Aktualności

Wsparcie dla osób z depresją

Depresja jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie popełniają samobójstwo. Osoby z depresją często odczuwają nieustanne uczucie smutku, beznadziejności i bezradności, które mogą skłonić ich do podjęcia drastycznych decyzji.

 Jednakże mogą zakładać tzw. maski, które często powodują,  że usypia się nasza czujność i uważność na drugiego człowieka.

Maski depresji to zachowania i sytuacje, w których osoba z depresją stara się ukryć swoje emocje i symptomy depresyjne, aby inni nie zauważyli, że cierpi na tę chorobę.

Oto kilka przykładów takich masek:

1. Uśmiechanie się i zachowywanie się wesoło, chociaż wewnątrz czuje się przygnębienie i smutek;

2. Izolowanie się od innych ludzi, unikanie spotkań społecznych, aby uniknąć pytań o swoje samopoczucie;

3. Używanie substancji odurzających, alkoholu lub leków w celu złagodzenia objawów depresji i ukrycia swojego stanu;

4. Pracoholizm lub poświęcanie większej ilości czasu na pracę, aby uniknąć myślenia o swoim stanie emocjonalnym i ukryć swoje symptomy przed innymi;

5. Współczucie i empatia wobec innych, w celu uniknięcia skupienia uwagi na swoim stanie emocjonalnym i ukrycia własnej depresji;

6. Ukrywanie swoich emocji, unikanie rozmów o swoim samopoczuciu i unikanie wyrażania swoich uczuć;

7. Maskowanie swojego stanu poprzez wyrażanie nieuzasadnionej euforii lub nadmiernego entuzjazmu, w celu ukrycia swojego przygnębienia.

Warto jednak pamiętać, że ukrywanie objawów depresji zwykle nie prowadzi do ich zmniejszenia ani nie przyczynia się do poprawy samopoczucia, a jedynie utrudnia poszukiwanie pomocy i leczenie choroby. Ważne jest, aby osoby z depresją szukały wsparcia, pomocy i leczenia, aby przekonać się, że nie muszą nosić maski i że istnieją sposoby na poprawę ich samopoczucia.

Jeżeli chcesz uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia takich osób lub sam szukasz pomocy skontaktuj się z nami osobiście (ul. Strzelecka 9, w godzinach pracy Ośrodka do pracownika socjalnego z danego rejonu) lub mailowo na adres: przyjaciel@koscierzyna.pl

Aktualności

Nagrody dla sportowców

24 maja wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za osiągnięte wyniki sportowe i podnoszenie kultury fizycznej w gminie Kościerzyna za rok 2022.

Więcej