Aktualności

Wizyta delegacji z partnerskiego Radkowa

O partnerstwo trzeba dbać! Zdając sobie z tego sprawę z wielką przyjemnością gościliśmy w Gminie Kościerzyna naszych przyjaciół z partnerskiego Radkowa. W miniony weekend odwiedziła nas delegacja składająca się z przedstawicieli sołectw oraz radnych, na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Aleksandrem Mielniczukiem.

Przypomnijmy, że Gmina Kościerzyna i znajdująca się w powiecie kłodzkim Gmina Radków podpisały umowę partnerską 31 maja 2019 roku. Nawiązanie trwałego partnerstwa ma służyć dobru obu gmin, ich rozwojowi i integracji.

Podczas krótkiego pobytu nasi goście w towarzystwie wójta Grzegorza Piechowskiego oraz dyrektora Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki Grzegorza Daszkowskiego odwiedzili Skorzewo, Łubianę, Wielki i Nowy Klincz, Loryniec oraz Wdzydze. Cennym doświadczeniem było spotkanie z zespołem Kaszubskie Nuty z Nowego Klincza, który przedstawił próbkę kaszubskiego folkloru. Nasi partnerzy z Radkowa byli nie tylko widzami, ale również zostali porwani do tańca!

Delegacja zawitała w zmodernizowanej sali wiejskiej w Wielkim Klinczu, gdzie radni i sołtysi spotkali się z przedstawicielkami KGW „Sąsiadki Aparatki”, odwiedzili też salę wiejską w Loryńcu. Nie zabrakło wizyty w miejscu, które rozsławia Kaszuby i Gminę Kościerzyna na cały świat – mowa o Zakładzie Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie. Okazją do poznania naszego dziedzictwa kulturowego było zwiedzanie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Goście odwiedzili także wdzydzkie Centrum Usług Turystycznych.

Był to bardzo intensywny weekend, który dzięki wymianie doświadczeń z pewnością zaowocuje pogłębieniem współpracy naszych samorządów. W trakcie spotkań omawiano propozycje kolejnych wspólnych przedsięwzięć, związanych ze współpracą głównie w dziedzinie kultury, turystyki i oświaty.

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej