Aktualności

Wieści z Wielkiego Podlesia

W grudniu 2019 roku dużo działo się w szkole w Wielkim Podlesiu. Młodzież uczestniczyła w warsztatach kaszubskich, Gwiazdki kolędowały odwiedzając w domach mieszkańców, uczniowie przenieśli się w rzeczywistość wirtualną. Zapraszamy do przeczytania ciekawych informacji!

WARSZTATY DLA UCZNIÓW JĘZYKA KASZUBSKIEGO

Dzień 6 grudnia obfitował w dodatkowe zajęcia dla uczniów. Mieli oni warsztaty pierniczkowe, na których własnoręcznie tworzyli i dekorowali świąteczne przysmaki. Starsi uczniowie udali się do Skorzewa na warsztaty teatralne z Adamem Heblem i uczniami uczącymi się języka kaszubskiego w innych szkołach gminy Kościerzyna.

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

15.12.2019 r. W Kościerzynie odbył się I Przegląd Zespołów Kolędniczych „Gwiżdże Kaszubskie”. Uczniowie szkoły w Wielkim Podlesiu wystąpili w bardzo szerokim składzie przybliżając nie tylko tradycje kaszubskiego kolędowania, ale również przedstawiając kaszubskie kolędy i zachęcając do kaszubskiej gościnności. Całość dopełniała muzyka na żywo, płynąca z akordeonu p. Sławomira Tuszkowskiego, dzięki czemu zostaliśmy wyróżnieni I miejscem.

KOLĘDOWANIE W GMINIE KOŚCIERZYNA

Już od 17 grudnia kolędnicy ze szkoły w Wielkim Podlesiu odwiedzali domu ze świątecznym pozdrowieniem. Odwiedziliśmy Wielki Podleś, Juszki, Stawiska, Małe Stawiska, część miejscowości Sarnowy i Szenajdę. To był bardzo pracowity przedświąteczny tydzień! Kolędy niosły się szeroko i dzwonki słychać było w oddali, a mieszkańcy życzliwie przyjmowali kolędujących. Miło nam również, że Google oznaczył nas na swojej mapie – wszak tradycje gwiazdek z Wielkiego Podlesia mają już 9 lat! Pierwsze kolędowanie z Wielkiego Podlesia miało miejsce w 2010 roku.

ROBOTY I SPÓŁKA

17 grudnia do szkoły zawitali niezwykli goście dając wszystkim okazję do spróbowania swoich sił w konstruowaniu robotów programowanych przy użyciu komputera. Uczniowie mieli też okazję brać udział w pokazie eksperymentów chemicznych poznając m.in. triki filmowców: jak podpalić blat czy skaleczyć się na niby. Niezwykłym doświadczeniem było też przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość, czy wypróbowanie gogli zaburzających postrzeganie świata.

Aktualności

Zarząd gminnego ZOSP spotkał się na zebraniu sprawozdawczym

18 stycznia w sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna odbyło się zebranie sprawozdawcze Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kościerzynie. Było ono okazją do dokonania analizy rocznych działań strażackich stowarzyszeń, zebrania informacji oraz sporządzenia planu dalszej działalności.

Więcej

Własna firma w Sercu Kaszub

Masz pomysł na własną firmę? Spełniasz podstawowe kryteria uczestnictwa w projekcie, tzn. jesteś osobą fizyczną, która zamieszkuje na terenie jednej z gmin wiejskich Powiatu Kościerskiego i masz ukończone 30 lat, a do tego znajdujesz się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy? Złóż dokumenty rekrutacyjne do projektu pn.: „Własna firma w Sercu Kaszub”, w ramach rozpoczętej w dniu 17.01.2022 r. procedury IV naboru rekrutacyjnego.

Więcej

Świadczenie wychowawcze 500+ od 2022 roku

Od 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500+, co oznacza że od dnia 1 stycznia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych został zobowiązany do obsługi dwóch świadczeń: świadczenia wychowawczego 500+ (500+), rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO)

Więcej

Jest umowa na przebudowę ul. Rzemieślniczej w Wielkim Klinczu

Po przeprowadzonej procedurze zmówienia publicznego wyłoniona została firma drogowa z powiatu kościerskiego, spełniająca kryteria oraz proponująca najniższą cenę na wykonanie nawierzchni asfaltowej na ulicy Rzemieślniczej w Wielki Klinczu. Projekt zakłada budowę 1,65 km asfaltowej jezdni o szerokości 5 metrów oraz poboczy.

Więcej