Aktualności

Wsparcie psychologiczne służb i mieszkańców w epidemii koronawirusa

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie w zawiązku z narastającym zapotrzebowaniem na konsultacje psychotraumatologiczne, psychoterapeutyczne informuje o możliwości skorzystania z kompleksowego wsparcia  w zakresie pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej oraz prawnej w związku z przeciwdziałaniem zagrożeniami związanymi z COVID-19.

Stowarzyszenie Pomorskie Centrum Terapeutyczno Prawne INTERIOS oferuje wsparcie skierowane szczególnie do osób niepracujących  zawodowo, przebywających w domu z różnych przyczyn zdrowotnych.

Swoją ofertę pomocy dla personelu medycznego w postaci bezpłatnych superwizji, zaoferowały wysokiej klasy specjaliści: psychoanalityk szkoleniowy PTP, superwizor oraz dr Anna Posiewnik, lekarz psychiatra, psychoterapeuta psychoanalityczny, superwizor TPP.

W załączeniu:
Dyżury telefoniczne specjalistów-pobierz

PCPR w Kościerzynie

Źródło: http://www.powiatkoscierski.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego poleca najlepsze strategie na czas epidemii koronawirusa. Mózg można oszukać i przestać się bać.

Strach i lęk podczas zagrożenia to uczucia naturalne, rodzące się w ludzkich głowach, a dokładniej – w ciele migdałowatym mózgu. Pobudzają mózgowe podwzgórze, generując sytuacje stresowe, przez co zaczynamy się denerwować i odczuwać napięcie. Na szczęście nauka zna proste strategie na to, by nieco oszukać mózg i przerwać łańcuch nerwowych wydarzeń w naszej głowie.

Strach ma wielkie oczy. Nie zawsze racjonalne

W dobie pandemii ludzi ogrania lęk w różnych, do tej pory całkiem zwyczajnych sytuacjach. Podczas podróży transportem publicznym, w sklepie, na klatce schodowej, a nawet we własnym domu podczas oglądania wiadomości czy przeglądania Internetu. – Lęk powstaje jako skojarzenie czegoś, co realnie nam zagrażało, z okolicznościami, w których to zagrożenie wystąpiło – mówi Wojciech Glac, adiunkt Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, popularyzator nauki.

Jak sobie pomóc?

– Jeśli usłyszymy o tym, że ktoś zaraził się od innej osoby na ulicy lub w sklepie, nasz mózg zacznie kojarzyć te sytuacje z zagrożeniem. Nagle sklep zacznie jawić się, jako miejsce, które jest niebezpieczne. Lęk może zaburzać racjonalną ocenę rzeczywistości i napływających do nas informacji. Raptem wszystko może stać się dla nas śmiertelnym zagrożeniem – tłumaczy Wojciech Glac.

Mózg tworzy reakcje lękowe dla ochrony przed potencjalnym zagrożeniem. Długotrwały lęk to również długotrwały stres. A utrzymujący się chronicznie podwyższony poziom stresu to prosta droga do depresji czy zaburzeń lękowych. – Oczywiście ich intensywność uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka – podkreśla Wojciech Glac. – Ale jeśli na czas nie opanujemy naszego lęku oraz stresu, ich negatywne skutki mogą nie ustąpić wraz z powrotem naszej rzeczywistość do normalności. Na szczęście są proste metody na to, by poradzić sobie w tej sytuacji i skierować mózg na inne, bezpieczniejsze dla nas tory – dodaje Glac.

Mniej informacji = więcej spokoju

Świadomi jesteśmy tego, na co zawracamy uwagę i tego, jakie informacje z otoczenia otrzymuje nasz mózg. Dlatego jedną z metod radzenia sobie w sytuacji potencjalnego zagrożenia jest dawkowanie napływających do nas wiadomości. – Kiedy cały czas śledzimy informacje z mediów, naturalne jest to, że skupiamy się na negatywnych informacjach i tym samym pogłębiamy swój lęk – mówi Wojciech Glac. – Śledzenie tych wiadomości jest bez sensu dla naszego samopoczucia. Oglądanie wizerunku wirusa, opancerzonych wozów na włoskich ulicach, trumien i pustych ulic w centrach miast to potęgowanie lęku, stresu i strachu. Zapytajmy siebie samych: czy te wszystkie informacje są nam do czegoś przydatne? Czy coś pod ich wpływem robimy? Nie bardzo. Tylko się nimi katujemy. A więc, aby nie dopuścić do tego, by emocje negatywne całkowicie zdominowały nasz umysł, trzeba zapewnić sobie pozytywne doznania. Zmienić te obrazy w przyjemne, by stłumić lęk – tłumaczy Glac. Innymi słowy: mózgowi należy dostarczyć obrazów kojarzących się z czymś przyjemnym, by skupił się na przeżywaniu dobrych emocji. Szukać informacji dobrych, np. tego, że na 100 osób zakażonych koronawirusem 96 wychodzi z choroby bez szwanku. Warto też sięgnąć po książkę, film i dobrze spędzić czas w gronie domowników.

– Ludzie mają taki naturalnych odruch, że kiedy dziecko jest chore, odwracają jego uwagę, np. dając mu cukierka – opowiada Glac. – Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to ma podłoże biologiczne. Po prostu coś negatywnego przykrywamy pozytywnym. Zmieniamy optykę mózgu, by ten skupił się na czymś innym – wyjaśnia Glac.

Odzyskaj kontrolę

Gdy dostarczamy sobie przyjemnych doznań i informacji, odzyskujemy równowagę, która wpływa na działanie różnych systemów pozwalających kontrolować zachowanie i emocje. – W miłej dla człowieka sytuacji mózg zaczyna wytwarzać serotoninę – opowiada Wojciech Glac. – Nie bez powodu nazywana jest hormonem szczęścia. Prawidłowy poziom serotoniny sprawi, że poczujemy optymizm i kontrolę nad sytuacją, co pozwoli nam skupić się na pozytywnych stronach życia – tłumaczy Glac.

Mózg potrzebuje rozwiązań dla prawidłowego i „bez lękowego” funkcjonowania. Kiedy mamy poczucie kontroli, nasz umysł odpoczywa, a my czujemy się komfortowo. – Dla poprawy samopoczucia warto się zabezpieczyć. Można kupić i nosić maseczki, nawet jeśli pozytywny efekt będzie tylko efektem placebo. I oczywiście trzeba zostać w domu. Tu jesteśmy bezpieczni – wyjaśnia Wojciech Glac. – Takie zabezpieczania da naszego mózgu są komunikatem, że mamy kontrolę, panujemy nad sytuacją, że problem został rozwiązany. Nie możemy nic więcej zrobić, ale to, co robimy, zostając w domu, jest też działaniem i rozwiązanie to zdecydowanie obniża poziom lęku – opowiada Glac.

Takie proste działania pozwalają spełnić jedną z najważniejszych potrzeb człowieka – poczucie bezpieczeństwa, które hamuje powstawanie negatywnych emocji. Mózg ludzki działa w taki sposób, że będzie starał się odzyskać poczucie bezpieczeństwa tak długo, aż poczuje się niezagrożony. Dlatego też nie warto bez końca śledzić negatywnych informacji, bo nigdy nie poczujemy się dość bezpiecznie. Należy słuchać autorytetów i zawierzyć informacjom ze sprawdzonych źródeł. Włączyć racjonalność.

Pomogą bliscy

Źródłem poczucia bezpieczeństwa dla człowieka są osoby bliskie. – To one są naturalnym lekarstwem na lęk – mówi Wojciech Glac. – Jesteśmy dla siebie wsparciem, potwierdzeniem tego, że nie jesteśmy sami i w trudnych sytuacjach możemy na kogoś liczyć. Warto w swoim otoczeniu poszukać kogoś silnego, racjonalnego, by przejął stery i stał się oparciem dla innych – dodaje Glac. I razem przetrwać w zdrowiu czas zagrożenia.

Źródło: https://pomorskie.eu/

Aktualności

Zarząd gminnego ZOSP spotkał się na zebraniu sprawozdawczym

18 stycznia w sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna odbyło się zebranie sprawozdawcze Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kościerzynie. Było ono okazją do dokonania analizy rocznych działań strażackich stowarzyszeń, zebrania informacji oraz sporządzenia planu dalszej działalności.

Więcej

Własna firma w Sercu Kaszub

Masz pomysł na własną firmę? Spełniasz podstawowe kryteria uczestnictwa w projekcie, tzn. jesteś osobą fizyczną, która zamieszkuje na terenie jednej z gmin wiejskich Powiatu Kościerskiego i masz ukończone 30 lat, a do tego znajdujesz się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy? Złóż dokumenty rekrutacyjne do projektu pn.: „Własna firma w Sercu Kaszub”, w ramach rozpoczętej w dniu 17.01.2022 r. procedury IV naboru rekrutacyjnego.

Więcej

Świadczenie wychowawcze 500+ od 2022 roku

Od 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500+, co oznacza że od dnia 1 stycznia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych został zobowiązany do obsługi dwóch świadczeń: świadczenia wychowawczego 500+ (500+), rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO)

Więcej

Jest umowa na przebudowę ul. Rzemieślniczej w Wielkim Klinczu

Po przeprowadzonej procedurze zmówienia publicznego wyłoniona została firma drogowa z powiatu kościerskiego, spełniająca kryteria oraz proponująca najniższą cenę na wykonanie nawierzchni asfaltowej na ulicy Rzemieślniczej w Wielki Klinczu. Projekt zakłada budowę 1,65 km asfaltowej jezdni o szerokości 5 metrów oraz poboczy.

Więcej