Aktualności

VI Gminna Spartakiada Emerytów o Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma

W poniedziałek, 20 czerwca 2022 r. Koło PZERI w Starym Barkoczynie pod kierunkiem przewodniczącej Elżbiety Sabisz zorganizowało VI  Gminną Spartakiadę Emerytów o Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma. Konkurencje zostały przeprowadzone w Gminnej Hali Sportowej.

Do udziału w fascynującej imprezie zgłosiło się 5 drużyn. Były to reprezentacje seniorów Kościerzyny, Nowego Barkoczyna i Starego Barkoczyna. Uczestniczyły też dwie drużyny z Gminy Kościerzyna: Skorzewa i Wielkiego Klincza. Wśród obecnych należy wymienić wójta mgr inż. Andrzeja Pollaka, znanego przyjaciela seniorów, Elżbietę Brzezińską, (przewodniczącą Rady Seniorów Gminy Kościerzyna), Ewę Nowak (przewodniczącą Zarządu Koła PZERI w Skorzewie), Zbigniewa Stencla (szefa Rady Seniorów Miasta Kościerzyna), Ludwika Knybę (wiceprezesa Zarządu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie), Marka Wołoszyka (przewodniczącego Rady Gminy Nowa Karczma), Edwarda Tochę (prezesa Stowarzyszenia Seniorzy Kaszubski  Barkoczyn).

Przed rozpoczęciem emocjonujących rozgrywek w nowych strojach kaszubskich wystąpił chór Koła PZERI ze Starego Barkoczyna, który zachwycił uczestników profesjonalnym wykonaniem urozmaiconego repertuaru z piosenkami m.in. w języku kaszubskim. O godz. 14.00 zaczęły się właściwe konkurencje sportowe, których było aż siedem: unihokej (strzały do bramki), kręgle (strącenie jak największej ilości kręgli), rzuty lotką do tarczy, podaj dalej na czas (5 osób w szeregu po kolei jeden za drugim podawało piłkę między nogami), hula hop na czas, wyścig koców na czas (ciągnięcie na kocu zawodnika na zmianę na dystansie 20 m), ringo (rzuty krążkiem na kij drugiego zawodnika). Wszystkie konkurencje zawierały dużo elementów sportowych (refleks, siła, sprawność fizyczna, szybkość, celność), ale jednocześnie bardzo bezpieczne. Ósma konkurencja okazała się niespodzianką dla przewodniczących kół i gości i polegała na rzutach piłeczkami ping-ponga (niby jajkami) do wytłaczanek. Wygrywali, ci którzy mieli najwięcej trafień. W każdej konkurencji emocje sięgały zenitu. Publiczność była rozgrzana do czerwoności. Szczególnie wyróżniali się dwaj juniorzy, uczniowie klasy czwartej (po wakacjach będą piątoklasistami) – Serafim Kreft i Mateusz Tusk, którzy z nieopisanym zaangażowaniem skutecznie dopingowali seniorów. Należy podkreślić, że poważne rozgrywki przynosiły obecnym ogrom radości i niepohamowane wybuchy śmiechu, bo zdarzało się mnóstwo przekomicznych sytuacji. Spartakiada miała radosny i rekreacyjny charakter. Trzeba dodać, że całą konferansjerkę i sędziowanie znakomicie prowadziła Aleksandra Peplińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie. Sędziowali sprawiedliwie i obiektywnie dwaj zasłużeni nauczyciele wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej im. dr Aleksandra Majkowskiego: Bartłomiej Kowalewski i Grzegorz Kuchlin.

W rezultacie intensywnych wysiłków i zaciętych bojów poszczególne drużyny zdobyły następujące miejsca:

  1. Kościerzyna
  2. Stary Barkoczyn (gospodarze)
  3. Nowy Barkoczyn
  4. Ex aequo: Skorzewo i Wielki Klincz

Spartakiada była doskonale zorganizowana. Nad całością z wielką życzliwością wobec uczestników dyskretnie czuwała przewodnicząca Elżbieta Sabisz. Wszyscy przewodniczący poszczególnych reprezentacji otrzymali piękne pamiątkowe puchary VI Spartakiady Seniorów o Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma. Indywidualni zwycięzcy poszczególnych dyscyplin zostali uhonorowani imponującymi złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami VI Spartakiady. Wójt wręczył również talony określonej wartości jako nagrody na dowolne zakupy.

Panie ze Starego Barkoczyna zatroszczyły się o poczęstunek dla uczestników w trakcie trwania zawodów. W hallu obok Hali Sportowej można było wypić dobrą kawę lub herbatę oraz konsumować fantastyczne słodkości, m.in. rewelacyjne ciasta, wspaniałe rogaliki, apetyczne babeczki i inne pyszności domowego wypieku.

Dalszą częścią niezapomnianej imprezy była biesiada w zawsze gościnnym Zajeździe „Nad Stawem” w Grabówku Dariusza Męczykowskiego, gdzie stoły uginały się pod ciężarem mnóstwa wyrafinowanych potraw. Uprzejmy, sprawny i szybki personel uwijał się bezszelestnie przy gościach, spełniając każde życzenie, zmieniając co chwilę nakrycia i serwując coraz to nowe wykwintne dania. Zgodnie z niepisaną tradycją bali senioralnych w trakcie spotkania miała miejsce rehabilitacja przez taniec. Jan Błaszczyk, świetny solista i bezkonkurencyjny didżej zapewnił doskonały repertuar znanych przebojów oraz porywającą do tańca muzykę.

Szósta Spartakiada Emerytów o Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma wraz z imprezą towarzyszącą przeszła do historii, ale już teraz myślimy o kontynuacji tego typu wartościowych spotkań w powiecie kościerskim  w przyszłym roku.

Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy (uczestnicy i zawodnicy VI Spartakiady)

Aktualności

Bitwa Regionów, czyli kulinarna rywalizacja KGW

Osiem Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w kulinarnej Bitwie Regionów, która odbyła się w minioną sobotę we Wdzydzach. Panie przygotowały i zaprezentowały tradycyjne potrawy regionalne, a stawką tej rywalizacji był awans do półfinału ogólnopolskiego konkursu.

Więcej

Wdzydze. Odbyły się I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego

Za nami pierwsze regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego! Było to wielkie święto żeglarstwa. 23 września we Wdzydzach spotkali się uczniowie z całego województwa biorący udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Sprawdzili nabyte w trakcie obozów i warsztatów umiejętności oraz przetestowali jachty kupione w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z Morzem”.

Więcej

Widoczne postępy w rozbudowie oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu

Trwają intensywne prace na oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu. Inwestycja warta ponad 6,35 mln zł powinna zostać zakończona do końca grudnia 2022 roku. Oczyszczalnia ta na dzień dzisiejszy obsługuje aglomerację ściekową o nazwie „Wielki Klincz”, obejmującą następujące miejscowości: Niedamowo, Dębogóry, Wielki Podleś, Kaliska Kościerskie, Kościerska Huta, Dobrogoszcz, Mały Klincz, Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie, Nowa Wieś Kościerska, Nowy Klincz i Wielki Klincz.

Więcej