Mieszkańcy z Łubiany oraz członkowie tamtejszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w pierwszą niedzielę października udali się do Piaśnicy, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni w piaśnickich lasach.
Mija 85 lat od masowych egzekucji w Piaśnicy, które rozpoczęły się od koniec października 1939 i były kontynuowane do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. Wśród ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy.
Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „Pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.
6 października 2024 r. w piaśnickich lasach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtej zbrodni. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Tadeusz Wojda. W obchodach wzięli udział między innymi członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Łubianie. Uczestniczyli oni we mszy św., oddali cześć pomordowanym, a w drodze powrotnej zwiedzili Wejherowo. Mieszkańcy bardzo dziękują za zorganizowanie transportu dla uczestników tych uroczystości przez wójta gminy Kościerzyna.
Nadesłane: P. Kwidziński