Aktualności

Wspólny wyjazd kaszubski uczniów z Łubiany, Skorzewa i Wielkiego Podlesia

                Szkoły w Łubianie, Skorzewie i Wielkim Podlesiu zorganizowały wspólny wyjazd dla uczniów z klasy VII i VIII, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego. Grupa 35 uczniów wybrała się wspólnie w poniedziałek 4 października na wyjazd naukowy do Wejherowa i Piaśnicy. Uczestnicy mieli za zadanie podczas całego dnia przygotować w parach lapbook, czyli teczkę z najważniejszymi informacjami z wyjazdu, które zostaną zapisane w ciekawej i czytelnej formie.

Podczas podróży uczestnicy przygotowywali graficzne części lapbook’a, a uzupełniali je w kolejnych miejscach kreatywnych zajęć. Pierwszym przystankiem była Piaśnica, nazywana Golgotą Pomorza, gdzie hitlerowcy w latach 1939-1940 zamordowali około 12 tysięcy ludzi, w tym kwiat inteligencji pomorskiej. Kolejnym punktem było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w którym uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Gryfy w tradycji Pomorza”, brali udział w warsztatach litografii, podczas których wykonywali autorskie gryfy oraz zwiedzali muzeum i sąsiadującą z nim Książnicę profesora Gerarda Labudy. Po krótkiej przerwie na rynku miasta, uczniowie zwiedzili Wejherowo oraz Kalwarię Wejherowską. Wszystkie informacje uczestnicy zapisywali w swoich lapbook’ach. W drodze powrotnej uczestnicy wzajemnie oceniali swoje prace na specjalnie przygotowanej Karcie Oceny. Wyjazd był doskonałą i praktyczną lekcją historii Kaszub i Pomorza oraz świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Wyjazd odbył się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego. Opiekunami wyjazdu były nauczycielki języka kaszubskiego: Anna Cupa, Iwona Makurat i Iwona Kwidzińska.

Aktualności

Bądź bezpieczny nad wodą

Pogoda sprzyja aktywnościom wodnym, więc przypominamy o zachowaniu bezpieczeństwa nad kaszubskimi jeziorami. Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem „Bezpieczny urlop” opublikowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Więcej

5 nowych placów zabaw w gminie Kościerzyna

Na początek wakacji mamy dobrą wiadomość dla najmłodszych: w ubiegłym tygodniu dokonano odbioru pięciu nowych placów zabaw. Wzbogaciły one ofertę dla dzieci w: Wielkim Podlesiu, Wąglikowicach, Kornem, Nowym Klinczu i Kaliskach Kościerskich.

Więcej