływ odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19, a nad bezpieczeństwem uczestników na wodzie czuwać będą ratownicy WOPR.

Udział w spływie jest odpłatny (wpisowe wynosi 20 zł od osoby).

Szczegóły i zapisy pod linkiem: www.e-kajakowo.pl.

Aktualności

Badania ankietowe GUS

Główny Urząd Statyczny informuje, że w dniach 15-31 lipca prowadzi badania ankietowe „Koniunktura w gospodarstwach rolnych AK-R”.

Więcej

Zamknięta droga w Kaliskach Kościerskich

Zakład Komunalny informuje, że w dniach 22.07-14.08 planowana jest przebudowa nawierzchni gruntowej drogi dz. 58/1 i 230/2 obręb Kaliska Kościerskie. Droga ta będzie nieprzejezdna na odcinku 700 m od granicy gminy Stężyca (Sikorzyno) w kierunku Kalisk Kościerskich.

Więcej