Aktualności

Wycieczka krajoznawcza mieszkańców sołectwa Czarliny do Słupska i Ustki

W dniu 10 września 2023 roku z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Czarlina zorganizowano dla mieszkańców sołectwa wycieczkę integracyjną do Słupska i Ustki, w której uczestniczyło 48 osób.

Pierwszym etapem całodniowej wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Słupska. Na przełomie XIX i XX wieku miasto zyskało nazwę Paryża Północy ze względu na swą architekturę. W trakcie zwiedzania jednego z najpiękniejszych neogotyckich Ratuszy w Polsce o  imponującej wielkości usytuowanego w centrum miasta poznaliśmy  jego historię od momentu powstania do czasów obecnych. W znajdujących się wnętrzach  Ratuszu  podziw wzbudzały malowidła ścienne ukazujące historię miasta oraz zachowane witraże, a przede wszystkim architektura tego obiektu. Z tarasu wieży Ratusza można było zobaczyć przepiękną  panoramę miasta. Po wyjściu z Ratusza rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta, a w szczególności  zabytkowe kościoły, Zamek Książąt  Pomorskich, młyn wodny, bramy i spichlerze oraz wielu innych zabytków. W trakcie prawie czterogodzinnego  zwiedzania  otrzymaliśmy duży zasób wiadomości o dziejach  miasta jego  architekturze oraz legend, które był zasługą przewodnika pana Przemka. Zakończeniem pobytu w Słupsku było wspólne  pamiątkowe  zdjęcie.

Dopełnieniem niedzielnego wypadu był wyjazd do oddalonej o 18 km na północ Ustki, która ze względu na swoje położenie oferuje inne atrakcje turystyczne. Ustka to znane uzdrowisko ze słynnymi w Polsce ośrodkami  leczniczymi, miasto przedzielone rzeką Słupią na dwie części –  wschodnią turystyczną oraz zachodnią inwestycyjną. W trakcie pobytu w nadmorskim kurorcie zwiedzanie zaplanowano indywidualnie, w trakcie którego skorzystaliśmy ze wspólnych spacerów promenadą tuż przy plaży, kąpieli w morzu oraz odwiedzenia ulic miasta i obiektów militarnych. Kilkugodzinny pobyt w  malowniczej Ustce o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych i zdrowotnych  zakończył niedzielny wyjazd. 

Dopisująca tego dnia pogoda, dobre humory uczestników oraz wspólne rozmowy sprzyjały integracji i aktywności wśród otaczającej przyrody.

Sołtys Czarliny J. Landowski

Aktualności

Ogłoszenie o naborze partnerów

Wójt Gminy Kościerzyna wraz z Burmistrzem Miasta Kościerzyna ogłaszają otwarty nabór partnerów do udziału w pracach nad tworzeniem i opiniowaniem Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny (ZIT MOF).

Więcej

Aktywny rodzic

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje, iż w dniu 12 czerwca 2024 roku ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic” została ogłoszona w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2024, poz. 858). W związku  z tym od 1 października 2024 roku rusza program, który ma na celu wspieranie rodziców w łączeniu aktywności zawodowej z wychowywaniem dzieci.

Więcej