Aktualności

Wykład edukacyjny dla uczniów Szkoły Podstawowej z Kornego

10 września w Szarlocie odbyły się wykłady dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kornem. Miały one na celu edukację w zakresie racjonalnego wykorzystania wody.

Podczas spotkania dzieci miały okazję wysłuchać dr hab. inż. Rafała Bray oraz mgr inż. Kornelii Pyżewicz. Wykładowcy omawiali temat wody, podkreślając jej istotne znaczenie dla życia na Ziemi. Omówili również, że woda jest kluczowa dla procesów biologicznych, takich jak odżywianie, termoregulacja czy eliminacja produktów przemiany materii. W trakcie wykładów podkreślano, jak ważne jest oszczędzanie tego cennego zasobu. Wytłumaczono, jakie działania możemy podjąć na co dzień, aby nie marnować wody – np. zakręcanie kranów podczas mycia zębów, korzystanie z oszczędnych urządzeń sanitarnych, czy też zbieranie deszczówki do podlewania roślin. Podkreślali, że nawet drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą mieć ogromny wpływ na zmniejszenie zużycia wody.

Po wykładach uczniowie zostali zaproszeni na wizytę do otwartej w tym roku Stacji Uzdatniania Wody w Grzybowie. Tam dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda proces oczyszczania wody i jak działa specjalistyczny sprzęt. Profesor wyjaśnił, jakie kroki są konieczne, aby woda z kranu była czysta i bezpieczna do picia, co wywołało ogromne zainteresowanie.

Ostatnim punktem wyjazdu była Osada Burego Misia w Nowym Klinczu. Na miejscu młodzi uczestnicy dowiedzieli się więcej na temat ochrony przyrody, ekologii oraz tego, jak każdy z nas może przyczynić się do dbania o środowisko.

Projekt dofinansowany z KPO B3.1.1 Inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich, współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Tytuł przedsięwzięcia: „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Korne – Gostomie”.

Aktualności

Łukasz Walczak na Mistrzostwach Świata

W dniach 6–8 marca 2026 roku w hiszpańskim Ourense odbyły się Halowe Mistrzostwa Świata VIRTUS w lekkiej atletyce. W zawodach wystartował zawodnik UKS Olimpijczyk Skorzewo, Łukasz Walczak. W konkurencji pchnięcia kulą uzyskał wynik 12,07 m, co pozwoliło mu zająć 5. miejsce.

Więcej

Zmiana terminu zebrania wiejskiego Sołectwa Puc

Gmina Kościerzyna informuje, że nastąpiła zmiana  daty zebrania wiejskiego w Sołectwie PUC.

Zebranie  mieszkańców  zaplanowane na 9 marca 2026 r. (poniedziałek) na godz.17:15 zostaje przełożone na dzień:

17 marca 2026 godz. 17:15. (wtorek). Miejsce zebrania: sala wiejska w Pucu.

Więcej

Pasowanie na Czytelnika w Zespole Kształcenia w Łubianie 

27 lutego – dzień, w którym książki zyskały nowych przyjaciół. Wyjątkowy moment dla uczniów klasy pierwszej, którzy oficjalnie dołączyli do grona miłośników książek.

Uroczystość rozpoczęła się od serdecznego powitania przez Panie Bibliotekarki. W ciepłej, ale i bardzo konkretnej rozmowie przypomniały pierwszakom, że biblioteka to miejsce pełne magii – pod warunkiem, że szanuje się jej skarby. Były więc zasady, reguły i obietnica wspólnej, czytelniczej przygody.

Więcej