Aktualności

W Kaliskach świętowano Dzień Jedności Kaszubów

Jak co roku w Szkole Podstawowej w Kaliskach Kościerskich odbyła się uroczystość „Dzéń Jednotë Kaszëbów”. Tym razem oprócz części artystycznej, którą zaprezentowali uczniowie, goszczono Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z Łubiany.

Uczniowie mieli sposobność przenieść się w czasie, kiedy to na naszych terenach rządzili książęta kaszubscy z dynastii Sobiesławiców. Po wspólnej zabawie odbył się klasowy quiz wiedzy, a nagroda główna o wartości 200zł powędrowała do klasy V. W dalszej części uroczystości uczniowie klas I-III zaśpiewali i zatańczyli piosenkę pt. „Biôłi Rock and Roll”, klasa V zagrała przedstawienie „Jak powstały Kaszuby”, VIII klasa pokazała scenki z życia szkolnego uczniów i wyjaśniła, dlaczego obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów, zaś klasa VII zatańczyła przepiękny taniec kaszubsko-ukraiński z flagami. Na zakończenie nasza uczennica z Ukrainy zaśpiewała dla zebranych piosenkę, która opowiadała o miłości do Ukrainy.

Podsumowaniem wydarzenia było rozwiązanie kolejnego quizu, tym razem z wiedzy ogólnej o Kaszubach, a trzy pierwsze osoby otrzymały voucher do pracowni artystycznej „Farwa” w Kościerzynie.

Mariola Zaborowska-nauczycielka języka kaszubskiego

Aktualności

Badania ankietowe GUS

Główny Urząd Statyczny informuje, że w dniach 15-31 lipca prowadzi badania ankietowe „Koniunktura w gospodarstwach rolnych AK-R”.

Więcej

Zamknięta droga w Kaliskach Kościerskich

Zakład Komunalny informuje, że w dniach 22.07-14.08 planowana jest przebudowa nawierzchni gruntowej drogi dz. 58/1 i 230/2 obręb Kaliska Kościerskie. Droga ta będzie nieprzejezdna na odcinku 700 m od granicy gminy Stężyca (Sikorzyno) w kierunku Kalisk Kościerskich.

Więcej