Aktualności

Wspólny wyjazd kaszubski uczniów z Łubiany, Skorzewa i Wielkiego Podlesia

                Szkoły w Łubianie, Skorzewie i Wielkim Podlesiu zorganizowały wspólny wyjazd dla uczniów z klasy VII i VIII, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego. Grupa 35 uczniów wybrała się wspólnie w poniedziałek 4 października na wyjazd naukowy do Wejherowa i Piaśnicy. Uczestnicy mieli za zadanie podczas całego dnia przygotować w parach lapbook, czyli teczkę z najważniejszymi informacjami z wyjazdu, które zostaną zapisane w ciekawej i czytelnej formie.

Podczas podróży uczestnicy przygotowywali graficzne części lapbook’a, a uzupełniali je w kolejnych miejscach kreatywnych zajęć. Pierwszym przystankiem była Piaśnica, nazywana Golgotą Pomorza, gdzie hitlerowcy w latach 1939-1940 zamordowali około 12 tysięcy ludzi, w tym kwiat inteligencji pomorskiej. Kolejnym punktem było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w którym uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Gryfy w tradycji Pomorza”, brali udział w warsztatach litografii, podczas których wykonywali autorskie gryfy oraz zwiedzali muzeum i sąsiadującą z nim Książnicę profesora Gerarda Labudy. Po krótkiej przerwie na rynku miasta, uczniowie zwiedzili Wejherowo oraz Kalwarię Wejherowską. Wszystkie informacje uczestnicy zapisywali w swoich lapbook’ach. W drodze powrotnej uczestnicy wzajemnie oceniali swoje prace na specjalnie przygotowanej Karcie Oceny. Wyjazd był doskonałą i praktyczną lekcją historii Kaszub i Pomorza oraz świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Wyjazd odbył się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego. Opiekunami wyjazdu były nauczycielki języka kaszubskiego: Anna Cupa, Iwona Makurat i Iwona Kwidzińska.

Aktualności

Jubileusz 50 lat małżeństwa

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Przyznaje go Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 7 grudnia w imieniu Prezydenta RP Wójt Grzegorz Piechowski wręczył medale parom zamieszkującym Gminę Kościerzyna.

Więcej

Mikołajki w szkole w Niedamowie

6 grudnia cała społeczność szkoły w Niedamowie przyszła ubrana na czerwono. W radosnych nastrojach i z uśmiechem na twarzy uczniowie i nauczyciele przywitali dobrego ducha szkoły – Panią Sołtys Niedamowa. Każde grzeczne dziecko otrzymało słodki upominek od Pani Danuty Szczepańskiej. 

Więcej