Aktualności

W nagrodę za naukę kaszubskiego do Niemiec i Szczecina

Uczniowie z VII i VIII klas ze szkół w Łubianie, Kaliskach i Skorzewie pojechali na pięciodniową wycieczkę do Niemiec i Szczecina. Była to nagroda za wieloletnią i zaangażowaną naukę języka kaszubskiego. Trasa obejmowała miasta leżące w dzisiejszym regionie Meklemburgia-Vorpommern. Tu w średniowieczu były siedziby pierwszych plemion kaszubsko-pomorskich, a przez setki lat Księstwem Pomorskim rządzili książęta z dynastii Gryfitów.

W wycieczce, oprócz uczniów ze szkół w gminie Kościerzyna, wzięli udział uczniowie uczący się języka kaszubskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie.

Uczestnicy odwiedzili półwysep Arkona, średniowieczny ośrodek kultu słowiańskiego boga Świętowita oraz Park Narodowy Jasmund z przepięknymi kredowymi klifami. Śladem dawnych książąt pomorskich zwiedzali miasta Stralsund oraz Greifswald. W Stralsundzie odwiedzili Oceanarium, a w Greifswaldzie Uniwersytet, na którym na początku XX wieku studiował znany pisarz kaszubski Aleksander Majkowski. Byli też w Muzeum Pomorza w Greifswaldzie. W Szczecinie zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich i dawny schron z czasów II wojny światowej oraz popłynęli w rejs po rzece Odrze.

Wyjazd był okazją do poznania miejsc historycznie związanych z Kaszubami, ale także do integracji uczniów uczących się języka kaszubskiego. Szkoły chcą organizować tego typu wyjazd studyjny co 2 lata, tym samym nagradzając uczniów, którzy przez całą edukację w szkole podstawowej, uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego.

Wyjazd został w większości sfinansowany z subwencji, którą otrzymuje gmina z tytułu nauczania języka kaszubskiego. Dziękujemy organowi prowadzącemu za możliwość wyjazdu oraz realizowania w ciekawy sposób podstawy programowej języka kaszubskiego.

                                                                       Anna Cupa, Mariola Zaborowska, Iwona Makurat

Aktualności

Pomoc żywnościowa – nowe kryteria dochodowe

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje, iż od 12 lutego 2024 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.

Więcej

Każdy z nas może pomóc Monice z Wysina

Monika z Wysina tuż przed świętami Bożego Narodzenia usłyszała wyrok – białaczka. Aby wyzdrowieć, potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Stąd też w najbliższych dniach zorganizowanych zostanie kilka akcji, podczas których będzie można dołączyć do DKMS.

Więcej