Aktualności

Wieści z Wielkiego Podlesia

W grudniu 2019 roku dużo działo się w szkole w Wielkim Podlesiu. Młodzież uczestniczyła w warsztatach kaszubskich, Gwiazdki kolędowały odwiedzając w domach mieszkańców, uczniowie przenieśli się w rzeczywistość wirtualną. Zapraszamy do przeczytania ciekawych informacji!

WARSZTATY DLA UCZNIÓW JĘZYKA KASZUBSKIEGO

Dzień 6 grudnia obfitował w dodatkowe zajęcia dla uczniów. Mieli oni warsztaty pierniczkowe, na których własnoręcznie tworzyli i dekorowali świąteczne przysmaki. Starsi uczniowie udali się do Skorzewa na warsztaty teatralne z Adamem Heblem i uczniami uczącymi się języka kaszubskiego w innych szkołach gminy Kościerzyna.

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

15.12.2019 r. W Kościerzynie odbył się I Przegląd Zespołów Kolędniczych „Gwiżdże Kaszubskie”. Uczniowie szkoły w Wielkim Podlesiu wystąpili w bardzo szerokim składzie przybliżając nie tylko tradycje kaszubskiego kolędowania, ale również przedstawiając kaszubskie kolędy i zachęcając do kaszubskiej gościnności. Całość dopełniała muzyka na żywo, płynąca z akordeonu p. Sławomira Tuszkowskiego, dzięki czemu zostaliśmy wyróżnieni I miejscem.

KOLĘDOWANIE W GMINIE KOŚCIERZYNA

Już od 17 grudnia kolędnicy ze szkoły w Wielkim Podlesiu odwiedzali domu ze świątecznym pozdrowieniem. Odwiedziliśmy Wielki Podleś, Juszki, Stawiska, Małe Stawiska, część miejscowości Sarnowy i Szenajdę. To był bardzo pracowity przedświąteczny tydzień! Kolędy niosły się szeroko i dzwonki słychać było w oddali, a mieszkańcy życzliwie przyjmowali kolędujących. Miło nam również, że Google oznaczył nas na swojej mapie – wszak tradycje gwiazdek z Wielkiego Podlesia mają już 9 lat! Pierwsze kolędowanie z Wielkiego Podlesia miało miejsce w 2010 roku.

ROBOTY I SPÓŁKA

17 grudnia do szkoły zawitali niezwykli goście dając wszystkim okazję do spróbowania swoich sił w konstruowaniu robotów programowanych przy użyciu komputera. Uczniowie mieli też okazję brać udział w pokazie eksperymentów chemicznych poznając m.in. triki filmowców: jak podpalić blat czy skaleczyć się na niby. Niezwykłym doświadczeniem było też przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość, czy wypróbowanie gogli zaburzających postrzeganie świata.

Aktualności

Zmiany w finansowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Informujemy, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.), „każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1, może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Więcej

Ambasadorki Kultury Pomorza 2022

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji plebiscytu na “Ambasadorki Kultury Pomorza 2022”. Plebiscyt skierowany jest do kobiet zaangażowanych w rozwój kultury Pomorza. Artystki i animatorki kultury, których twórczość nawiązuje do tradycyjnej lub współczesnej kultury regionu Pomorskiego, mają szansę otrzymać tytuł Ambasadorek Kultury Pomorza oraz otrzymać atrakcyjne nagrody.

Więcej