Aktualności

Wycieczka krajoznawcza mieszkańców sołectwa Czarliny na Dolne Powiśle

W dniu 11 września 2021 roku z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Czarlina po rocznej przerwie zorganizowano dla mieszkańców sołectwa  wycieczkę integracyjną do Kwidzyna i Grudziądza, w której uczestniczyło 37 osób.

Pierwszym etapem całodniowej wycieczki było zwiedzanie zespołu zamkowo-katedralnego w Kwidzynie. W trakcie zwiedzania muzeum zamku poznaliśmy kilkuset letnią historię miasta i związanych z nim budowli architektonicznych. Poza historycznymi przeznaczeniami pomieszczeń i ich wykorzystaniem w przeszłości, atrakcję stanowiły ekspozycje na wystawach  stałych. W części piwnicznej służącej w średniowieczu jako magazyny żywnościowe w przestronnych pomieszczeniach mieliśmy okazję podziwiać  ekspozycje wyrobów ze szkła, archeologiczną oraz narzędzi tortur. W gdanisku – najdłuższym w Europie (54 m) – znalazła swoje miejsce wystawa  bogato prezentująca sztukę i kulturę materialną Dolnego Powiśla (przedmioty codziennego użytku i rzeźba). Zakończeniem zwiedzania zamku była nowatorska wystawa ukazująca bogactwo przyrody Polski Północnej od środowiska wodnego do lasów i pól, która zajmowała całą kondygnacje i stanowiła doskonałą lekcję o otaczającym nas świecie roślin i zwierząt.

Następnie udaliśmy się do Katedry połączonej z zamkiem stanowiącej zespół warowny związany z kapitułą pomezańską, a w  niej krypta wielkich mistrzów, kaplica błogosławionej Doroty oraz wnętrza  Katedry z bogatą polichromią na ścianach, dzieła mistrzów  malarstwa oraz  eksponaty z różnych okresów  jej istnienia. Przekazane  wiadomości  o Kwidzynie i jego zabytkach były zasługą wspaniałych przewodników muzeum  i katedry. Opowieści były ciekawe i zostały zaprezentowane w sposób i zrozumiały dla każdego.

Na drugą część wycieczki autokarem udaliśmy do oddalonego o ponad 30 km Grudziądza. Po przybyciu na miejsce przewodnik na wstępie zaprezentowała historię miasta, następnie spacer z historią w tle  rozpoczął się od jedynej zachowanej bramy miejskiej – Bramy Wodnej, dalej biegnie wzdłuż nurtu Wisły tuż obok  malowniczego  zespołu spichrzy  z charakterystycznymi  dla miasta  ich czerwonymi murami. Z wieży Klimek na wzgórzu zamkowym podziwiać można było przepiękną panoramę miasta z  jego okolic. Zwiedzając miasto w kierunku centrum  poznaliśmy bogatą architekturę budowli powstających na przestrzeni wieków jego istnienia, między innymi  kościoły, Kolegium Jezuickie, kamienice z estetycznymi odrestaurowanymi fasadami. Zakończeniem spaceru po Grudziądzu był  Rynek z usytuowanym w jego centrum pomnikiem  Żołnierza Polskiego.  Po kilkugodzinnym spacerze był  czas na regenerację sił i dalsze indywidualne  spacery po krętych uliczkach Grudziądza. Zakończeniem całodniowej wycieczki było wspólne zdjęcie uczestników na tle zespołu  spichrzowego

Główny cele organizacyjny wycieczki  został spełniony w całości  tj.  wspólna integracja uczestników, czas na rozmowy, wspomnienia oraz wytchnienie od monotonii dnia codziennego. Korzystając z fachowej wiedzy przewodników w trakcie spacerów w przeszłość  mieliśmy okazję  poznania historii, kultury i sztuki miast związanych w przeszłości blisko z naszym regionem. Pomimo niesprzyjających prognoz, pogoda dopisała przez cały dzień.

Nadesłane: Sołtys Czarliny Józef Landowski

Na zdjęciach: wycieczka mieszkańców Czarliny

Aktualności

Wręczenie stypendiów edukacyjnych

Informujemy, że wręczenie Stypendiów Edukacyjnych Gminy Kościerzyna – Edycja 2022 odbędzie się w środę – 30 listopada br. na sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna w Kościerzynie, ul. Strzelecka 9.

Więcej

Kaszubskie warsztaty w Skorzewie

Zakończyły się warsztaty w ramach projektu ,,Wspólnie i wesoło wśród kaszubskich barw” przygotowanego przez Stowarzyszenie „Aktywni Kaszubi”- Skorzewo, a finansowanego przez Gminę Kościerzyna.

Więcej

Zgłoś swój projekt do Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyna

Gmina Kościerzyna i Miasto Kościerzyna ogłaszają nabór przedsięwzięć o kluczowym znaczeniu dla rozwoju miasta i gminy. Celem tego działania jest identyfikacja potrzeb oraz pomysłów prorozwojowych, które mogą być uwzględnione w „Strategii terytorialnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny”. Dokument ten jest niezbędny do realizacji tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) przy pomocy funduszy Unii Europejskiej w najbliższej perspektywie finansowej 2021-2027.

Więcej