Aktualności

VIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna – Wielki Podleś 2022

Po trzyletniej przerwie, spowodowanej głównie pandemią Covid-19, w niedzielę, 9 października br. młodzież i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu, popierając inicjatywę Zbigniewa Szarmacha, przy wsparciu organizacyjno-finansowym Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna oraz Tadeusza Bobera, Radnego Gminy Kościerzyna, zorganizowali i przeprowadzili na terenie Szkoły kolejny cykliczny, ósmy już, Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna.

Głównym celem tej imprezy sportowej, organizowanej corocznie, jest promowanie szachów z ich licznymi zaletami wśród społeczności Gminy. Tegoroczny Turniej spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem dużych i małych szachistów przybyłych do Wielkiego Podlesia w liczbie siedemdziesięciu  z ośmiu powiatów dwóch województw. Naszą Gminę reprezentowało dziewiętnaścioro zawodników.

Oprócz zupełnych amatorów, w tym dużej liczby dzieci i młodzieży, w Turnieju wystąpił zawodnik z tytułem międzynarodowym, dziewięciu zawodników z tytułem i kategorią krajową centralną oraz dwudziestu dziewięciu z kategorią krajową okręgową. Wśród nich dwadzieścioro troje zawodników posiada ranking międzynarodowy ELO. Cieszy też wyjątkowo duży udział pań – w tegorocznym Turnieju wystąpiło ich aż dwadzieścia.

Zawody przeprowadzone zostały systemem szwajcarskim, a każdy z zawodników rozegrał po dziewięć partii, dysponując zaledwie dziesięcioma minutami na jej rozegranie z bonifikatą dwóch sekund za każde wykonane posunięcie. Zawody przebiegły niezwykle sprawnie i w atmosferze fair play.

O poziomie rozgrywek i wyrównaniu szans czołowych graczy, świadczy to, że zwycięzcę od zawodnika zajmującego czwarte miejsce dzieliło ledwie półtora punktu, zaś zawodnicy zajmujący miejsca od piątego do siedemnastego osiągnęli ten sam rezultat punktowy. W tym przypadku o ostatecznej klasyfikacji, jako Sędzia Turnieju musiałem zatem zdecydować, posiłkując się punktacją pomocniczą Buchholtza.

Najlepszym zawodnikiem Gminy Kościerzyna, podobnie jak w kilku poprzednich edycjach Turnieju, okazał się Przemysław Gralka z Łubiany, kandydat na mistrza krajowego. Jednak, pomimo że przystępując do rozgrywek, dysponował wśród zgromadzonych najwyższym rankingiem międzynarodowym ELO, więc był postrzegany jako faworyt rywalizacji, to z dorobkiem 8 punktów w Turnieju zajął  dopiero drugie miejsce – zdobył Nagrodę Pieniężną w wysokości 285 zł (30% wpisowego). Zwycięzcą Turnieju, z dorobkiem 8,5 punktów, okazał się niezwykle uzdolniony, ledwie 15-letni mieszkaniec Gdyni, Szymon Malinowski, zawodnik kategorii pierwszej z pierwszą normą na kandydata na mistrza krajowego. To on zdobył główne trofeum Turnieju, tj. Puchar Wójta Gminy Kościerzyna, jak również Nagrodę Pieniężną w wysokości 300 złotych ufundowaną przez Radnego Tadeusza Bobera, a także Nagrodę Rzeczową ufundowaną przez Zakład Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna dla najlepszego zawodnika w kategorii „Junior”.

Oto kompletna lista laureatów:

Kategoria „OPEN”:

I. Nagroda: Puchar Wójta Gminy Kościerzyna oraz 300 złotych Radnego Tadeusza Bobera: (8,5 pkt.) Szymon Malinowski z Gdyni – zawodnik kategorii I z pierwszą normą na kandydata na mistrza krajowego, reprezentant UKS MDK Gdynia

II. Nagroda: 285 złotych (30% wpisowego): (8,0 pkt.) Przemysław Gralka z Łubiany –  kandydat na mistrza krajowego, reprezentant UKS MDK Nr 1 „Hetman” Bydgoszcz

III. Nagroda: 237,5 złotych (25% wpisowego): (7.5 pkt.) Dariusz Cyra z Bytowa – zawodnik kategorii I.

IV. Nagroda: 190 złotych (20% wpisowego): (7.0 pkt.) Piotr Skuza z Częstochowy – zawodnik kategorii I.

V. Nagroda: 142,5 złotych (15% wpisowego): (6.0 pkt.) Konrad Andrzejewski z Kościerzyny – zawodnik kategorii I.

VI. Nagroda: 95 złotych (10% wpisowego): (6.0 pkt.) Krzysztof Tyda z Gdańska – kandydat na mistrza FIDE, reprezentant UKS „Korona” Gdańsk

Kategoria „JUNIOR”:

I. Nagroda Rzeczowa: (8,5 pkt.) Szymon Malinowski (lat 15) z Gdyni – zawodnik kategorii I z pierwszą normą na kandydata na mistrza krajowego, reprezentant UKS MDK Gdynia

II. Nagroda Rzeczowa: (6,0 pkt.) Wiktor Szłod (lat 13) z Gdańska – zawodnik kategorii III.

III. Nagroda Rzeczowa: (6,0 pkt.) Jakub Andrzejewski (lat 13) z Kościerzyny – zawodnik kategorii II, reprezentant UKS „WDA” Lipusz

Kategoria „MŁODZIK”:

I. Nagroda Rzeczowa: (5,0 pkt.) Igor Żywicki (lat 12) ze SP w Wielkim Podlesiu

II. Nagroda Rzeczowa: (5,0 pkt.) Jan Rolbiecki (lat 10) ze SP w Wielkim Podlesiu – zawodnik kategorii IV 

III. Nagroda Rzeczowa: (5,0 pkt.) Oskar Bober (lat 12) ze SP w Wielkim Podlesiu – zawodnik kategorii V.
                                                                                                       

Informacje dotyczące wszystkich zawodników Turnieju, przebiegu oraz wyników poszczególnych rozgrywek dostępne są pod adresem internetowym: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_5119/

opracował: Jarosław Czarnota

Aktualności

Wójt otrzymał wotum zaufania i absolutorium

7 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2022 roku, udzielając Grzegorzowi Piechowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej

Rotembark ma nowego sołtysa

Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg.

Więcej

Pożyczka inwestycyjna dla mikro i małych przedsiębiorstw

Informujemy przedsiębiorców o możliwości uzyskania pożyczki na inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego, które będą związane z: poprawą potencjału konkurencyjnego; poprawą zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi; zwiększeniem produktywności; koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do ograniczeń w utrzymywaniu kontaktów bezpośrednich.

Więcej