Aktualności

Wieści z Wielkiego Podlesia

W grudniu 2019 roku dużo działo się w szkole w Wielkim Podlesiu. Młodzież uczestniczyła w warsztatach kaszubskich, Gwiazdki kolędowały odwiedzając w domach mieszkańców, uczniowie przenieśli się w rzeczywistość wirtualną. Zapraszamy do przeczytania ciekawych informacji!

WARSZTATY DLA UCZNIÓW JĘZYKA KASZUBSKIEGO

Dzień 6 grudnia obfitował w dodatkowe zajęcia dla uczniów. Mieli oni warsztaty pierniczkowe, na których własnoręcznie tworzyli i dekorowali świąteczne przysmaki. Starsi uczniowie udali się do Skorzewa na warsztaty teatralne z Adamem Heblem i uczniami uczącymi się języka kaszubskiego w innych szkołach gminy Kościerzyna.

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

15.12.2019 r. W Kościerzynie odbył się I Przegląd Zespołów Kolędniczych „Gwiżdże Kaszubskie”. Uczniowie szkoły w Wielkim Podlesiu wystąpili w bardzo szerokim składzie przybliżając nie tylko tradycje kaszubskiego kolędowania, ale również przedstawiając kaszubskie kolędy i zachęcając do kaszubskiej gościnności. Całość dopełniała muzyka na żywo, płynąca z akordeonu p. Sławomira Tuszkowskiego, dzięki czemu zostaliśmy wyróżnieni I miejscem.

KOLĘDOWANIE W GMINIE KOŚCIERZYNA

Już od 17 grudnia kolędnicy ze szkoły w Wielkim Podlesiu odwiedzali domu ze świątecznym pozdrowieniem. Odwiedziliśmy Wielki Podleś, Juszki, Stawiska, Małe Stawiska, część miejscowości Sarnowy i Szenajdę. To był bardzo pracowity przedświąteczny tydzień! Kolędy niosły się szeroko i dzwonki słychać było w oddali, a mieszkańcy życzliwie przyjmowali kolędujących. Miło nam również, że Google oznaczył nas na swojej mapie – wszak tradycje gwiazdek z Wielkiego Podlesia mają już 9 lat! Pierwsze kolędowanie z Wielkiego Podlesia miało miejsce w 2010 roku.

ROBOTY I SPÓŁKA

17 grudnia do szkoły zawitali niezwykli goście dając wszystkim okazję do spróbowania swoich sił w konstruowaniu robotów programowanych przy użyciu komputera. Uczniowie mieli też okazję brać udział w pokazie eksperymentów chemicznych poznając m.in. triki filmowców: jak podpalić blat czy skaleczyć się na niby. Niezwykłym doświadczeniem było też przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość, czy wypróbowanie gogli zaburzających postrzeganie świata.

Aktualności

O nauce kaszubskiego w Łubianie na Uniwersytecie Gdańskim

Przedstawiciele szkoły w Łubianie mieli niezwykły zaszczyt przedstawić doświadczenia nauki języka kaszubskiego podczas Konferencji naukowo-dydaktycznej „Gôdóm i piszã pò kaszëbskù. Od szkoły podstawowej do matury”. Spotkanie odbyło się 21 września na Uniwersytecie Gdańskim.

Więcej

Nabór uzupełniający na powietrzne pompy ciepła

Przypominamy, że trwa nabór uzupełniający mieszkańców zainteresowanych montażem instalacji powietrznej pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 10.3.1. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Więcej