Publiczne Przedszkole w Skorzewie w ramach unijnego programu Erasmus Plus, Akcja K1- Mobilność Szkolnej Kadry w okresie od listopada 2020 r. do listopada 2022 r. realizuje projekt pt. ,,Wykwalifikowany nauczyciel gwarancją sukcesu edukacyjnego swoich wychowanków”. Jednym z głównych założeń tego projektu jest doskonalenie umiejętności językowych, poznawanie nowych narzędzi i metod nauczania, zwiększenie kompetencji oraz mobilności zawodowej pracowników, a także nadanie naszej placówce europejskiego wymiaru.
Udział w projekcie przyniósł wiele długofalowych korzyści w kontekście rozwoju nauczycieli i optymalizowania efektów nauczania. Wśród pozytywnych skutków tego przedsięwzięcia niewątpliwie jednym z ważniejszych jest wzrost kompetencji kadry nauczycielskiej w zakresie nauczania języka angielskiego i stosowania nowatorskich metod i technik nauczania. Poprzez wprowadzenie tychże metod do naszego warsztatu pracy, realizujemy założenia podstawy programowej jednocześnie umożliwiając dzieciom osłuchanie się z językiem angielskim. Doświadczenia zdobyte podczas kursów zostały przez nas wykorzystane do stworzenia ciekawej oferty edukacyjnej przedszkola i szkoły.
Promowanie pozytywnych rezultatów projektu wśród wychowanków przedszkola i uczniów szkoły odbywało i będzie odbywać się poprzez organizowanie w naszej placówce różnych przedsięwzięć np. międzynarodowego ,,Dnia Języków Obcych”, ,,Dnia Erasmusa”, ,,Columbus Day”, ,,Świętowania urodzin Elmo z Ulicy Sezamkowej z elementami w języku angielskim”, przeglądu piosenki anglojęzycznej, konkursów plastycznych oraz branie udziału w projektach z wykorzystaniem platformy eTwinning. Zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców została stworzona tablica informacyjna relacjonująca działania zrealizowane w trakcie mobilności zagranicznych. Stworzyliśmy także prezentację multimedialną, z którą zapoznano nauczycieli, a w której przedstawiliśmy nowopoznane metody nauczania. Przeprowadziliśmy także zajęcia otwarte dla nauczycieli przedszkola i klas 1-3, podczas których zorganizowaliśmy obchody ,,Dnia Maltańskiego” połączonego z ,,Dniem na Teneryfie”.
Udział w mobilności przyczynił się do rozpowszechnienia Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w naszej placówce. W naszej opinii dzięki powyższym działaniom wyzwalamy wszechstronną aktywność dzieci, a poprzez wykorzystanie multimediów pobudzamy ich zainteresowanie nowymi zagadnieniami, wspieramy ich twórczą postawę oraz rozwijamy zainteresowania techniczne.
Fakt, iż jesteśmy pierwszą placówką w naszej gminie biorącą udział w projekcie mobilności zagranicznej kadry edukacyjnej, powoduje, że możemy nazwać się pionierami tego rodzaju działań na terenie gminy. Swoją postawą chcemy zachęcić inne szkoły do podejmowania wysiłku i odwagi w sięganiu po środki unijne.
Nadesłane: Szkoła w Skorzewie