Aktualności

Wycieczka krajoznawcza mieszkańców sołectwa Czarliny na Dolne Powiśle

W dniu 11 września 2021 roku z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Czarlina po rocznej przerwie zorganizowano dla mieszkańców sołectwa  wycieczkę integracyjną do Kwidzyna i Grudziądza, w której uczestniczyło 37 osób.

Pierwszym etapem całodniowej wycieczki było zwiedzanie zespołu zamkowo-katedralnego w Kwidzynie. W trakcie zwiedzania muzeum zamku poznaliśmy kilkuset letnią historię miasta i związanych z nim budowli architektonicznych. Poza historycznymi przeznaczeniami pomieszczeń i ich wykorzystaniem w przeszłości, atrakcję stanowiły ekspozycje na wystawach  stałych. W części piwnicznej służącej w średniowieczu jako magazyny żywnościowe w przestronnych pomieszczeniach mieliśmy okazję podziwiać  ekspozycje wyrobów ze szkła, archeologiczną oraz narzędzi tortur. W gdanisku – najdłuższym w Europie (54 m) – znalazła swoje miejsce wystawa  bogato prezentująca sztukę i kulturę materialną Dolnego Powiśla (przedmioty codziennego użytku i rzeźba). Zakończeniem zwiedzania zamku była nowatorska wystawa ukazująca bogactwo przyrody Polski Północnej od środowiska wodnego do lasów i pól, która zajmowała całą kondygnacje i stanowiła doskonałą lekcję o otaczającym nas świecie roślin i zwierząt.

Następnie udaliśmy się do Katedry połączonej z zamkiem stanowiącej zespół warowny związany z kapitułą pomezańską, a w  niej krypta wielkich mistrzów, kaplica błogosławionej Doroty oraz wnętrza  Katedry z bogatą polichromią na ścianach, dzieła mistrzów  malarstwa oraz  eksponaty z różnych okresów  jej istnienia. Przekazane  wiadomości  o Kwidzynie i jego zabytkach były zasługą wspaniałych przewodników muzeum  i katedry. Opowieści były ciekawe i zostały zaprezentowane w sposób i zrozumiały dla każdego.

Na drugą część wycieczki autokarem udaliśmy do oddalonego o ponad 30 km Grudziądza. Po przybyciu na miejsce przewodnik na wstępie zaprezentowała historię miasta, następnie spacer z historią w tle  rozpoczął się od jedynej zachowanej bramy miejskiej – Bramy Wodnej, dalej biegnie wzdłuż nurtu Wisły tuż obok  malowniczego  zespołu spichrzy  z charakterystycznymi  dla miasta  ich czerwonymi murami. Z wieży Klimek na wzgórzu zamkowym podziwiać można było przepiękną panoramę miasta z  jego okolic. Zwiedzając miasto w kierunku centrum  poznaliśmy bogatą architekturę budowli powstających na przestrzeni wieków jego istnienia, między innymi  kościoły, Kolegium Jezuickie, kamienice z estetycznymi odrestaurowanymi fasadami. Zakończeniem spaceru po Grudziądzu był  Rynek z usytuowanym w jego centrum pomnikiem  Żołnierza Polskiego.  Po kilkugodzinnym spacerze był  czas na regenerację sił i dalsze indywidualne  spacery po krętych uliczkach Grudziądza. Zakończeniem całodniowej wycieczki było wspólne zdjęcie uczestników na tle zespołu  spichrzowego

Główny cele organizacyjny wycieczki  został spełniony w całości  tj.  wspólna integracja uczestników, czas na rozmowy, wspomnienia oraz wytchnienie od monotonii dnia codziennego. Korzystając z fachowej wiedzy przewodników w trakcie spacerów w przeszłość  mieliśmy okazję  poznania historii, kultury i sztuki miast związanych w przeszłości blisko z naszym regionem. Pomimo niesprzyjających prognoz, pogoda dopisała przez cały dzień.

Nadesłane: Sołtys Czarliny Józef Landowski

Na zdjęciach: wycieczka mieszkańców Czarliny

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej