Aktualności

W Kaliskach świętowano Dzień Jedności Kaszubów

Jak co roku w Szkole Podstawowej w Kaliskach Kościerskich odbyła się uroczystość „Dzéń Jednotë Kaszëbów”. Tym razem oprócz części artystycznej, którą zaprezentowali uczniowie, goszczono Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z Łubiany.

Uczniowie mieli sposobność przenieść się w czasie, kiedy to na naszych terenach rządzili książęta kaszubscy z dynastii Sobiesławiców. Po wspólnej zabawie odbył się klasowy quiz wiedzy, a nagroda główna o wartości 200zł powędrowała do klasy V. W dalszej części uroczystości uczniowie klas I-III zaśpiewali i zatańczyli piosenkę pt. „Biôłi Rock and Roll”, klasa V zagrała przedstawienie „Jak powstały Kaszuby”, VIII klasa pokazała scenki z życia szkolnego uczniów i wyjaśniła, dlaczego obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów, zaś klasa VII zatańczyła przepiękny taniec kaszubsko-ukraiński z flagami. Na zakończenie nasza uczennica z Ukrainy zaśpiewała dla zebranych piosenkę, która opowiadała o miłości do Ukrainy.

Podsumowaniem wydarzenia było rozwiązanie kolejnego quizu, tym razem z wiedzy ogólnej o Kaszubach, a trzy pierwsze osoby otrzymały voucher do pracowni artystycznej „Farwa” w Kościerzynie.

Mariola Zaborowska-nauczycielka języka kaszubskiego

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej