Aktualności

V Wielki Spływ Kajakowy rzeką Wdą

Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z partnerami, tj. Powiatem kościerski, Miastem Kościerzyna, Gminą Kościerzyna, Gminą Dziemiany, Gminą Lipusz, Nadleśnictwem Kościerzyna, Nadleśnictwem Lipusz oraz Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych zapraszają do udziału w V Wielkim Spływie Kajakowym, który odbędzie się na Wdzie dnia 4 września 2021r.

Kajakowa przygoda rozpocznie się na terenie Centrum Usług Turystycznych we Wdzydzach,  skąd uczestnicy zostaną przewiezieni na miejsce startu tj. teren Zielonej Szkoły przy WPK w Schodnie. Trasa spływu rozpocznie się na Jeziorze Schodno i przebiegnie aż do Jeziora Jelenie, do nowo wybudowanej przystani kajakowej we Wdzydzach.

Na zakończenie około 10-kilometrowej trasy na wszystkich uczestników wydarzenia  przygotowany będzie zasłużony poczęstunek oraz atrakcje z muzyką na żywo w tle.

Na terenie Województwa Pomorskiego znajduje się niezwykle gęsta i urozmaicona sieć rzeczna, dlatego też corocznie organizowane wydarzenie jest doskonałą okazją do odkrywania walorów każdej z rzek Pomorza. Po spływie Wisłą, Radunią, Brdą i Nogatem w tym roku kajakarze rozkoszować się będą walorami Rzeki Wdy. Trasa spływu biegnie na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, włączonego do Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” zawierającego cenne zasoby przyrodnicze w tym naturalne ekosystemy.

Wydarzenie realizowane jest w oparciu o kluczowe przedsięwzięcie pn. Pomorskie Szlaki Kajakowe, w ramach którego Samorząd Województwa wraz z partnerami samorządowymi i prywatnymi realizuje inwestycje mające na celu rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej, nakierowanej na zapewnienie kajakarzom większego bezpieczeństwa. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają nowe, a istniejące zostają zmodernizowane, miejsca wodowania i wyjmowania kajaków, przenoski przy przeszkodach na szlakach kajakowych, pola biwakowe oraz punkty etapowe. Ponadto tworzone są kompleksowe oznakowania szlaków oraz dojazdów do przystani. Wszystkie zrealizowane inwestycje znacznie poprawią wygodę użytkowania i dostępność szlaków wodnych dla kajakarzy.

Wydarzenie jest znakomitą okazją do popularyzacji, brakującej w czasie pandemii aktywności fizycznej, spędzenia czasu na łonie natury i oderwania się od rzeczywistości.

Spływ odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19, a nad bezpieczeństwem uczestników na wodzie czuwać będą ratownicy WOPR.

Udział w spływie jest odpłatny (wpisowe wynosi 20 zł od osoby).

Szczegóły i zapisy pod linkiem: www.e-kajakowo.pl.

Aktualności

Zaniedbanie osób starszych to przemoc

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że zaniedbywanie jest formą przemocy. Niestety, często dotyka osób starszych, które są zależne od swoich opiekunów.

Jeśli doświadczasz, bądź jesteś świadkiem przemocy NIE skrywaj cierpienia!

Więcej

Radni-seniorzy planują 2022 rok

12 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Seniorów Gminy Kościerzyna. W spotkaniu uczestniczyło 12 radnych-seniorów oraz zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bober i Wójt Grzegorz Piechowski.

Więcej

Orszak Trzech Króli we Wdzydzach

6 stycznia 2022 r., w dzień Objawienia Pańskiego, z inicjatywy ks. Stanisława Wielińskiego z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wąglikowicach oraz sołtysa Wdzydz – Józefa Brzezińskiego, po raz pierwszy w parafii zorganizowano Orszak Trzech Króli.

Więcej