Aktualności

Wycieczka krajoznawcza mieszkańców sołectwa Czarliny na Dolne Powiśle

W dniu 11 września 2021 roku z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Czarlina po rocznej przerwie zorganizowano dla mieszkańców sołectwa  wycieczkę integracyjną do Kwidzyna i Grudziądza, w której uczestniczyło 37 osób.

Pierwszym etapem całodniowej wycieczki było zwiedzanie zespołu zamkowo-katedralnego w Kwidzynie. W trakcie zwiedzania muzeum zamku poznaliśmy kilkuset letnią historię miasta i związanych z nim budowli architektonicznych. Poza historycznymi przeznaczeniami pomieszczeń i ich wykorzystaniem w przeszłości, atrakcję stanowiły ekspozycje na wystawach  stałych. W części piwnicznej służącej w średniowieczu jako magazyny żywnościowe w przestronnych pomieszczeniach mieliśmy okazję podziwiać  ekspozycje wyrobów ze szkła, archeologiczną oraz narzędzi tortur. W gdanisku – najdłuższym w Europie (54 m) – znalazła swoje miejsce wystawa  bogato prezentująca sztukę i kulturę materialną Dolnego Powiśla (przedmioty codziennego użytku i rzeźba). Zakończeniem zwiedzania zamku była nowatorska wystawa ukazująca bogactwo przyrody Polski Północnej od środowiska wodnego do lasów i pól, która zajmowała całą kondygnacje i stanowiła doskonałą lekcję o otaczającym nas świecie roślin i zwierząt.

Następnie udaliśmy się do Katedry połączonej z zamkiem stanowiącej zespół warowny związany z kapitułą pomezańską, a w  niej krypta wielkich mistrzów, kaplica błogosławionej Doroty oraz wnętrza  Katedry z bogatą polichromią na ścianach, dzieła mistrzów  malarstwa oraz  eksponaty z różnych okresów  jej istnienia. Przekazane  wiadomości  o Kwidzynie i jego zabytkach były zasługą wspaniałych przewodników muzeum  i katedry. Opowieści były ciekawe i zostały zaprezentowane w sposób i zrozumiały dla każdego.

Na drugą część wycieczki autokarem udaliśmy do oddalonego o ponad 30 km Grudziądza. Po przybyciu na miejsce przewodnik na wstępie zaprezentowała historię miasta, następnie spacer z historią w tle  rozpoczął się od jedynej zachowanej bramy miejskiej – Bramy Wodnej, dalej biegnie wzdłuż nurtu Wisły tuż obok  malowniczego  zespołu spichrzy  z charakterystycznymi  dla miasta  ich czerwonymi murami. Z wieży Klimek na wzgórzu zamkowym podziwiać można było przepiękną panoramę miasta z  jego okolic. Zwiedzając miasto w kierunku centrum  poznaliśmy bogatą architekturę budowli powstających na przestrzeni wieków jego istnienia, między innymi  kościoły, Kolegium Jezuickie, kamienice z estetycznymi odrestaurowanymi fasadami. Zakończeniem spaceru po Grudziądzu był  Rynek z usytuowanym w jego centrum pomnikiem  Żołnierza Polskiego.  Po kilkugodzinnym spacerze był  czas na regenerację sił i dalsze indywidualne  spacery po krętych uliczkach Grudziądza. Zakończeniem całodniowej wycieczki było wspólne zdjęcie uczestników na tle zespołu  spichrzowego

Główny cele organizacyjny wycieczki  został spełniony w całości  tj.  wspólna integracja uczestników, czas na rozmowy, wspomnienia oraz wytchnienie od monotonii dnia codziennego. Korzystając z fachowej wiedzy przewodników w trakcie spacerów w przeszłość  mieliśmy okazję  poznania historii, kultury i sztuki miast związanych w przeszłości blisko z naszym regionem. Pomimo niesprzyjających prognoz, pogoda dopisała przez cały dzień.

Nadesłane: Sołtys Czarliny Józef Landowski

Na zdjęciach: wycieczka mieszkańców Czarliny

Aktualności

Nabór uzupełniający na powietrzne pompy ciepła

Przypominamy, że trwa nabór uzupełniający mieszkańców zainteresowanych montażem instalacji powietrznej pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 10.3.1. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Więcej

Dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W Gminie Kościerzyna, tak jak w całej Polsce, trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy spełnili swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w spisie. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że nie spisali się nieliczni – obowiązku dopełniło 99% mieszkańców naszej gminy.

Więcej

Konferencja Metodyczna Skorzewo 2021

Dnia 26 września 2021 roku w Centrum Sportu i Rekreacji w Skorzewie odbyła się konferencja metodyczna dla trenerów piłki nożnej. Konferencja zorganizowana została przez Zakład Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna oraz firmę EmSport. Patronat na wydarzeniem objął Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Więcej