Aktualności

Wieści z Wielkiego Podlesia

W grudniu 2019 roku dużo działo się w szkole w Wielkim Podlesiu. Młodzież uczestniczyła w warsztatach kaszubskich, Gwiazdki kolędowały odwiedzając w domach mieszkańców, uczniowie przenieśli się w rzeczywistość wirtualną. Zapraszamy do przeczytania ciekawych informacji!

WARSZTATY DLA UCZNIÓW JĘZYKA KASZUBSKIEGO

Dzień 6 grudnia obfitował w dodatkowe zajęcia dla uczniów. Mieli oni warsztaty pierniczkowe, na których własnoręcznie tworzyli i dekorowali świąteczne przysmaki. Starsi uczniowie udali się do Skorzewa na warsztaty teatralne z Adamem Heblem i uczniami uczącymi się języka kaszubskiego w innych szkołach gminy Kościerzyna.

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

15.12.2019 r. W Kościerzynie odbył się I Przegląd Zespołów Kolędniczych „Gwiżdże Kaszubskie”. Uczniowie szkoły w Wielkim Podlesiu wystąpili w bardzo szerokim składzie przybliżając nie tylko tradycje kaszubskiego kolędowania, ale również przedstawiając kaszubskie kolędy i zachęcając do kaszubskiej gościnności. Całość dopełniała muzyka na żywo, płynąca z akordeonu p. Sławomira Tuszkowskiego, dzięki czemu zostaliśmy wyróżnieni I miejscem.

KOLĘDOWANIE W GMINIE KOŚCIERZYNA

Już od 17 grudnia kolędnicy ze szkoły w Wielkim Podlesiu odwiedzali domu ze świątecznym pozdrowieniem. Odwiedziliśmy Wielki Podleś, Juszki, Stawiska, Małe Stawiska, część miejscowości Sarnowy i Szenajdę. To był bardzo pracowity przedświąteczny tydzień! Kolędy niosły się szeroko i dzwonki słychać było w oddali, a mieszkańcy życzliwie przyjmowali kolędujących. Miło nam również, że Google oznaczył nas na swojej mapie – wszak tradycje gwiazdek z Wielkiego Podlesia mają już 9 lat! Pierwsze kolędowanie z Wielkiego Podlesia miało miejsce w 2010 roku.

ROBOTY I SPÓŁKA

17 grudnia do szkoły zawitali niezwykli goście dając wszystkim okazję do spróbowania swoich sił w konstruowaniu robotów programowanych przy użyciu komputera. Uczniowie mieli też okazję brać udział w pokazie eksperymentów chemicznych poznając m.in. triki filmowców: jak podpalić blat czy skaleczyć się na niby. Niezwykłym doświadczeniem było też przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość, czy wypróbowanie gogli zaburzających postrzeganie świata.

Aktualności

Płukanie sieci wodociągowej

Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna zawiadamia, że w dniu 12.07.2024 r. od godz. 9.00 do godz. 13.00 w miejscowościach: Grzybowo, Sycowa Huta, Rotembark, Rybaki odbędzie się płukanie sieci wodociągowej.

Więcej