Aktualności

Wdzydze. V Festiwal Biegów Polski Północnej przeszedł do historii

Długo wspominany będzie weekend czerwcowy, podczas którego zawodnicy z całej Polski mogli mierzyć się z Festiwalem Biegów Polski Północnej, walcząc o tytuł Hard Runnera. We Wdzydzach od 4 do 6 czerwca trwały sportowe emocje – biegali, chodzili z kijami, jeździli na rowerach, by zrobić coś dla zdrowia.

W piątek wieczorem rozpoczął się uwielbiany przez biegaczy Festiwal – najpierw wystartowali rowerzyści, potem kijkarze, a o 19:30 po oficjalnym otwarciu imprezy biegiem na 15 km rozpoczęto walkę o Hard Runnera.

W sobotę biegacze zmierzyli się z dystansami 10 km i 5 km. Nie brakowało też emocji wśród najmłodszych, na arenie festiwalowej odbyła się inauguracja cyklu Małe Kaszuby Biegają. Młodzi adepci biegania rywalizowali w 14 kategoriach, najlepsi stanęli na podium. W tym dniu także chodziarze i rowerzyści podjęli się kolejnych dystansów po wdzydzkich lasach. W sobotni wieczór wiele wrażeń dostarczył Bieg Przebierańców, gdzie mogliśmy zobaczyć postacie z różnych bajek, opowieści i z życia. Kolejną dawkę endorfin dostarczyły Piwna Mila i przeciąganie liny, które były zwieńczeniem sobotnich zmagań.

W niedzielę – trzeci dzień Festiwalu biegacze z samego rana, o godz. 9.00 stanęli na starcie IX Półmaratonu Stolema, który kosztował zawodników wiele wysiłku, ze względu na utrudniającą bieg, słoneczną pogodę. Weekendową walkę o Hard Runnera zakończyła Kaszubska Mila na dystansie 1,6 km. Odbył się także marszobieg rekreacyjny dla wszystkich chętnych. Zmaganiom towarzyszyła kaszubska kawa i ciepły poczęstunek.

Osoby, które pokonały wszystkie pięć dystansów zostały uhonorowane tytułem oraz statuą Hard Runnera/Hard Sportsmana. Podczas dekoracji zawodników jeden z biegaczy oświadczył się spontanicznie swojej partnerce. Na scenie nie brakowało wzruszeń i radości. Biegacze dziękowali dyrektorowi Festiwalu Henrykowi Miotk, za wspaniałą imprezę. Nie brakowało braw i deklaracji udziału w następnych latach.

Ten Festiwal to wydarzenie bezprecedensowe zarówno dla nas biegaczy, jak i dla organizatorów! Widać było zaangażowanie nas wszystkich, a to zawsze gwarantuje świetne zawody, wspaniałą zabawę i niezapomniane chwile!!! Niech żyje nasza Wielka Biegowa Rodzina!!! Niskie ukłony! – podkreśla Mikołaj Pietruszka z Koszalina.

Najlepszymi biegaczami w trzydniowym bieganiu zostali:

 • 1. Sebastian Waśkiewicz z Gdańska
  2. Łukasz Mielewczyk z Charbrowa
  3. Sergey Samsonov z Gdańska

  1. Magdalena Szultk z Wrocławia
  2. Jagoda Kubiak z Wejherowa
  3. Adriana Olejnik z Gowidlina

Przez niespełna 3 dni biegacze pokonali 52,6 km, kijkarze 36,6 km, a rowerzyści 93 km.

Dziękujemy Straży Pożarnej OSP Łubiana i OSP Wielki Klincz, którzy zabezpieczali imprezę, służbie medycznej „Pan Ambulans”, całemu zespołowi, Gminie Kościerzyna, sponsorom, partnerom i wszystkim tym, bez których ta impreza nie doszłaby do szczęśliwego finału.

Zestawienie biegaczy HARD RUNNER:

Chodziarzy HARD SPORTSMAN: http://festiwalbiegowwdzydze.pl/images/2021/hr/hr_nw_2021_06062021.pdf?fbclid=IwAR1W4flSqbnPuzqh1aBLOttJINhay0n-5Uz6cINJ_ef-mSegPMBUUxcDhvQ

Rowerzystów HARD SPORTSMAN: http://festiwalbiegowwdzydze.pl/images/2021/hr/hr_rower_festiwal2021.pdf?fbclid=IwAR10f10gHIRc1E3zbshPNjN9fNGzvE_CX5tx19NhOwMdnEMQzJujQD5Vnwg

Organizatorem wydarzenia było Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej przy współpracy z Zakładem Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna. Patronat nad wydarzeniem objął Grzegorz Piechowski – Wójt Gminy Kościerzyna.

Cała galeria zdjęć już wkrótce na stronie http://festiwalbiegowwdzydze.pl/

Na zdjęciach: Festiwal Biegów Polski Północnej we Wdzydzach

Aktualności

Ogłoszenie o naborze partnerów

Wójt Gminy Kościerzyna wraz z Burmistrzem Miasta Kościerzyna ogłaszają otwarty nabór partnerów do udziału w pracach nad tworzeniem i opiniowaniem Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny (ZIT MOF).

Więcej

Aktywny rodzic

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje, iż w dniu 12 czerwca 2024 roku ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic” została ogłoszona w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2024, poz. 858). W związku  z tym od 1 października 2024 roku rusza program, który ma na celu wspieranie rodziców w łączeniu aktywności zawodowej z wychowywaniem dzieci.

Więcej