Aktualności

VIll Rajd szlakiem KASZUBSKICH DRZYMALITÓW za nami

W niedzielę 22.06.2025 r. w Centrum Sportu i Rekreacji w Skorzewie witaliśmy mieszkańców, całe rodziny i przybyłych z okolic miłośników sportu. Tegoroczna edycja zgromadziła imponującą liczbę uczestników która wyruszyła w trasę, która prowadziła przez Fingrową Hutę, Wieprznicę, Owśnice, Częstkowo z powrotem do Skorzewa.

Na starcie stanęło ponad 190 osób. Najstarszym uczestnikiem był 69-letni Tadeusz Bober, natomiast najmłodszą – zaledwie półtoraroczna Róża Koprowska. Równolegle odbył się rajd nordic walking, również cieszący się sporym zainteresowaniem. Jak co roku, symbolicznym zamknięciem rajdu zajął się przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Bober.

Na mecie na wszystkich uczestników czekały okolicznościowe medale oraz talony na ciepły posiłek. W przygotowanie i wydawanie kiełbasek zaangażowali się członek rady sołeckiej Marian Etmański oraz nasi seniorzy, którzy nie tylko zadbali o część kulinarną, ale i dodali wydarzeniu wyjątkowego klimatu.

Po sportowych emocjach przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie pojawiła się parafialna schola oraz młodzi, utalentowani uczniowie i inni artyści ze Skorzewa. Publiczność mogła podziwiać występy m.in. Martyny Wilke, Ani Peplińskiej, Mileny Kreft, Martyny Bogdan oraz taneczny układ dziewczynek z I klasy. Szczególne uznanie zdobył występ Marceliny Etmańskiej, która zaprezentowała własną interpretację wiersza pt. „Włos”.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano liczne atrakcje – gry, konkursy i animacje na boisku przy orliku, przejażdżki bryczką konną, warsztaty kaszubskie. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs strzelecki zorganizowany przez Bractwo Kurkowe. 

Gośćmi honorowymi wydarzenia byli potomkowie rodziny Aleksandra i Franciszka Pelplińskich, którzy licznie brali udział w rajdzie.

A wieczorem trwała zabawa taneczna, którą zapewniła kapela Czarne Koszule oraz DJ Tadeusz.

Naszym zamierzeniem jest promowanie Skorzewa i malowniczych stron, które prowadzą do miejsc, gdzie żyli i walczyli o swoje miejsce na ziemi podczas zaborów nasi kaszubscy Drzymalici A. i F. Peplińscy. 

Organizatorem tego największego w sołectwie wydarzenia była Rada Sołecka z sołtysem Sebastianem Kiełpin oraz Stowarzyszenie „Aktywni Kaszubi”. Inicjatywę wspiera miejscowe Koło Emerytów i Rencistów. Festyn wsparła gmina Kościerzyna. Znaczącą rolę odgrywają również lokalni sponsorzy.

Materiały nadesłane: Sołtys Skorzewa Sebastian Kiełpin

Aktualności

Ogłoszenie o konkursie dla organizacji pozarządowych 2026

Wójt Gminy Kościerzyna ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Gminy Kościerzyna w roku 2026. Konkurs organizowany jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz.U. z 2025 r. poz. 1338 z późn. zm.) oraz na podstawie uchwały Nr XI/147/25 Rady Gminy Kościerzyna z dnia 29 września 2025 roku w sprawie „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2026 rok”

Więcej

Zaproszenie na warsztaty dotyczące Koncepcji Inteligentnej Wsi dla miejscowości Wielki Klincz

Wójt Gminy Kościerzyna rozpoczął proces opracowywania Koncepcji Inteligentnej Wsi dla miejscowości Wielki Klincz. W związku z chęcią zaangażowania szerokiej grupy interesariuszy do prac nad dokumentem, zapraszamy Państwa na warsztaty dotyczące budowania założeń do koncepcji. Przedmiotem warsztatów będzie zidentyfikowanie priorytetów rozwoju dla mieszkańców miejscowości, poznanie cech lokalnej społeczności i współpraca przy tworzeniu listy projektów.

Więcej