Aktualności

Wspólny wyjazd kaszubski uczniów z Łubiany, Skorzewa i Wielkiego Podlesia

                Szkoły w Łubianie, Skorzewie i Wielkim Podlesiu zorganizowały wspólny wyjazd dla uczniów z klasy VII i VIII, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego. Grupa 35 uczniów wybrała się wspólnie w poniedziałek 4 października na wyjazd naukowy do Wejherowa i Piaśnicy. Uczestnicy mieli za zadanie podczas całego dnia przygotować w parach lapbook, czyli teczkę z najważniejszymi informacjami z wyjazdu, które zostaną zapisane w ciekawej i czytelnej formie.

Podczas podróży uczestnicy przygotowywali graficzne części lapbook’a, a uzupełniali je w kolejnych miejscach kreatywnych zajęć. Pierwszym przystankiem była Piaśnica, nazywana Golgotą Pomorza, gdzie hitlerowcy w latach 1939-1940 zamordowali około 12 tysięcy ludzi, w tym kwiat inteligencji pomorskiej. Kolejnym punktem było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w którym uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Gryfy w tradycji Pomorza”, brali udział w warsztatach litografii, podczas których wykonywali autorskie gryfy oraz zwiedzali muzeum i sąsiadującą z nim Książnicę profesora Gerarda Labudy. Po krótkiej przerwie na rynku miasta, uczniowie zwiedzili Wejherowo oraz Kalwarię Wejherowską. Wszystkie informacje uczestnicy zapisywali w swoich lapbook’ach. W drodze powrotnej uczestnicy wzajemnie oceniali swoje prace na specjalnie przygotowanej Karcie Oceny. Wyjazd był doskonałą i praktyczną lekcją historii Kaszub i Pomorza oraz świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Wyjazd odbył się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego. Opiekunami wyjazdu były nauczycielki języka kaszubskiego: Anna Cupa, Iwona Makurat i Iwona Kwidzińska.

Aktualności

Nabór uzupełniający na powietrzne pompy ciepła

Przypominamy, że trwa nabór uzupełniający mieszkańców zainteresowanych montażem instalacji powietrznej pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 10.3.1. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Więcej

Dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W Gminie Kościerzyna, tak jak w całej Polsce, trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy spełnili swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w spisie. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że nie spisali się nieliczni – obowiązku dopełniło 99% mieszkańców naszej gminy.

Więcej

Konferencja Metodyczna Skorzewo 2021

Dnia 26 września 2021 roku w Centrum Sportu i Rekreacji w Skorzewie odbyła się konferencja metodyczna dla trenerów piłki nożnej. Konferencja zorganizowana została przez Zakład Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna oraz firmę EmSport. Patronat na wydarzeniem objął Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Więcej